Budowa anatomiczna stopy człowieka – kości, stawy i mięśnie

Fot: Henglein and Steets / gettyimages.com

Budowa kości stopy obejmuje kości stępu, palców i śródstopia. Podeszwa zbudowana jest z tkanki tłuszczowej i łącznej stanowiących doskonałą amortyzację. Mięśnie ze względu na ograniczoną czynność ruchową palców są przede wszystkim strukturą kształtującą stopę.

Stopa, z łacińskiego pes, to skomplikowany aparat będący podporą całego ciała zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodu. Uczestniczy w przenoszeniu ciężaru ciała do przodu. Istnieją liczne analogie pomiędzy stopą a ręką, jednak ze względu na różne czynności, do których zostały przystosowane w trakcie ewolucji, można zaobserwować wiele znacznych różnic pomiędzy kończyną górną a dolną.

Jak zbudowana jest stopa?

W budowie ludzkiej stopy należy wyodrębnić mięśnie, kościec oraz naczynia i nerwy. W ogólnym opisie tej części kończyny dolnej trzeba zwrócić uwagę na palce. W porównaniu z palcami dłoni, palce stopy uległy znacznemu uwstecznieniu. Nie są tak długie, mniejsza jest ich ruchomość. Wynika z to z faktu, że główną i jedyną czynnością stopy jest przede wszystkim funkcja podporowa.

Poza palcami na stopie należy wyróżnić sklepienia podłużne i poprzeczne, które powodują, że środkowa część podeszwy jest odciążona. Sklepienie stopy tworzą mięśnie, więzadła i kości stopy. Na podeszwie stopy, pod skórą, rozwinięta jest tkanka tłuszczowa rozdzielana pasmami tkanki łącznej. Dzięki temu tworzy się układ amortyzujący podeszwę stopy i tworzący poduszkę, na której ona spoczywa. Pod warstwą tłuszczową i skórą głębszą znajduje się rozcięgno podeszwowe, które łączy końce łuków sklepienia podłużnego stopy i przeciwstawia się jego spłaszczeniu.

Jak ćwiczyć, aby stopy były zdrowe ? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6.

Budowa kostna stopy

Szkielet stopy dzieli się na kości stępu, śródstopia i palców. Kości stępu ułożone są w dwuszeregu. Szereg bliższy to kość piętowa i skokowa, a szereg dalszy stanowią kolejno (od strony przyśrodkowej) trzy kości klinowate i kość sześcienna. Pomiędzy tymi rzędami kości wsunięta jest kość łódkowata. Budowa śródstopia jest analogiczna do śródręcza, choć istnieje wiele różnic. Jest to więc 5, mniej więcej równoległych, kości długich przebiegających wzdłuż stopy. Pierwsza kość śródstopia ma na stronie podeszwowej guzowatość, podobnie jak kość piąta. Druga kość śródstopia jest najdłuższa z pięciu. Kości palców stopy również wykazują niewielką analogię do palców ręki, czyli składają się z paliczków, jednak są one w stanie tzw. zanikowym. Pierwszy palec stopy nosi nazwę palucha.

Co wiesz na temat układu kostnego? Odpowiedz na nasze pytania i sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Budowa mięśniowa stopy

Układ mięśniowy stopy jest dość złożony. Mięśnie stopy są związane z palcami, jednak w dużej mierze mięśnie te przekształcone zostały w aparat utrzymujący i regulujący sklepienie stopy. Wyróżnia się mięśnie grzbietu stopy:

  • mięsień prostownik krótki palucha – odpowiada za prostowanie i odwodzenie palucha,
  • mięsień prostownik krótki palców – odpowiada za prostowanie palców.

Jak wygląda badanie stóp? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6.

Kolejną grupą są mięśnie podeszwy stopy:

  • mięśnie palucha – tworzą wyniosłość przyśrodkową stopy, zalicza się tu odwodziciela, zginacza krótkiego i przywodziciela palucha,
  • mięśnie palca małego – tworzą wyniosłość boczną podeszwy, należą tu mięsień odwodziciel, zginacz krótki, przeciwstawiacz palca małego,
  • mięśnie pośrednie podeszwy – ulokowane są pomiędzy wyniosłością przyśrodkową i boczną stopy, należą tu zginacz krótki palców, mięsień czworoboczny podeszwy, mięśnie glistowate i międzykostne.

Stawy stopy

Omawiając budowę stopy człowieka, nie wolno zapomnieć o aparacie ruchowym, jakim są stawy. Zalicza się tu:

  • staw skokowo-goleniowy,
  • stawy międzystępowe,
  • stawy stępowo-śródstopne,
  • stawy śródstopno-paliczkowe,
  • stawy międzypaliczkowe.

Staw skokowo-goleniowy był nazywany kiedyś stawem skokowym górnym. Jest to staw złożony, który wraz z kością skokową przenosi ciężar ciała na całą stopę. Jest to staw jednoosiowy, bloczkowy. Panewkę stanowią kości piszczelowa i strzałkowa podudzia. Stawy międzystępowe to staw skokowo-piętowo-łódkowy, staw skokowo-piętowy, staw poprzeczny stępu i staw klinowo-łódkowy.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak zbudowany jest układ kostny

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej