Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie?

Fot: fotolia.com

Choroba wrzodowa żołądka do niedawna uważana była za przypadłość ludzi zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Jednak coraz częściej dotyka ona osób, które nie są narażone na stres. Jej objawy to najczęściej ból brzucha, zaparcia czy zgaga. Leczenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy nie jest skomplikowane, ale wymaga wdrożenia odpowiedniej diety.

Choroba wrzodowa żołądka charakteryzuje się pojawieniem się wrzodów trawiennych, czyli ograniczonych ubytków błony śluzowej, którym towarzyszy naciek zapalny i martwica. Tworzą się najczęściej w żołądku (w okolicy wcięcia kątowego, w części odźwiernikowej) oraz w dwunastnicy (w przedniej ścianie opuszki) i pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do nieprawidłowych reakcji pomiędzy znajdującym się w żołądku kwasem solnym a błoną śluzową. Wrzody żołądka mogą mieć różne objawy, a najczęściej są to: ból brzucha, wzdęcia i brak apetytu. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – przyczyny

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która wyjaśniałaby skąd się biorą wrzody żołądka. Najczęściej jednak wskazuje się na bakterię Helicobacter pylori, która wytwarza substancje neutralizujące kwas solny i dzięki temu może przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka. Bakteria ta powoduje ostre zapalenie błony śluzowej i wpływa na zwiększenie wytwarzania gastryny, która przyczynia się do nadmiernej produkcji kwasu solnego. Gdy jest go za dużo w żołądku, bez trudu pokonuje barierę ochronną w postaci grubej warstwy śluzu i uszkadza błonę śluzową, czego konsekwencją są wrzody.

Obecnie istnieją teorie, że choroba może mieć też podłoże genetyczne. U prawie połowy pacjentów z wrzodami żołądka i dwunastnicy potwierdzono przypadki zachorowań w rodzinie. Ponadto występują one częściej u osób z grupą krwi 0, co mogłoby wskazywać na genetyczne pochodzenie schorzenia. Do przyczyn powstawania wrzodów możemy zaliczyć także błędy dietetyczne, przewlekłe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, palenie tytoniu oraz zespół Zollingera-Ellisona.

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest dyskomfort i ból w nadbrzuszu (w dołku podsercowym) pojawiający się po około godzinie po spożyciu posiłku. O chorobie może świadczyć również spadek masy ciała, nadmierne zmęczenie, wymioty, smoliste stolce, objawy wstrząsu i silny ból brzucha z utrzymującym się napięciem jego mięśni. Przy owrzodzeniu dwunastnicy ból może pojawić się też na czczo, zaraz po przebudzeniu i zmniejszać się po 2–3 godzinach po zjedzeniu posiłku. Warto jednak zaznaczyć, że u niektórych osób choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo.

Jak leczyć wrzody żołądka?

Diagnozę choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy przeprowadza się za pomocą badania endoskopowego, czyli gastroskopii. Dzięki niemu możliwe jest zaobserwowanie zmian w śluzówce żołądka oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia zakażenia Helicobacter pylori przeprowadzane są również testy diagnostyczne, które mają potwierdzić obecność bakterii lub jej brak. W leczeniu wrzodów żołądka oprócz działań doraźnych, czyli usunięcia (eradykacji) zakażenia bakterią Helicobacter pylori poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego i środków na nadkwasotę, ważne jest regularne spożywanie posiłków oraz zaprzestanie palenia tytoniu i picia kawy.

Domowe sposoby na wrzody żołądka

Domowe sposoby leczenia wrzodów żołądka czy dwunastnicy można zacząć od zastosowania odpowiedniej diety, w której nie powinno zabraknąć takich składników jak: nabiał (zwłaszcza mleko), mięso, ryby, jajka, ziarna, warzywa (w postaci puree) oraz bardzo dojrzałe i słodkie owoce (świeże, pieczone lub w postaci puree). Unikać należy sfermentowanych serów, tłustych mięs, świeżo wypiekanego pieczywa, warzyw powodujących wzdęcia, kwaśnych warzyw czy owoców, kawy, herbaty i wszelkiego rodzaju posiłków typu instant czy fast food. Pomocne w walce z wrzodami są: soki z selera, białka jajek, zielone banany, kiełki pszenicy oraz ziołowo-warzywne napary. Zioła minimalizujące dolegliwości związane z wrzodami żołądka to: kwiat nagietka, kozieradka pospolita i siemię lniane. Ponadto ważne jest regularne jedzenie posiłków (5–6 dziennie).

Owrzodzenie żołądka – zagrożenia

Zaniedbanie lub zaniechanie leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Należą do nich:

  • krwotok z przewodu pokarmowego, który objawia się silnymi, fusowatymi wymiotami,
  • perforacja wrzodu żołądka, czyli przebicie, które prowadzi do wycieku treści jelitowej do jamy brzusznej,
  • zmiany bliznowate pojawiające się po wygojeniu wrzodów,
  • nowotwór – nieleczone wrzody mogą przekształcić się w zmiany rakowe.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej