Choroba Kawasaki – diagnostyka, objawy, leczenie

Fot: Oksana Kuzmina / fotolia.com

Każda choroba wieku dziecięcego niesie za sobą znaczne niebezpieczeństwo. Jedną z najpoważniejszych z nich jest choroba Kawasaki (Kawasakiego). Chociaż jest mniej znana, nie występuje wcale szczególnie rzadko. Jej diagnostyka jest bardzo utrudniona, a to właśnie od niej zależy skuteczne leczenie.

Zawał mięśnia sercowego kojarzy nam się z chorobami osób dorosłych. Niestety, zespół Kawasaki (Kawasakiego) może doprowadzić do niego nawet u bardzo małych dzieci. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów – tempo decyzji może często decydować o życiu albo śmierci dziecka.

Choroba Kawasaki

Zespół Kawasaki to choroba gorączkowa, która zwykle dotyka małych dzieci. Jest zapaleniem naczyń – głównie tych średniej wielkości. Choroba może rozwijać się również w naczyniach dużego kalibru. Szczególnie narażone na zniszczenie są naczynia wieńcowe. To właśnie one oplatają gęstą siecią mięsień sercowy i zapewniają jego prawidłowe ukrwienie, a więc dostarczenie niezbędnego do życia tlenu. Zapalenie może objąć ponadto osierdzie, wsierdzie, a nawet samo serce. W grupie ryzyka znajdują się małe dzieci. Zdecydowana większość pacjentów ma mniej niż 5 lat, szczyt zachorowań przypada w okolicach 1. i 3. roku życia, jednak odnotowuje się przypadki również wśród zdecydowanie starszych dzieci. Choroba Kawasaki wzięła nazwę od nazwiska odkrywcy – w 1967 r. po raz pierwszy opisał ją Tomisaku Kawasaki.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Choroba Kawasaki u dzieci – objawy

Ryzyko towarzyszące zespołowi Kawasaki jest związane przede wszystkim z objawami, które przypominają inne choroby wieku dziecięcego. Niesłychanie łatwo pomylić go więc ze zwykłymi infekcjami, które nie są szczególnie niebezpieczne. Właśnie późne rozpoznanie znacznie zmniejsza szanse wyleczenia. Pomimo skrupulatnych i wyczerpujących badań, nadal nie udało się ustalić właściwego czynnika, powodującego chorobę Kawasaki u dzieci. Prawdopodobnie ma on związek z infekcjami, które doprowadzają do szczególnej działalności układu immunologicznego. Tę tezę potwierdza szczyt zachorowań, przypadający na jesień i wiosnę. Ważne jest również obciążenie genetyczne.

Do klasycznych objawów choroby Kawasaki należą między innymi:

  • bardzo wysoka gorączka – sięga 39–40°C, utrzymuje się przez ponad 5 dni i nie daje się zwalczyć standardowymi środkami;
  • powiększenie węzłów chłonnych – najczęściej dotyczy węzłów szyjnych;
  • zapalenie spojówek – towarzyszy mu zwykle światłowstręt, podrażnienia, zaczerwienienie i ból;
  • zmiany skórne – rumienie kończyn, skóry dłoni, stóp, złuszczenie naskórka na opuszkach palców stóp i dłoni;
  • wysypka przypominająca odrę lub pokrzywkę;
  • przekrwienie śluzówki jamy ustnej, gardła i języka (tzw. język truskawkowy przypominający objawy płonicy), pękanie warg.

Leczenie choroby Kawasaki

Kluczem do wyleczenia zespołu Kawasaki jest przede wszystkim postawienie trafnej diagnozy. Śmiertelnie groźne są powikłania choroby, i to przed nimi należy za wszelką cenę chronić małego pacjenta. Podjęcie leczenia przed 10 dniem choroby zmniejsza wysokie ryzyko konsekwencji kardiologicznych z 25% do około 2%, co znacznie poprawia rokowania. Szacuje się, że ryzyko śmierci wynosi 2–3% w ostrej fazie choroby.

Podstawą diagnostyki zespołu Kawasaki jest zaobserwowanie wysokiej, utrzymującej się długo gorączki oraz przynajmniej czterech innych objawów. Następnie przeprowadza się badanie echokardiograficzne serca. Pozwala ono określić kondycję tętnic wieńcowych i wykluczyć możliwe zapalenie tętnic, zapalenie osierdzia, wsierdzia lub mięśnia sercowego. Zwykle powikłania cofają się, czasami mogą jednak prowadzić do problemów kardiologicznych w późniejszym życiu. Ponadto można wykonać inne analizy – w tym OB (odczyn Biernackiego), nadpłytkowość, leukocytozę czy białkomocz.

W ostrej fazie choroby Kawasaki należy przede wszystkim ograniczyć rozległość stanu zapalnego. W tym celu stosuje się immunoglobuliny i leki przeciwzapalne. Ponadto wykorzystuje się także podawane dożylnie leki przeciwgorączkowe i kwas acetylosalicylowy. W przypadku wystąpienia zakrzepów podaje się heparynę, warfarynę lub leki fibrynolityczne. Jeżeli zespół doprowadził do głębokich zmian, konieczne może okazać się operacyjne zespolenie omijające, czyli popularne by-passy. Leczenie przeprowadza się w warunkach szpitalnych, mały pacjent wymaga ciągłej obserwacji oraz bardzo intensywnej terapii, tylko wtedy może ona zapobiec poważnym i nieodwracalnym zmianom lub śmierci w ostrym przebiegu choroby.

Rokowania choroby Kawasaki nie muszą być złe – w większości przypadków pacjenci wracają do pełni sił, obserwuje się kilkuprocentowe szanse nawrotu choroby, niekiedy konieczne jest także długoletnie pozostawanie pod kontrolą kardiologa – zespół może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca. Dokładnie dane na temat częstotliwości występowania choroby Kawasaki w Polsce nie są znane, jednak każdego roku do szpitali z jej objawami trafia od kilkudziesięciu do kilkuset pacjentów. Szczególnie dużo przypadków tego zespołu odnotowuje się w krajach azjatyckich.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej