Cewka moczowa u kobiet i cewka moczowa męska – różnice w budowie i funkcjach

Fot: Marina / fotolia.com

Cewka moczowa żeńska i męska, mimo różnic w budowie, narażone są na podobne dolegliwości. U obu płci narząd jest zakończeniem układu moczowego i odpowiada za wyprowadzenie moczu poza organizm.

Poza różnicami w budowie cewkę męską od żeńskiej wyróżnia to, że posiada jednocześnie funkcje rozrodcze. Jej infekcje są częstą dolegliwością. Na skutek niedostatecznej higieny lub zakażenia dochodzi do stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym.

Cewka moczowa u kobiet

Kobieca cewka moczowa ma od trzech do pięciu centymetrów długości – jej niewielki rozmiar i umiejscowienie ujścia w okolicy odbytu sprzyja infekcjom bakteryjnym, dlatego kobiety są bardziej narażone na stany zapalne. Cewka łączy pęcherz moczowy z brodawką cewkową znajdującą się przy przedsionku pochwy (przebiega równolegle do pochwy, w tym samym kierunku). W jej budowie wyodrębnia się cztery części: śródścienną, miedniczną, przeponową i podprzeponową. Cały przewód składa się z błony mięśniowej i śluzowej, co sprawia, że cewka jest bardzo rozciągliwa.

Budowa kobiecej cewki moczowej sprzyja zakażeniom. Co o zapaleniu pęcherza mówi urolog? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Cewka moczowa męska

U mężczyzn cewka moczowa biegnie od dna pęcherza moczowego aż po koniec prącia, układając się w literę „s” (kiedy penis nie jest w zwodzie), i osiąga długość od 15 do 20 centymetrów. W porównaniu do żeńskiej ma bardziej złożoną budowę. Składa się z części: śródściennej, sterczowej, błoniastej, gąbczastej, jamistej i opuszkowo-odnogowej. W cewce znajdują ujście gruczoł krokowy i gruczoły opuszkowo-cewkowe. U mężczyzn jest to również połączenie układu moczowego z układem rozrodczym – cewka jest tą częścią ciała, przez którą nasienie wydostaje się na zewnątrz organizmu.

Zwężenie cewki moczowej

Jest to stan, w którym kanał cewki moczowej, na skutek oddziaływania różnych czynników, zwęża się, utrudniając oddawanie moczu. Do odcinkowego zwężenia dochodzi najczęściej na skutek przebytych urazów (np. ciało obce czy urazy w okolicy krocza), po stanach zapalnych spowodowanych np. zakażeniem bakteryjnym, na skutek kamicy nerkowej, a także po zabiegach lekarskich (możliwe powikłanie po cewnikowaniu lub cystoskopii). Zmniejszenie przepływu cewki może wystąpić także na skutek guza o charakterze nowotworowym. U mężczyzn może być spowodowane przerostem gruczołu krokowego.

Objawami, poza generalnymi problemami z oddawaniem moczu (przerywany strumień, zmniejszony przepływ moczu), może być częstomocz (uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza) i ból (nasilający się zwłaszcza w trakcie oddawania moczu). W stanie zaawansowanym może dojść do całkowitego wstrzymania oddawania moczu.

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest uretroskopia – badanie obrazowe cewki moczowej polegające na wprowadzeniu do jej wnętrza narzędzia optycznego. Stosowane jest również badanie RTG z kontrastem i badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej z uzupełniającymi je badaniami krwi, które dają obraz funkcjonowania nerek. Dokładna diagnostyka jest niezbędna, ponieważ zwężenie cewki moczowej ma wiele groźnych powikłań, jak kamica, ropień okołocewkowy czy przetoka moczowa. Schorzenie znacznie częściej występuje u kobiet jako powikłanie infekcji bakteryjnych, ale u obu płci może prowadzić do trwałego uszkodzenia czynności nerek, jeśli nie jest leczone.

W przypadku zwężenia cewki moczowej największą skuteczność ma zabieg wycięcia przewężonego fragmentu i zszyciu pozostałych części bądź zastąpieniu brakującego fragmentu sztucznym materiałem.

Podrażniona cewka moczowa

Pieczenie, świąd, ból i częstomocz są najczęstszymi objawami rozwijającego się stanu zapalnego, najczęściej spowodowanego przez bakterie, które dostają się przez ujście cewki do pęcherza moczowego np. na skutek niedostatecznej higieny. Wyniki badania laboratoryjnego wykazują w tego typu stanach podwyższoną ilość białka i liczbę krwinek białych, obecność złuszczonych komórek nabłonka i bakterii. Zdarza się, że mocz może być lekko zabarwiony krwią.

Będąc w grupie podwyższonego ryzyka infekcji cewki moczowej, należy tym bardziej dbać o higienę. Na skutek zaniedbania leczenia może dojść do powikłań i rozszerzenia stanu chorobowego na miedniczki nerkowe, a następnie nerki. W zaostrzonych przypadkach infekcja może prowadzić do mocznicy i zakażenia ogólnoustrojowego. Rzadkim, ale najpoważniejszym powikłaniem powtarzających się stanów zapalnych jest choroba nowotworowa.

Rak cewki moczowej jest przypadłością dotykającą przede wszystkim kobiety. Daje podobne objawy do stanu zapalnego, dlatego często jest zbyt późno wykrywany. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej, uzupełnionej chemio- i w razie konieczności radioterapią. Rak wykryty w początkowym stadium ma bardzo dużą szansę na wyleczenie – około 80%. Jednak zdiagnozowany w późniejszym stadium ma gorsze rokowania – szanse na całkowity powrót do zdrowia spadają do około 50%.

Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 02.11.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej