Cepan – krem na blizny, ulotka, efekty

Fot. energyy / Getty Images

Cepan jest preparatem przeznaczonym do stosowania miejscowego, którego zadaniem jest przyśpieszenie regeneracji tkanek oraz zapobiega powstawaniu blizn. Krem powoduje uelastycznienie, spłaszczanie i blednięcie blizn. Wczesne zastosowanie Cepanu na skórę może skutecznie wyeliminować powstanie blizny. 

Czym jest Cepan i w jakim celu się go stosuje?

Cepan jest lekiem przeznaczonym do smarowania miejscowo na blizny na skórze. Lek bardzo łatwo przenika w głąb blizny i działa na nią uelastyczniająco, a dodatkowo spłaszcza blizny i powoduje ich zblednięcie. Cepan również pomaga w zapobieganiu tworzenia się przerostów blizn. Co więcej, lek ten działa stymulująco na pęcznienie, zmiękczanie i rozluźnienie tkanki bliznowatej wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Krem działa przyspieszająco na regenerację tkanki zmniejszając jej reakcję zapalną oraz znosi uczucie napięcia i świądu.

Wskazania do stosowania leku Cepan:

  • Miejscowe leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych,
  • Leczenie przykurczy,
  • Leczenie blizn umiejscowionych na powiekach,
  • Leczenie blizn spowodowanych czyrakami, owrzodzeniami i trądzikiem.
  • Przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu leku Cepan zapobiega on powstawaniu blizn.

Zobacz film i sprawdź w jaki sposób usunąć blizny na skórze: 

Zobacz film: Blizny na skórze - jak można je usunąć? Źródło: Klinika urody

Cepan – skład

Lek Cepan występuje w postaci maści, a substancjami czynnymi są: wyciąg etanolowy z cebuli, wyciąg z rumianku, heparyna sodowa oraz alantoina. W 100 gramach kremu znajduje się:

  • 20 g wyciągu etanolowego z cebuli,
  • 5 g wyciągu z rumianku,
  • 5000 IU heparyny sodowej,
  • 1 g allantoiny.

Oprócz wyżej wymienionych substancji czynnych, krem zawiera również substancje pomocnicze: mieszanina alkoholu cetostearylowego i sodu laurylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała, samo emulgująca mieszanina mono i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Cepan – jak stosować?

Cepan należy nakładać na bliznę cienką warstwą, lekko masując bliznę. Proces ten należy powtórzyć 2 – 3 razy w ciągu doby. Dawkowanie dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Krem należy stosować po całkowitym wyleczeniu się rany.

W celu leczenia starych i stwardniałych blizn oraz przy przykurczach zaleca się niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik a następnie przyłożyć na bliznę na 30 do 60 minut. Czas leczenia blizn zależy od wieku blizny i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt kuracji przede wszystkim krem należy stosować systematycznie. Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Stosowanie kremu często pozwala uniknąć ponownej operacji lub przeszczepu.

Cepan – możliwe działania niepożądane

Ze względu na zawartość alkoholu cetystearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną, np. kontaktowe zapalenie skóry. Lek zawiera również metylu parahydroksybenzoesan oraz propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późniejszego).

Na początku leczenia może wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry. Te objawy występują dość rzadko. Jeżeli po zastosowaniu leku, pojawią się wyżej wymienione objawy, należy ograniczyć stosowanie Cepanu aż do ich ustąpienia. Jeżeli ograniczenie stosowania leku nie spowoduje ustąpienia podrażnienia skóry, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Cepan – środki ostrożności

  • Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • Stosując Cepan w leczeniu blizn umiejscowionych na powiekach, należy zachować ostrożność, aby nie dostał się do oczu,
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. 
Data aktualizacji: 02.10.2019,
Opublikowano: 02.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej