Clenbuterol - suplement diety na odchudzanie. Działanie i skutki uboczne

Clenbuterol jest suplementem diety, który ma skrajnie różne opinie. Pomaga w spaleniu kalorii, jednak ma bardzo dużo skutków ubocznych. Na rynku jest dostępny jako preparat weterynaryjny.

Clenbuterol - działanie leku

Clenbuterol był lekiem na astmę, jednak wycofano go z rynku w 1988 roku. Zastąpiono go innym lekiem o nazwie Salbutamol. Clenbuterol pozostał dostępny na rynku farmaceutyków weterynaryjnych. W Stanach Zjednoczonych, Belgii i Holandii jest dopuszczony do użytku weterynaryjnego, do leczenia ciężkiej postaci astmy u koni. Nielegalnie może być także stosowany u zwierząt hodowlanych w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej.

Clenbuterol jest lekiem z grupy pobudzających współczulny układ nerwowy. Przynosi szybkie efekty, jednak jest też uznany za substancję dopingującą. 

Clenbuterol ma działanie podobne do efedryny, jednak jest o wiele silniejszy. Maskuje objawy stanu zapalnego dróg oddechowych, a na rynku znajdziemy go pod nazwą Ventipulmin - iniekcji dożylnych dla koni. 

Clenbuterol - kiedy jest stosowany przez ludzi?

Clenbuterol ma właściwości podobne do sterydów anabolicznych, chociaż chemicznie takim nie jest. Jest popularny wśród kobiet zażywających go w celu zrzucenia masy i wyszczuplenia, bez ubocznej maskulinizacji.

Co istotne Clenbuterol pobudza, podwyższa ciśnienie krwi, przyśpiesza bicie serca oraz podnosi poziom glukozy we krwi poprzez zwiększenie zwiększa aktywności amin katecholowych (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy). 

Stosowany u ludzi przyspiesza tempo przemiany materii i proces lipolizy.

Zobacz film: Jaki jest skład tabletek odchudzających? Źródło: Co nas truje

Clenbuterol - dawkowanie

Dawkowanie Clenbuterolu powinno rozpoczynać się od minimalnych dawek (20-40 mcg na dobę), bowiem lek wpływa na ciśnienie tętnicze. Dopiero po zaobserwowaniu wpływu na organizm można dawkę zwiększać. 

Clenbuterol powinien być stosowany przez krótki okres czasu (od 4 do 6 tygodni), ponieważ organizm szybko się na niego uodpornia, co skutkuje brakiem efektów, jakie dawał na początku. 

Clenbuterol - wskazania do stosowania leku

Tak naprawdę nie ma wskazań do stosowania leku - decydując się na odchudzanie należy wybrać możliwie najbezpieczniejszy środek. 

Clenbuterol bardzo często poza szybkim efektem daje skutki uboczne. Możliwe jest także zatrucie pokarmowe poprzez spożywanie mięsa zwierząt, którym podawano Clenbuterol, aby uzyskać chudsze mięso oraz przyspieszyć przyrost masy zwierząt. 

Clenbuterol - skutki uboczne

W przypadku podawania klenbuterolu koniom w celach terapeutycznych, tj. leczenia astmy, zaobserwowano skutki uboczne:

  • tachykardia
  • pocenie się
  • obniżenie ciśnienia tętniczego
  • drżenie mięśni
  • podenerwowanie
  • spowolnienie

Eksperyment prowadzony na świniach wykazał, że stosowanie leku obniża płodność. U ludzi występują:

  • drżenia ciała (m.in. efekt trzęsących się rąk)
  • bezsenność
  • nadmierne pocenie się
  • bóle w klatce piersiowej
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • nudności i wymioty
  • zgaga
Data aktualizacji: 13.11.2019,
Opublikowano: 11.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej