Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Ból zęba w ciąży to częsta dolegliwość, która powinna skłonić do wizyty u dentysty. Lekarza należy poinformować o ciąży, aby mógł wybrać odpowiednie znieczulenie. Leczenie zębów w ciąży to konieczność, ponieważ stan zapalny może być przyczyną przedwczesnego porodu.

Ból zębów w ciąży jest dolegliwością, która dokucza szczególnie kobietom cierpiącym na poranne mdłości i wymioty. Kwasy znajdujące się w treści żołądkowej rozmiękczają szkliwo, przez co staje się ono podatne na działanie bakterii. Ponadto w ciąży dochodzi do zmian pH jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi próchnicy i ciążowego zapalenia dziąseł. Wpływ na uzębienie ma również częste podjadanie, zwłaszcza nocą. Ból zębów w ciąży jest wskazaniem do wizyty u dentysty, ponieważ dozwolone leki przeciwbólowe są mało skuteczne i nie leczą ubytków.

Zęby w ciąży – jak zapobiegać dolegliwościom?

Wbrew powszechnej opinii, w trakcie ciąży nie dochodzi do demineralizacji zębów ani odwapniania kości w organizmie kobiety. Pogorszenie stanu zębów w ciąży wynika przede wszystkim z działania hormonów ciążowych, które przyczyniają się do rozpulchnienia dziąseł. Zachowanie higieny jest wówczas utrudnione, ponieważ dziąsła są przekrwione i wrażliwe na urazy, a ilość płytki nazębnej ulega zwiększeniu. W efekcie kobieta odruchowo zaczyna myć zęby znacznie delikatniej i mniej starannie, przez co resztki pokarmowe zbierają się w kieszonkach przyzębnych. Sprzyja to namnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy.

W ciąży nietrudno o ból zębów, dlatego warto pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim trzeba myć zęby tak samo starannie, jak do tej pory. Dużym ułatwieniem jest szczoteczka elektryczna z końcówką z miękkiego włosia, która łatwo dociera do wszystkich zakamarków i jednocześnie nie podrażnia dziąseł. Myć należy nie tylko zęby, ale także język, aby jeszcze dokładniej usunąć bakterie z jamy ustnej.

Po wyszczotkowaniu zębów i języka trzeba wyczyścić nitką dentystyczną przestrzenie między zębami. Następnie można zastosować płyn do płukania ust, który dezynfekuje jamę ustną. Bardzo skuteczne są także domowe sposoby zapobiegające bólowi zębów w ciąży, do których zalicza się płukanie jamy ustnej wywarem z szałwii lub roztworem wody utlenionej (łyżeczka wody utlenionej na szklankę wody). W trakcie ciąży warto ograniczyć spożywanie słodkości i zaopatrzyć się w gumy do żucia bez cukru, które należy żuć, gdy po posiłku nie ma możliwości umycia zębów.

Oczywiście najlepiej wyleczyć wszystkie ubytki jeszcze przed planowaną ciążą. Oprócz tego można usunąć kamień nazębny i zabezpieczyć zęby przed działaniem bakterii, a w takcie ciąży umówić się przynajmniej na jedną wizytę kontrolną.

Ból zęba w ciąży – co robić?

Stanu zapalnego zęba w ciąży nie wolno lekceważyć, ponieważ konsekwencje zaniedbań są groźne dla zdrowia i życia dziecka. Infekcje jamy ustnej mogą przenosić się wraz z krwią do macicy i wywoływać różnego rodzaju komplikacje. Najgroźniejsze powikłania próchnicy zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne oraz przedwczesne porody. Próchnica jest także przyczyną komplikacji okołoporodowych, dlatego leczenie zębów w ciąży jest koniecznością.

Pojawienie się bólu zębów w ciąży zawsze wymaga interwencji lekarza, którego należy poinformować o ciąży. Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest jak najbardziej możliwe. Nie ma żadnych przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków u kobiet ciężarnych. Znieczulenie zębów w ciąży jest miejscowe i nie zawiera preparatów obkurczających naczynia krwionośne. 

Odpowiednio dobrany i podany lek nie jest szkodliwy dla płodu i przynosi szybką ulgę. Po zadziałaniu znieczulenia lekarz może nie tylko wyleczyć ubytki, ale w razie potrzeby podjąć też decyzję o usunięciu zęba. Wyrwanie zęba w ciąży jest ostatecznością, a jeśli ubytkowi towarzyszy ostry stan zapalny, dentysta może zdecydować o podaniu dozwolonego w ciąży antybiotyku z grupy penicylin lub ich pochodnych. Wyrywanie zębów w ciąży zawsze wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Ekstrakcja zęba w ciąży nie jest zalecana w pierwszym trymestrze, ponieważ może wystąpić zwiększone krwawienie z rany.

Nieco więcej problemów przysparza kanałowe leczenie zębów w ciąży. W przypadku gdy ząb wymaga leczenia kanałowego, konieczne jest wykonanie prześwietlenia zęba, co w ciąży nie jest zalecane. W niektórych sytuacjach jest to jednak konieczne – wówczas stosowane są specjalne fartuchy, które osłaniają brzuch. Nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują minimalne dawki promieniowania, a czas ekspozycji jest tak krótki, że ryzyko uszkodzenia płodu jest naprawdę małe. W przypadku radiowizjografii ryzyko zmniejszone jest niemal do zera.

Jakich zabiegów nie przeprowadza się w ciąży?

Wybielanie zębów w ciąży nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie istnieją badania, które potwierdzałyby bezpieczeństwo takiego zabiegu dla płodu. Niezalecane jest również piaskowanie zębów w ciąży oraz leczenie ozonem.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 16.11.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej