Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?

Fot: viktoriagavril / fotolia.com

Żołądek jest narządem, w którym zachodzą procesy rozdrabniania i wyjałowienia pokarmów. Odbywa się w nim również trawienie białek i tłuszczów. Mieści się w jamie brzusznej na wysokości około 11 kręgu piersiowego.

W zależności od wypełnienia i napięcia ścian żołądka może zmieniać się jego wielkość, która waha się między 1000 a 3000 ml. Oznacza to, że żołądek może jednorazowo pomieścić średnio około 2 litrów płynów lub rozdrobnionego jedzenia.

Gdzie jest żołądek i jakie są jego funkcje?

Znajdujący się w jamie brzusznej żołądek od góry połączony jest z przełykiem, a od dołu z dwunastnicą. W miejscu górnego połączenia, nazywanego wpustem, znajduje się zwieracz odpowiedzialny za przepuszczanie rozdrobnionej treści pokarmowej i płynów i zapobieganie ich cofania się do przełyku. Jeśli zwieracz jest zbyt mocny, dotarcie pokarmu do żołądka jest utrudnione, a zbyt luźny prowadzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy). Żołądek zamyka odźwiernik, który umożliwia pracę przewodu pokarmowego w jednym kierunku. Trawiony pokarm trafia następnie do dwunastnicy i dalej do jelita cienkiego.

W żołądku przebiega proces rozdrobnienia treści i jego wyjałowienia, czyli niszczenia drobnoustrojów. Przy pomocy soku żołądkowego, który zawiera enzymy trawienne (podpuszczka i pepsynogen) i kwas solny, trawione są tłuszcze i białka - jest to główna rola żołądka.

Najczęstszą dolegliwością jest ból odczuwalny w górnej części brzucha.

Zobacz także: Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?

Skurcze żołądka podstawą jego prawidłowego funkcjonowania

Fizjologiczne skurcze żołądka (perystaltyka) decydują o jego prawidłowym funkcjonowaniu. Umożliwiają przesuwanie pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Jeżeli żołądek funkcjonuje prawidłowo, skurcze są nieodczuwalne. Przy zaburzeniach pracy może dojść do podrażnienia włókien nerwów czuciowych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym, co objawia się bólem. Świadczy on o stanach chorobowych, zapaleniach, a nawet nowotworach. Bolesne skurcze żołądka najczęściej zlokalizowane są w tak zwanym dołku poniżej mostka i opisywane są jako pieczenie, gniecenie lub kłucie. Dolegliwości mają zwykle ostry przebieg, chociaż zdarza się też, że są przewlekłe.

Problemy z żołądkiem – o jakich chorobach może świadczyć ból?

Dolegliwości żołądka mogą wynikać z refluksu, kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Występują wtedy charakterystyczne objawy zgagi, czyli pieczenie i palenie w nadbrzuszu oraz w klatce piersiowej za mostkiem.

Częstą przyczyną dolegliwości jest też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Są to poważne schorzenia, których przyczyną jest nadmiar kwasu żołądkowego, co powoduje nadżerki błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Dolegliwości nasilają się na czczo. Przy zaawansowanych nadżerkach dochodzi do groźnych w skutkach perforacji przewodu pokarmowego i krwawienia, co w skrajnych przypadkach jest stanem zagrożenia życia. Zapalenie może być wywołane zbyt częstym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub infekcją bakteryjną (Helicobacter pylori), a także zapaleniem chemicznym na skutek zarzucania żółci.

Ból może też powodować niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana np. guzem. W okolicach zwężenia jelita nasilają swoją perystaltykę, aby przepchnąć treść przez przeszkodę, co odczuwane jest jako bardzo silne i bolesne skurcze, przy których mogą wystąpić wymioty.

Ciężkim stanem chorobowym jest rak żołądka, który we wczesnym etapie jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Może o nim świadczyć niestrawność w końcowym odcinku przełyku, a także niedrożność przewodu pokarmowego np. na skutek rosnącego guza.

Ostry ból i skurcze żołądka są też objawem ostrego zawału dolnej ściany serca, który przebiega bezobjawowo w obszarze klatki piersiowej.

Stres a ból żołądka

Ból żołądka i dyskomfort pojawiają się w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet oraz przy stanach zapalnych narządów rodnych i w ciąży. Dolegliwości są też często następstwem silnego i przewlekłego stresu i najczęściej objawiają się uciskiem w dołku podsercowym oraz silnymi skurczami.

Zobacz także: Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Co na ból żołądka? Jak zminimalizować dolegliwości domowymi sposobami?

Przy refluksie i ataku zgagi wskazane jest ograniczenie pokarmów stałych i przyjmowanie płynów zapobiegających odwodnieniu. Działanie łagodzące ma napar z siemienia lnianego oraz herbata z kwiatów lipy. Wskazana jest lekkostrawna dieta z bezwzględnym wykluczeniem potraw tłustych, alkoholu i napojów gazowanych.

Osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka powinny przyjmować leki zobojętniające nadmiar kwasów, czyli wszelkie preparaty zawierające węglan dihydroksyglinowo-sodowy. Niewskazane jest przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Działanie rozkurczające ma herbata miętowa i napar z rumianku oraz niektóre przyprawy – majeranek i kminek.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej