Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują duże ilości sebum. Skóra jest błyszcząca i często konieczne jest jej osuszanie chusteczkami higienicznymi lub specjalnymi chusteczkami matującymi. Pory skóry tłustej są rozszerzone, mogą pojawiać się zaskórniki, grudki i pryszcze. Skóra jest też grubsza niż skóra sucha czy normalna. Tłusta skóra mocno błyszczy się na czole, w okolicach nosa i na brodzie, często także na policzkach.
Cera tłusta – oczyszczanie
Sposobem na tłustą cerę jest przede wszystkim jej dokładne oczyszczanie. Zbyt duże ilości łoju, które nie są regularnie usuwane z rozszerzonych porów, zastygają i wraz z zanieczyszczeniami zatykają je. Może to doprowadzić do zatykania, zanieczyszczania, a nawet do stanów zapalnych mieszków włosowych i do trądziku.
Oczyszczając skórę tłustą, należy pamiętać o tym, aby podczas walki z błyszczeniem nadmiernie jej nie przesuszyć. Może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Skóra, na którą nakładane są silne kosmetyki ściągające i odtłuszczające, a także oczyszczające produkty na bazie alkoholu czy kwasu salicylowego, broni się przed wysuszeniem i produkuje jeszcze więcej sebum niż dotychczas. W takich sytuacjach pory mogą rozszerzać się jeszcze bardziej, pojawiają się nowe zaskórniki i wypryski. Z tego powodu kosmetyki do mycia cery tłustej powinny mieć neutralne lub lekko kwaśne pH.
Oto dwa sprawdzone sposoby na oczyszczanie cery tłustej:
- Sposób nr 1. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy
Do demakijażu i mycia twarzy nadają się delikatne olejki myjące, a także naturalne oleje (np. olej kokosowy, oliwa, olej arganowy, olejek makadamia, olej z czarnuszki). Takie produkty doskonale radzą sobie z usuwaniem tłustego sebum (zgodnie z zasadą, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach) oraz zmieszanych z nim zanieczyszczeń. Wystarczy nałożyć olejek na twarz i przez chwilę masować. Później trzeba nanieść na twarz letnią wodę i jeszcze chwilę masować, a następnie spłukać wodą.
Aby pozbyć się resztek tłustego kosmetyku i pozostałych zanieczyszczeń, należy użyć kosmetyku na bazie wody i jeszcze raz umyć twarz. Można wykorzystać np. płyn micelarny, żel lub piankę. Ważne, aby kosmetyk nie działał zbyt ściągająco i wysuszająco.
W ten sposób należy oczyszczać skórę rano i wieczorem.
- Sposób nr 2. OCM – oczyszczanie twarzy olejami
Mimo iż oczyszczanie tłustej skóry olejkami wydaje się kontrowersyjne, jest skuteczną metodą na pozbycie się zanieczyszczeń i stwardniałego sebum z porów. W dodatku naturalne olejki nie zawierają sztucznych składników i nie podrażniają skóry.
Metoda ta polega na wykonaniu mieszanki przynajmniej dwóch olejków. Składnikiem bezowym może być olejek rycynowy, który wykazuje właściwości antybakteryjne. Drugim składnikiem powinien być przynajmniej jeden olejek pielęgnacyjny, np. olej z pestek malin czy nasion konopi siewnej. Proporcje dla cery tłustej to 30% olejku bazowego i 70% olejków pielęgnacyjnych.
Otrzymaną mieszankę należy nałożyć na twarz i masować ją przez około minutę. Następnie należy użyć gorącego, mokrego ręcznika bawełnianego, przyłożyć do wybranej partii twarzy, przytrzymać chwilę i delikatnie pocierając usunąć zanieczyszczenia. Czynność powtarza się dla każdej partii twarzy, aż stanie się całkowicie oczyszczona.
Ten rodzaj oczyszczania skóry polecany jest jako wieczorny rytuał. Rano lepiej skorzystać ze sposobu numer 1.
Pielęgnacja cery tłustej – złuszczanie
Oczyszczanie i złuszczanie cery to dwa podstawowe etapy pielęgnacji. Kiedy skóra jest oczyszczona, należy zadbać o to, aby na jej powierzchni nie zalegały warstwy zrogowaciałego naskórka. Martwe komórki naskórka uniemożliwiają powstawanie nowych, młodych komórek, a także blokują wnikanie w głąb skóry składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Do złuszczania cery tłustej odpowiednie są peelingi enzymatyczne. Martwe komórki skóry są rozpuszczane przy pomocy enzymów roślinnych. Zaletą peelingów tego typu jest brak drobinek ścierających, które mogłyby powodować pękanie wyprysków i podrażniać skórę.
Osoby, które preferują peelingi mechaniczne, mogą je stosować, ale powinny unikać peelingów cukrowych i gruboziarnistych.
Peelingi należy wykonywać regularnie, jednak nie zbyt często – najlepiej 2 lub 3 razy w tygodniu.
Sposoby na tłustą cerę – tonizowanie i nawilżanie
Przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych warto stonizować skórę. Pozwoli to przywrócić jej naturalne pH skóry i przygotować ją do dalszych zabiegów. Osoby z cerą tłustą, mogą korzystać z toników nawilżających lub delikatnie ściągających. Należy jednak pamiętać, że jeśli po nałożeniu produktu skóra jest zbyt napięta i sucha, lepiej przerwać stosowanie takiego kosmetyku.
Nakładając kosmetyki pielęgnacyjne, nie należy zapominać o nawilżaniu skóry. Stosując kremy nawilżające na dzień, można wybrać te o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłoną i nie będą powodować efektu błyszczenia się skóry. Lepiej unikać tłustych, ciężkich kosmetyków, obciążających skórę. W razie potrzeby można spróbować zastosować kosmetyki matujące, jednak trzeba pamiętać, aby nie zawierały alkoholu ani kwasu salicylowego. Kosmetyki nakładane tuż przed snem mogą mieć nieco cięższą, bardziej oleistą konsystencję.
Osoby, które borykają się z problemem niedoskonałości skórnych i nadmiernym błyszczeniem, mogą wybierać kosmetyki, które w składzie mają substancje, takie jak:
- glinka,
- tlenek cynku,
- rozmaryn,
- siarka,
- rumianek,
- szałwia,
- oczar,
- nagietek,
- tymianek,
- kora dębu.