Ciąża pozamaciczna – objawy, rozpoznanie, wynik testu ciążowego

Fot. nensuria / Getty Images

Ciąża pozamaciczna może nie dawać żadnych objawów poza dodatnim wynikiem testu ciążowego czy zatrzymaniem okresu, co jest charakterystyczne dla ciąży fizjologicznej. Dla właściwego rozpoznania konieczne jest wykonanie właściwych badań.

Ciąża pozamaciczna to inaczej ciąża ektopowa. Jest to stan zagrożenia zdrowia i życia dla kobiety. Mimo możliwości diagnostycznych w postaci czułych badań laboratoryjnych i obrazowych wczesne rozpoznanie ciąży pozamacicznej jest trudne ze względu na to, iż długo nie daje ona objawów.

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna (ciąża ektopowa) to ciąża umiejscawiająca się poza jamą macicy. Zdecydowana większość ciąż pozamacicznych, tj. około 80%, lokalizuje się w jajowodzie w części bańkowej. Pozostałe miejsca ciąż pozamacicznych to:

  • cieśń jajowodu,
  • strzępki jajowodu,
  • otrzewna,
  • jajnik,
  • szyjka macicy.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Wyróżnia się wiele czynników ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, jednak nie obejmują one wszystkich przypadków. Ciąża ektopowa to następstwo upośledzenia funkcji jajowodu, zaburzeń transportu gamet i nieprawidłowej implantacji jaja płodowego.

Zdecydowanie większe ryzyko ciąży pozamacicznej występuje u kobiet, u których w wywiadzie stwierdza się zapalenie jajowodu czy miednicy mniejszej. Przyczynia się to do następowego zlepiania się fałdów błony śluzowej. Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka są przebyte operacje jajowodów. Za czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej uznaje się również techniki wspomaganego rozrodu oraz stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej z progesteronem.

Jak rozpoznać ciążę ektopową?

Klasyczne objawy ciąży pozamacicznej to:

  • ból brzucha,
  • brak lub opóźnione krwawienie miesiączkowe,
  • nieregularne krwawienia z macicy.

Tak naprawdę w sytuacji niewielkiej, niepękniętej jeszcze ciąży pozamacicznej kobieta może mieć objawy sugerujące ciążę fizjologiczną, łącznie z dodatnim wynikiem testu ciążowego wykrywającego poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta-hCG. Oznaczenie poziomu beta-hCG we krwi, które równomiernie narasta, wskazuje najczęściej na prawidłową ciążę. Choć oczywiście po samym badaniu krwi nie można stwierdzić, czy ciąża jest umiejscowiona w jamie macicy czy też nie. Dopiero badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe, pozwala na uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy i tym samym potwierdzenie ciąży.

Zdarza się, że w przypadku wystąpienia ciąży pozamacicznej w jamie macicy obecny jest tzw. pseudopęcherzyk. Na odróżnienie pęcherzyka ciążowego od pseudopęcherzyka pozwala USG. Badaniem uzupełniającym może być oznaczenie hormonów płciowych, tj. progesteronu i estradiolu. Okazuje się, że w przypadku ciąży pozamacicznej stężenie tych hormonów jest niższe niż w podczas ciąży wewnątrzmacicznej, a dodatkowo stosunek estradiolu do progesteronu jest wyższy.

Tylko w wątpliwych przypadkach można wykonać zabieg pobrania zeskrobin ze ścian macicy, co ma na celu uniknięcie niepotrzebnej laparoskopii w sytuacji błędnego rozpoznania wstępnego.

Ostatecznym badaniem diagnostycznym jest laparoskopia. Jeśli ciąża pozamaciczna umiejscowiona jest w jajowodzie, obraz laparoskopowy jest dość charakterystyczny. Zależy on jednak od zaawansowania ciąży.

Jak wygląda ciąża pozamaciczna?

Uwidocznienie w badaniu ultrasonograficznym w rzucie przydatków ciąży ektopowej może wskazywać na kilka różnych stanów. Ciąża pozamaciczna może bowiem przypominać typową ciążę wewnątrzmaciczną, kiedy to w obrazie USG uwidaczniają się pęcherzyk ciążowy, płód i czynność serca. Akcja serca może również nie być obecna. Ponadto zdarza się, że w obrazie USG zostaje uwidoczniony jedynie pusty pęcherzyk ciążowy czy rozproszona masa.

Ciąża pozamaciczna – leczenie

W zależności od stanu klinicznego pacjentki lekarze w przypadku rozpoznania ciąży pozamacicznej mają do wyboru leczenie wyczekujące, farmakologiczne bądź operacyjne. Do każdej z metod są oczywiście określone wskazania. Niegdyś rozpoznawania ciąż pozamacicznych nie były tak częste jak współcześnie. Można to przypisać samym przyczynom powstawania ciąż pozamacicznych, czyli np. metodom wspomaganego rozrodu. Jednak zdecydowanie bardziej przekonującym argumentem jest to, że obecne możliwości diagnostyczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie tych stanów. Niegdyś wiele ciąż pozamacicznych nie było po prostu wykrywanych. Dlatego też pierwsza z metod postępowania obejmuje obserwację. Warunkiem niepodejmowania działań terapeutycznych jest niski poziom beta-hCG, obecność ciąży pozamacicznej w jajowodzie nieprzekraczająca średnicy 4 cm, brak cech uszkodzenia jajowodu, brak krwawienia.

Drugą formą terapii jest leczenie farmakologiczne ciąży pozamacicznej. Lekiem wykorzystywanym w tej metodzie jest metotreksat. Warunkiem jest dobry stan kliniczny pacjentki bez żadnych zaburzeń w układzie krążenia, wykluczenie obecności pęcherzyka ciążowego w jamie macicy, stężenie beta-hCG nieprzekraczające 10 tys. mjm./ml, a także średnica ciąży ektopowej mniejsza niż 4 cm. Wyższe miano beta-hCG i stwierdzenie czynności serca płodu stanowią absolutne przeciwwskazanie do podania metotreksatu.

Ostatnią metodą leczenia jest operacyjne usunięcie ciąży pozamacicznej z zastosowaniem laparoskopii. Dokłada się wszelkich starań, by przeprowadzić zabieg w sposób oszczędzający. Jednak zdarza się, że konieczne bywa usunięcie całego narządu, w którym pęcherzyk się umiejscowił, jak np. jajnika czy jajowodu.

Zobacz także, skąd w ciąży bierze się depresja:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 20.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej