Cera trądzikowa – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Fot: Romario Ien / stock.adobe.com

Trądzik może występować u osób w różnym wieku – zarówno nastolatków w okresie dojrzewania, jak i ludzi dorosłych. Cera trądzikowa wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, jak o nią dbać, aby nie dopuścić do powstawania kolejnych zmian.

Cera trądzikowa jest obciążona w wyniku nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe. Jest tłusta, pokryta warstwą sebum, błyszczy się i występują na niej liczne zmiany skórne (grudki, zaskórniki i pryszcze). Jej pielęgnacja powinna skupiać się na oczyszczaniu, likwidowaniu stanów zapalnych, walce z bakteriami i na nawilżaniu. Należy szczególnie dbać o higienę, a z drugiej strony nie można dopuścić do przesuszenia się skóry, ponieważ będzie to skutkować pojawianiem się kolejnych niedoskonałości.

Zobacz film: 5 grup produktów, które są niekorzystne dla naszej cery. Źródło: Stylowy Magazyn

Cera trądzikowa – charakterystyka

Trądzik występuje pod licznymi postaciami, a jego przyczyny są zróżnicowane. Za jego powstawanie mogą być odpowiedzialne hormony, naczynia krwionośne lub tendencja gruczołów łojowych do zbyt intensywnej produkcji sebum. Najczęściej spotykaną odmianą trądziku jest trądzik pospolity, nazywany czasem trądzikiem hormonalnym (występujący w wieku dojrzewania nazywa się także trądzikiem młodzieńczym), który dzieli się na następujące odmiany: Trądzik krostkowy, ropowiczy, skupiony, bliznowaty, piorunujący. Innym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty. Najczęściej występującą odmianą jest trądzik krostkowy. Pozostałe schorzenia są dużo rzadsze i często wymagają konsultacji z lekarzem oraz leczenia farmakologicznego.

Cera dotknięta trądzikiem pospolitym w postaci krostkowej charakteryzuje się nadprodukcją sebum, co przyczynia się do nadmiernego błyszczenia się skóry, nawet kilka godzin po jej umyciu. Dla cery trądzikowej charakterystyczne są także liczne zaskórniki, rozszerzone pory, grudki i zmiany skórne w postaci wyprysków. Mogą pojawiać się także stany zapalne, wywołane między innymi zapychaniem się ujść mieszków włosowych.

Pielęgnacja cery trądzikowej – dobór kosmetyków

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważną rolę odgrywają kosmetyki. Należy z jednej strony wybierać produkty antybakteryjne, oczyszczające i lekko ściągające, a z drugiej – kosmetyki nawilżające, które wyrównają straty w gospodarce hydrolipidowej, wywołane usuwaniem zanieczyszczeń.

Rano najlepiej nakładać preparaty matujące i antybakteryjne o lekkiej konsystencji. Kosmetyki muszą szybko się wchłaniać, nie obciążać skóry i nie potęgować efektu błyszczenia. Należy unikać gęstych, zawiesistych, tłustych kremów, esencji czy olejków. Zwłaszcza przed nałożeniem makijażu warto wybrać produkt, który będzie hamował błyszczenie się skóry.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Do oczyszczania twarzy warto stosować delikatne olejki myjące, które usuną nadmiar sebum, a także antybakteryjne kosmetyki na bazie wody. Może to być np. żel lub płyn micelarny. Stosując olejki myjące lub naturalne oleje, można mieć pewność, że bardzo dobrze poradzą sobie z usunięciem sebum i wymieszanych z nim zanieczyszczeń. Działa tu znana chemiczna zasada, która mówi o tym, że podobne rozpuszcza się w podobnym, czyli tłuste sebum zostanie usunięte przez tłusty olejek (podobnie jak płyn do naczyń najlepiej usuwa tłuste zabrudzenia). Przy pomocy antybakteryjnego kosmetyku myjącego, usuwane zostają resztki olejków, zanieczyszczenia, a także bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian skórnych.

Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne na noc, można postawić na nieco cięższe i gęstsze produkty, a nawet naturalne olejki. Warto dobrze nawilżyć skórę, zwłaszcza po zastosowaniu antybakteryjnego żelu i matującego kremu na dzień. Olejki, które nawilżają, a do tego mają działanie antybakteryjne to np. olejek z pestek malin lub olejek z nasion konopi siewnej.

Zobacz film: 3 złe nawyki, które mogą powodować problemy z cerą. Źródło: Stylowy Magazyn

Warto stosować kosmetyki, które zawierają następujące składniki:

  • rumianek,
  • rozmaryn,
  • nagietek,
  • brzoza,
  • oczar,
  • szałwia,
  • siarka,
  • glinka cytryna.

Do pielęgnacji cery trądzikowej można wykorzystywać zarówno kosmetyki drogeryjne, apteczne, jak i domowe mieszanki, na przykład tonik z aloesem, tonik z octem jabłkowym czy tonik z ogórkiem.

Jeśli skóra jest bardzo podrażniona, można sięgnąć po łagodne kosmetyki hipoalergiczne, które nie wywołują kolejnych podrażnień, nie zawierają parabenów, barwników ani sztucznych aromatów.

Jak dbać o cerę trądzikową

W pielęgnacji cery trądzikowej niezwykle ważna jest higiena. Należy dokładnie oczyszczać skórę dwa razy dziennie. Wieczorem, aby usunąć makijaż, sebum i zanieczyszczenia, które nagromadziły się na powierzchni skóry przez cały dzień, a także rano – by zmyć resztki kosmetyków pielęgnacyjnych i sebum wyprodukowane przez noc.

Bardzo istotne jest także złuszczanie martwych komórek naskórka. W tym celu należy stosować peelingi enzymatyczne, które nie zawierają drobinek ścierających i nie wywołają podrażnień skóry. W przypadku cery trądzikowe peelingi należy wykonywać nieco rzadziej niż w przypadku innych typów cery – maksymalnie dwa razy w tygodniu. Należy jednak robić to regularnie.

Po oczyszczeniu skóry, konieczne jest jej tonizowanie. Toniki pomagają odbudować warstwę lipidową naskórka, a także przygotowują twarz do wchłonięcia kosmetyków pielęgnacyjnych. Można stosować toniki antybakteryjne lub delikatne toniki ściągające.

Przynajmniej 2 razy dziennie należy nakładać na twarz kosmetyki pielęgnacyjne – zarówno te antybakteryjne, jak i nawilżające. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przesuszenia się skóry, ponieważ zacznie ona produkować jeszcze więcej sebum. Wieczorem można nakładać naprzemiennie produkty o różnym działaniu – np. co drugi dzień kosmetyk nawilżający, a w pozostałe dni antybakteryjny.

W ciągu dnia warto stosować matujące chusteczki, które pochłaniają nadmiar sebum wyprodukowanego przez skórę.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej