Cementowanie kręgosłupa – kiedy przeprowadza się zabieg?

Fot. yodiyim / Getty Images

Cementowanie kręgosłupa to nowoczesny zabieg pozwalający na przywrócenie komfortu życia chorym. Likwiduje ból i poprawia funkcjonowanie osób z patologią w obrębie trzonów kręgów kręgosłupa. Nie każdy jednak może zostać zakwalifikowany.

Wertebroplastyka to jedna z najnowocześniejszych form terapii chorób i dolegliwości kręgosłupa. Polega na tym, że do wnętrza trzony kręgu zmienionego patologicznie wprowadza się specjalny cement kostny za pośrednictwem igły punkcyjnej. Stąd też nazwa tego zabiegu, czyli „cementowanie kręgosłupa”.

Czym jest wertebroplastyka?

Wertebroplastyka jest współczesną metodą leczenia, będącą jednocześnie małoinwazyjną formą terapii. Zabieg określa się jako cementowanie kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że napuszcza się trzony kręgów kręgosłupa specjalistycznym cementem kostnym. Wykonuje się to za pomocą specjalnej igły, mającej jedynie 1 mm średnicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem promieniowania rentgenowskiego (RTG) podłączonego do monitora, co pozwala na rejestrowanie przebiegu zabiegu i aplikacji igły w trzon kręgu.

Kiedy wykonuje się cementowanie kręgosłupa?

Cementowanie kręgosłupa ma zastosowanie w wielu sytuacjach klinicznych, szczególnie u chorych z ogromnym ryzykiem złamań osteoporotycznych czy innych zmian niszczących strukturę trzonu kręgu, jak np. naczyniaki, nowotwory czy torbiele. Do zabiegu kwalifikuje się chorego na podstawie wyniku badania tomografii komputerowej i RTG. Badania te mogą wykazać destrukcję tkanki kostnej w obrębie trzonu kręgu. Wymienia się więc trzy główne wskazania do wykonywania cementowania kręgosłupa:

  • złamania osteoporotyczne. Osteoporoza stanowi bardzo częsty problem narastający wraz z wiekiem. Prowadzi do powstawania przewlekłego bólu kośćca, jak również jego patologicznych złamań. Złamania osteoporotyczne przede wszystkim obejmują trzony kręgów i szyjkę kości udowej. Cementowanie kręgosłupa może okazać się doskonałą formą terapii, gdyż może uchronić przed trwałym kalectwem;
  • naczyniaki – naczyniak jest nowotworem łagodnym, wywodzącym się z naczyń krwionośnych. Może wytworzyć się również w trzonach kręgosłupa, powodując stopniowy zanik tkanki kostnej. W tym przypadku zabieg cementowania kręgosłupa nie tylko powoduje wzmocnienie struktury kostnej, ale również usunięcie naczyniaka;
  • kręgosłup może stanowić miejsce przerzutów nowotworów. Jest to również wskazanie do zabiegu cementowania kręgosłupa. Zabieg nie tylko wzmacnia dany kręg, jednak również doprowadza do koagulacji naczyń krwionośnych, co zmniejsza nacieczenie nowotworowe tkanki kostnej. Jednak nie każde przerzuty nowotworowe do kości mogą stanowić wskazanie do zabiegu. Jest to metoda szczególnie polecana w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Czy zabieg cementowania kręgosłupa jest bezpieczny?

Zabieg cementowania kręgosłupa, mimo iż traktowany jest jako mało inwazyjny, może być przyczyną powikłań. Są one bardzo rzadkie, jednak chory przystępujący do zabiegu musi być ich świadomy. Zalicza się tu przede wszystkim wylanie się cementu kostnego poza trzon kręgu, co jest niebezpieczne ze względu na sąsiadujące z nim struktury, np. duże naczynia krwionośne czy nerwy. Takie ryzyko przede wszystkim jest wynikiem nieodpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, ponieważ zdarzają się zmiany, które powodują tak dużą destrukcję trzonu kręgu, że cement nie ma możliwości się w danym trzonie utrzymać.

Poza wspomnianym ryzykiem cementowanie kręgosłupa uznaje się za zabieg bezpieczny. Trwa jedynie około 30 minut. Dzięki niemu chory jest w stanie wrócić do codziennej aktywności, której nie towarzyszą uporczywe dolegliwości bólowe. Zwiększa się więc istotnie komfort życia pacjentów poddanych zabiegowi.

Data aktualizacji: 09.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej