Choroby nerek u dzieci – jakie dają objawy i które występują najczęściej?

Fot. Mohammed Haneefa Nizamudeen / Getty Images

Niektóre choroby nerek u dziecka dają bardzo słabe objawy lub nie wysyłają ich w ogóle, dlatego ich diagnoza jest często przypadkowa i niestety zbyt późna. Szybkie wykrycie daje duże szanse na wyleczenie, dlatego warto robić dziecku regularne badania i słuchać, na jakie objawy się uskarża

Nerki pełnią w organizmie niezwykle ważną rolę – produkują mocz, dzięki któremu usuwają z ciała szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Oprócz tego pomagają w regulacji ciśnienia krwi i produkcji krwinek czerwonych. Pomagają zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Najczęściej występujące zaburzenia pracy nerek u dzieci to: zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek, kwasica nerkowa, wodonercze i płodowy guz Wilmsa. Powikłania tych chorób mogą doprowadzić nawet do niewydolności nerek, a w jej efekcie – do śmierci.

Kłębuszkowe zapalenie nerek u dzieci

Objawy chorych nerek u dzieci to najczęściej: gorączka, kolka nerkowa (silny ból pleców na dole), gorączka, problemy z oddawaniem moczu, zabarwienie go na czerwono lub brązowo. Nie wolno bagatelizować zgłaszanych przez dziecko objawów. Należy udać się z nim do pediatry, ponieważ powikłania chorób nerek potrafią być bardzo poważne.

Kłębuszki nerkowe odpowiadają za filtrowanie krwi i usuwanie z niej wszelkich niepotrzebnych substancji oraz wody. Jednocześnie zostawiają w niej wszystko to, co organizmowi jest potrzebne, a więc białko i sole mineralne. Tego rodzaju zapalenie nerek u dzieci doprowadza do dysfunkcji błony filtracyjnej kłębuszków nerkowych, w wyniku czego do moczu dostają się krwinki czerwone i białko. Choroba może być powikłaniem po infekcjach bakteryjnych i wirusowych, szczególnie wywołanych paciorkowcami. Może mieć również pochodzenie genetyczne. Najczęściej występuje u chłopców w wieku 7–11 lat. Zapalenie nerek u dziecka objawia się zazwyczaj do kilku tygodni po infekcji górnych dróg oddechowych lub infekcji skórnej.

Co zrobić, aby nie mieć problemów z nerkami ? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek u dzieci to:

  • obrzęki na twarzy po śnie lub w okolicy kostek na nogach;
  • nietypowy kolor moczu – czerwony, ciemnoczerwony, brązowy;
  • ból brzucha i głowy;
  • osłabienie, apatia, pogorszenie apetytu;
  • nadciśnienie tętnicze (mogą wystąpić drgawki);
  • skąpomocz lub bezmocz;
  • zespół nerczycowy widoczny w badaniach laboratoryjnych (białko w moczu, utrata białka z krwi, wysoki cholesterol).

Zauważenie tych objawów u dziecka, szczególnie gdy pojawiają się po przebytej infekcji, powinno skłonić do wizyty u pediatry i wykonania badania moczu. Bagatelizowanie objawów może spowodować niewydolność nerek u dzieci. Jej leczenie jest wielowymiarowe, żmudne, czasem wymagane są dializy. W poważnych przypadkach niewydolności nerek konieczny jest przeszczep nerki.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci jest ostrym zakażeniem bakteriami z dolnego odcinka przewodu moczowego. Często występuje jako powikłanie zakażenia układu moczowego. Narażone na nie są dzieci z cukrzycą oraz te, które cierpią na wady rozwojowe układu moczowego. Ta choroba nerek bywa spowodowana niedostatecznym opróżnianiem pęcherza moczowego, zaparciami i nieprawidłową higieną – za 90% przypadków choroby u dzieci odpowiada bakteria Escherichia coli.

Objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u dzieci:

  • wysoka gorączka;
  • bóle pleców w części lędźwiowej – kolka nerkowa;
  • problemy z oddawaniem moczu – nietrzymanie, ból przy oddawaniu, uczucie parcia na mocz;
  • krwiomocz;
  • niepełne opróżnianie pęcherza;
  • osłabienie i apatia;
  • wymioty.

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci może przebiegać bezobjawowo. Pojawiają się wtedy dość częste zapalenia układu moczowego i powolne, postępujące zaburzenia pracy nerek. Mogą wystąpić krzywica i zaburzenia wzrostu. Leczenie polega na terapii antybiotykami.

Jak działa układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Choroby nerek u dzieci – wodonercze

Wodonercze polega na zmianie wyglądu nerek na skutek zalegającego w nich moczu. Wywołane jest blokadą lub zwężeniem cewki moczowej i może dotyczyć nawet 2% dzieci, najczęściej chłopców. Bywa diagnozowane już w życiu prenatalnym za pomocą ultrasonografii (USG) płodu. Po urodzeniu występuje najczęściej u chłopców w wieku 3–4 lat. Dzieci z łagodnym wodonerczem zwykle nie wykazują żadnych objawów. Przechodzi ono wówczas samoistnie dzięki bardziej wytężonej pracy nerek.

Przy ciężkim wodonerczu pojawiają się takie objawy, jak:

  • ból podczas oddawania moczu;
  • gorączka;
  • infekcja układu moczowego;
  • ból pleców;
  • mętny mocz;
  • niekontrolowane oddawanie moczu.

Problem jest diagnozowany przy okazji USG nerek lub w czasie USG płodu. Często badania w kierunku innej choroby uwidaczniają wodonercze. Choroba jest leczona za pomocą niewielkich dawek antybiotyków, które hamują rozwój infekcji bakteryjnej, jaka może powstać przy nagromadzonym moczu. W najcięższych przypadkach wodonercza wykonywana jest operacja.

Bibliografia:

  1. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016, s. 890–900.
Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej