Choroba wieńcowa serca: czym jest i jak się przed nią uchronić?

mat. prasowe 

Choroba wieńcowa serca to schorzenie, które stanowi jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Jej konsekwencje są bardzo poważne – może doprowadzić nawet do śmierci. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio poprowadzone działania profilaktyczne pozwalają się przed nią uchronić. Dowiedz się, jak należy o siebie zadbać.

Choroba niedokrwienna serca jest zespołem chorobowym, który można rozpoznać po niedostatecznym ukrwieniu serca. Powodem jest wyraźne zwężenie (a nawet zamknięcie) światła tętnic wieńcowych.

Choroba wieńcowa – skąd się bierze?

Statystyki pokazują, że z chorobą wieńcową zmagają się przede wszystkim mężczyźni w wieku 40-55 lat. W grupie starszej populacji zapadalność jest podobna dla obu płci. Ponadto ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem[1].

Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym za prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej. Wśród nich wymienia się:

  • czynniki modyfikowalne – np. nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta, nadmierne spożycie alkoholu, siedzący tryb życia, stres, palenie papierosów;
  • czynniki niemodyfikowalne – np. płeć, uwarunkowania genetyczne[2]. W profilaktyce choroby wieńcowej szczególną rolę odgrywają czynniki modyfikowalne – zmiana stylu życia pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia.

Profilaktyka choroby wieńcowej – na czym polega?

Podstawą działań prewencyjnych jest wyeliminowanie tych czynników, które odpowiadają za rozwój choroby. Koniecznością jest przyjrzenie się stylowi życia, a następnie wprowadzenie istotnych zmian.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe, a podwyższony poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko miażdżycy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, warto dążyć do obniżenia lipoprotein frakcji LDL.

Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych – ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlaczego? Szacuje się, że każdy dodatkowy 1% energii pochodzący z tłuszczów nasyconych zwiększa stężenie cholesterolu LDL nawet o 1,6 mg/dl[3]. Zamień masło na dobrej jakości miękką margarynę kubkową wzbogaconą sterolami roślinnymi, np. Optima Cardio uznawaną za żywność funkcjonalną.

Do diety warto włączyć sterole roślinne, które – z uwagi na swoją budowę podobną do cholesterolu – zastępują go w micelach. Udowodniono, że spożycie 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie pozwalają na obniżenie poziomu cholesterolu o 7-10% w okresie 2-3 tygodniu – w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[4].

Uregulowanie ciśnienia tętniczego

Jako że nadciśnienie sprzyja chorobie wieńcowej, należy dążyć do wyrównania ciśnienia tętniczego do optymalnych wartości. Z pomocą przychodzi dieta uboga w sód – zaleca się, aby ilość tego pierwiastka nie przekraczała 5 g w ciągu dnia. Badania pokazują, że – dzięki zastosowaniu się do powyższej zasady – pacjenci z nadciśnieniem mogą obniżyć ciśnienie tętnicze o 5,4 / 2,8 mm Hg[5].

Ograniczenie spożycia alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Badania wskazują, że najmniejsze prawdopodobieństwo incydentów ze strony układ sercowo-naczyniowego występuje u abstynentów. Warto bowiem mieć świadomość, że każda ilość alkoholu przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi[6].

Redukcja masy ciała

Nadmierna masa ciała wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wśród klinicznych konsekwencji otyłości wymienia się m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zaburzenia lipidowe. Są to konkretne czynniki pretendujące do rozwoju choroby wieńcowej serca.

Warto podkreślić, że wraz ze wzrostem BMI wzrasta ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie niepożądana jest otyłość brzuszna[7].

W ramach działań profilaktycznych warto zmienić sposób odżywiania na zdrowszy oraz zwiększyć aktywność fizyczną. To podstawa, dzięki której można zredukować nadmierne kilogramy.

Nie lekceważ objawów choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa stanowi poważne zagrożenie dla życia, dlatego nie można lekceważyć nawet najmniejszego symptomu. Do charakterystycznych objawów tego schorzenia zalicza się m.in.:

  • bóle w klatce piersiowej, które promieniują do gardła, szyi;
  • uczucie drętwienia rąk;
  • wewnętrzny niepokój;
  • duszność;
  • kołatanie serca;
  • nudności lub wymioty (sporadycznie).

Warto przy tym podkreślić, że bóle w chorobie wieńcowej najczęściej pojawiają się w trakcie wysiłku fizycznego. Ma charakter szybko ustępujący po krótkim odpoczynku albo po podjęzykowym zażyciu nitrogliceryny[8].

Jeżeli więc zauważysz niepokojące objawy, najlepiej szybko skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Wdrożenie leczenia pozwoli na ustąpienie dolegliwości i jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia ryzyka śmierci.

Twoje zdrowie zależy przede wszystkim od ciebie. Przyjrzyj się prowadzonemu trybowi życia, aby wprowadzić ewentualne zmiany – jeszcze nie jest za późno!

Bibliografia 

[1] https://www.ikard.pl/choroba-wiencowa.html

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62066,czynniki-ryzyka-choroby-wiencowej

[3] Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe (2019); Zeszyty edukacyjne. Kardiologia polska 3/2020

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[5] Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2019 rok; Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2019, tom 5, nr 1, strony: 1–86

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego/

[7] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/otylosc/115230,konsekwencje-otylosci

[8] https://www.ikard.pl/choroba-wiencowa.html

Data aktualizacji: 09.12.2021,
Opublikowano: 09.12.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej