Choroba Degosa: przyczyny, objawy i leczenie schorzenia naczyń

Fot. chokja / Getty Images

Choroba Degosa jest rzadkim schorzeniem, którego przyczyny nie zostały do końca poznane. Innymi nazwami choroby są: „grudkowatość złośliwa zanikowa”,„zespół Köhlmeiera-Degoda” lub „układowa zapalna choroba naczyń o przebiegu złośliwym”.

Choroba Degosa została po raz pierwszy opisana w 1941 roku przez Roberta Degosa oraz Michaela Köhlmeiera. Dotychczas na całym świecie przedstawiono około 200 przypadków. O chorobie Degosa mówi się jako o rzadkim schorzeniu przebiegającym z zablokowaniem tętnic i żył.

Czym jest choroba Degosa?

Choroba Degosa jest bardzo rzadkim schorzeniem. Uważa się, że obecnie choruje na nią około 50 osób. U większości z nich objawy pojawiają się między 20 a 50 rokiem życia pod postacią grudek skórnych, zazwyczaj lokalizujących się na tułowiu. Kilka przypadków dotyczyło również niemowląt. W początkowym okresie choroby zmiany mogą przypominać zwykłą wysypkę skórną, pojawiającą się jako alergia pokarmowa. Z czasem z wysypki zaczynają tworzyć się grudki i guzki. Grudki mają okrągły kształt i czerwoną obwódkę. Środek grudek przybiera kolor biały. Wielkość zmian skórnych w obwodzie nie przekracza zwykle 1 cm. Grudki oprócz na tułowiu mogą pojawić się na kończynach górnych.

Choroba Degosa ma charakter łagodny lub złośliwy. W jednej i drugiej formie rozwijają się grudki skórne. Chorzy z łagodną postacią choroby mogą borykać się z nimi nawet całe życie. Jednakże zmiany te nie mają negatywnego wpływu na ogólne zdrowie fizyczne. Nieco inaczej jest w postaci złośliwej choroby Degosa. Objawy to nie tylko zmiany dermatologiczne, ale i wewnętrzne. Chory może mieć problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego – bóle brzucha, biegunki, uszkodzenia jelit, a nawet ich perforację. Ponadto złośliwa postać choroby może manifestować się upośledzeniem centralnego układu nerwowego. Symptomy mogą być mniej poważne, np. bóle i zawroty głowy, ale też nieść zagrożenie dla życia, np. udar krwotoczny czy niedokrwienny. W literaturze medycznej opisano również przypadki poważnego uszkodzenia nerek, płuc oraz układu krwionośnego. Informowano też o obecności obrzęku nerwu wzrokowego, częściowej utracie wzroku, duszności w klatce piersiowej, epizodach padaczkowych lub pogrubieniu osierdzia.

Jak działa i z czego jest zbudowana skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Mechanizm choroby Degosa

Dokładny patomechanizm choroby nie jest znany. Od czasu opisania choroby Degosa powstało kilka teorii na jej temat. Pierwsza upatruje podstaw choroby w zapaleniu naczyń krwionośnych. Zgodnie z nią to stan zapalny ma być początkiem rozwoju schorzenia. Inna teoria sugeruje koagulopatię. Zmniejszony przepływ krwi może być spowodowany przez skrzepliny obecne w naczyniach. Doprowadza to do uszkodzenia śródbłonka naczyniowego i pojawienia się typowych dla choroby Degosa grudek skórnych. Ostatnia hipoteza zakłada, że do zakrzepicy jelit i upośledzenia układu nerwowego dochodzi na skutek nieprawidłowego obrzęku i nadmiernej proliferacji komórek śródbłonka naczyniowego.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Diagnoza i leczenie choroby Degosa

Diagnostyka choroby Degosa odbywa się bardzo rzadko. Pacjent z tym schorzeniem pierwsze kroki kieruje do lekarza dermatologa ze względu na charakterystyczne grudki skórne. Dermatolog dokonuje identyfikacji grudek. Aby diagnoza była pełna, musi być poparta analizą histologiczną. U większości pacjentów z chorobą Degosa dochodzi do martwicy tkanki łącznej. Aby rozpoznać stopień zaawansowania choroby, należy zbadać również inne układy – nerwowy, krwionośny i pokarmowy. Grudki mogą być obecne na ciele nawet przez kilka lat, nie dając innych objawów. W związku z tym powinno się skierować chorego na dodatkowe badania narządów wewnętrznych – ultrasonografię (USG) jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz rentgen.

Ze względu na to, że podstawowy mechanizm choroby Degosa nie jest znany, nie opracowano jej skutecznego leczenia. Terapia oparta jest jedynie na łagodzeniu lub likwidowaniu objawów. Przy leczeniu chorób współtowarzyszących poprawę zaobserwowano po podaniu pacjentom ekulizumabu czy też treprostinilu. Warto jednak podkreślić, że stosowanie ekulizumabu jest kosztowne, a jego minusem jest ograniczony czas trwania (dawka musi być podawana co 2 tygodnie). Treprostinil z kolei usuwa nie tylko zmiany skórne, ale i przyczynia się do zwiększania komórek śródbłonka, umożliwiając angiogenezę.

Nadal trwają badania kliniczne nad wieloma ścieżkami leczenia: immunosupresją czy leczeniem fibrynolitycznym.

Bibliografia

  1. Theodoridis, Athanasios; Makrantonaki, Evgenia; Zouboulis, Christos C., Malignant atrophic papulosis (Köhlmeier-Degos disease) – A review. Orphanet Journal of Rare Diseases. 2013,8:10.
Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej