Co może nam dać joga?

Fot: santypan / fotolia.com

Joga to jeden z elementów starożytnej filozofii hinduskiej. Kojarzy nam się ona z powolnym wykonywaniem ćwiczeń połączonych z kontrolowaniem oddechu. Wbrew pozorom często wymagają one jednak dużego wysiłku. Nagrodą jest lepsza kondycja i samopoczucie.

Pod pojęciem jogi kryje się wiele różnych praktyk. Zastanawiając się nad odpowiednią dla siebie metodą, można więc wybrać taką, która odpowiada naszej sprawności fizycznej i ilości czasu, jaką możemy poświęcać na ćwiczenia. Na początku warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego konkretnie w jodze poszukujemy. Czy chodzi nam o relaks i wyciszenie, o poprawę kondycji i samopoczucia, czy też o ogólną zmianę stylu życia?

Joga dla początkujących

Jeżeli chcemy spróbować jogi bardziej zbliżonej do tej tradycyjnej, powinniśmy wybrać któryś z poniższych jej rodzajów. Różnią się one elementami, na które kładzie się nacisk, i niektórymi asanami, czyli przyjmowanymi pozycjami.

  • Joga kundalini – według hinduskiej tradycji jej praktykowanie pomaga w wyzwoleniu duchowej energii, zwanej właśnie kundalini. Wykorzystuje wszystkie obecne w jodze elementy: ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry i ruchy rąk.
  • Joga Iyengara – charakteryzuje się tym, że pierwsze ćwiczenia wykonuje się w pozycji stojącej, co symbolizuje psychologiczną i fizyczną stabilność. Po ich opanowaniu przychodzi czas na pozostałe asany, a po nich – na ćwiczenia oddechowe.
  • Joga ashtanga – zwana też dynamiczną. Jej istotą są płynne przejścia między asanami i synchronizacja ćwiczeń z oddechem. Polega na codziennym wykonywaniu tej samej sekwencji pozycji, co ma sprzyjać koncentracji i bliższemu poznaniu samego siebie.
  • Joga nidra – nazywana jest też „snem jogina”. Jej celem jest wniknięcie we własne „ja” dzięki głębokiej relaksacji. Osiąga się ją, trwając w pozycji leżącej, nazywanej śawa-asana. Wydaje się ona bardzo prosta, jednak wśród joginów uchodzi za jedną z najtrudniejszych.
  • Joga tantryczna – jej głównym założeniem jest wykorzystanie energii seksualnej praktykującego w celu osiągnięcia wyższej świadomości. Stąd często zaleca się, by stosować ją w parach.
  • Joga vinyasa – podobnie do ashtangi, również tutaj kładzie się duży nacisk na synchronizację ruchów z oddechem. Nie trzeba jednak wykonywać zawsze tych samych sekwencji. Oprócz tego ważna jest lekkość i płynność ruchu.

Zobacz film: Joga twarzy - jak ją wykonywać? Źródło: Warsztat urody

To, jakie będzie nasze podejście do jogi, zależy od nas samych. Można praktykować same ćwiczenia oddechowe, same asany, relaksację lub wybrać metodę zakładającą wykorzystanie wszystkich elementów. Joga Sivananda, opierająca się na naukach Swamiego Sivanandy zakłada dodatkowo wprowadzenie diety wegetariańskiej.

Obecnie jogę traktuje się bardziej jak sposób na lepszą kondycję i samopoczucie, nie poszukując w niej duchowej ścieżki, stąd coraz większą popularnością cieszy się na przykład joga twarzy. Stosuje się ją, by wzmocnić mięśnie mimiczne, dzięki czemu zwiększa się ich objętość i napięcie. Stosowane w niej ćwiczenia polegają na napinaniu poszczególnych mięśni twarzy.

Ostatnio coraz głośniej robi się też o tzw. jodze śmiechu. Opiera się ona na założeniu, że ludzki organizm nie widzi różnicy między śmiechem spontanicznym, a wywołanym świadomie. Niezależnie od swojej przyczyny, śmiech pozwala dotlenić organizm, zwiększa wytwarzanie endorfin, rozładowuje stres. Joga śmiechu to w dużej mierze ćwiczenia grupowe, wymagające kontaktu wzrokowego.

Kobietom mającym problem z bezpłodnością, zaburzeniami hormonalnymi lub w okresie menopauzy proponuje się jogę hormonalną. Są to ćwiczenia, które oddziałują na jajniki, przysadkę mózgową, tarczycę i nadnercza, czyli narządy odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów. Joga może też pomóc zrelaksować się kobietom w ciąży. Dla osób cierpiących na zaburzenia wzroku jest joga oczu.

Joga – ćwiczenia

Jeżeli zdecydowaliśmy się spróbować jogi, warto zacząć od najprostszych pozycji. Można je wykonywać w domu, bez obaw o poważne kontuzje. Oto niektóre z nich.

Tadasana – góra

Stajemy prosto, stopy mamy złączone razem. Podciągamy rzepki do góry, by całkowicie wyprostować nogi. Rozkładamy ciężar ciała równomiernie na obu stopach i wyciągamy się do góry. Głowę trzymamy prosto, barki ściągamy w dół. Ręce powinny być wyprostowane wzdłuż ciała. Miednicę ustawiamy tak, by była prostopadle do podłogi.

Asana ta koryguje wady postawy, płaskostopie, wzmacnia biodra, kolana i kostki.

Adho Mukha Svanasana – pies z głową w dół

Zaczynamy w podparciu przodem. Odstawiamy nogi w tył i unosimy biodra jak najwyżej w górę. Jeżeli jesteśmy wystarczająco rozciągnięci, staramy się dotykać podłogi całą powierzchnią stopy. Opuszczamy rozluźniony tułów i głowę do podłogi. Unosimy pośladki i ściągamy łopatki.

Ta asana wzmacnia ramiona i nogi, rozciąga ramiona i łydki, a także poprawia trawienie.

Urdhva Mukha Svanasana – pies z głową w górę

Kładziemy się płasko na brzuchu. Dłonie kładziemy na wysokości talii, palce mamy skierowane do przodu. Stopy ustawiamy na szerokości bioder. Unosimy klatkę piersiową i uda w górę, napinamy rzepki kolan. Następnie skręcamy uda do środka i podwijamy kość ogonową.

Pozycja pies z głową w górę wzmacnia kręgosłup oraz rozciąga miednicę i płuca.

Joga – efekty

Dzięki jodze możemy znacznie poprawić swoją sprawność fizyczną. Ćwiczenia wzmacniają i wydłużają mięśnie, zmuszając do pracy wszystkie ich grupy. Joga jest korzystna dla serca, pomaga między innymi w leczeniu arytmii. Ma pozytywny wpływ na kręgosłup, gdyż rozciąga jego mięśnie i zwiększa ukrwienie całych pleców. Przyspiesza też metabolizm, co pozwala łatwiej kontrolować wagę. Wycisza układ nerwowy i regeneruje organizm, zwiększając odporność na stres. Ponadto joga pomaga pozbyć się bólu pleców, barków, ramion i kolan, a także poprawia koncentrację.

Zobacz film: Joga a rozwój dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej