Ból serca – przyczyny i dolegliwości towarzyszące bólowi w klatce piersiowej

Fot: chajamp / stock.adobe.com

Ból serca i ból w jego okolicach powoduje duży niepokój. Nie należy jednak panikować – nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Z pewnością nie można jednak go bagatelizować i w przypadku dłuższego utrzymywania się objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Ból serca najczęściej jest kojarzony z bólem odczuwanym w klatce piersiowej, szczególnie po jej lewej stronie. Należy jednak wiedzieć, że może on również świadczyć o schorzeniach innych narządów lub towarzyszyć wielu dolegliwościom. Samo serce znajduje się w śródpiersiu środkowym. Właśnie w okolicach mostka najczęściej odczuwa się ból w przypadku jego dysfunkcji.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ból serca

Ból serca ma różny charakter. Może być ostry, piekący, palący, pulsujący, gniotący, przeszywający lub tępy. Często jego cechy są w stanie powiedzieć wiele na temat samego zaburzenia. Nie zawsze dolegliwości bólowe mają jednak związek z samym mięśniem sercowym. W klatce piersiowej i jej okolicach znajdują się również inne narządy, w tym płuca, opłucna, przełyk i tchawica oraz odcinek piersiowy kręgosłupa.

Ból serca przy wdechu

Chorzy bardzo często skarżą się na ból serca przy wdechu. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nie ma on charakteru kardiogennego. Może być związany z chorobami opłucnej. W przypadku równoległego występowania duszności i problemów z oddychaniem, prawdopodobnym źródłem dolegliwości są płuca. Mogło dojść do ich stanu zapalnego lub zatoru płucnego, który jest stanem zagrożenia życia. Częstym powodem bólu w okolicach klatki piersiowej przy wdechu jest także neuralgia międzyżebrowa. Schorzenie jest związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych i objawia się silnym bólem w obszarze unerwianym przez określone nerwy. Może występować po jednej lub po obu stronach klatki piersiowej i zazwyczaj nie wiąże się z innymi objawami. W niektórych przypadkach ból serca przy wdechu obserwuje się także podczas półpaśca. Jeżeli pojawia się często, warto zgłosić się do kardiologa lub internisty w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Kłujący ból serca

Zobacz film: Metody leczenia zaburzeń nerwicowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wielu chorych określa odczuwany ból jako „kłucie w sercu”. Zazwyczaj obserwują go po lewej stronie klatki piersiowej. Powodów nieprzyjemnego stanu jest bardzo dużo. Jednym z najpowszechniejszych z nich jest zwykłe przeziębienie. Uporczywy kaszel może prowadzić do mikrourazów włókien nerwowych oraz chrząstek żebrowych. W takim przypadku nie ma konieczności podejmowania specjalnej terapii. W zupełności wystarczy wyleczenie przeziębienia i umożliwienie organizmowi właściwej regeneracji. Kłujący ból w okolicach serca może mieć również związek z problemami z kręgosłupem – dzieje się tak, kiedy uszkodzony kręg uciska na nerw. Czasami taki stan może być związany z drętwieniem lewej ręki. Problem pomoże rozwiązać odpowiednio dobrana rehabilitacja i masaże, ważna będzie także zmiana dotychczasowego trybu życia i podjęcie ćwiczeń, które zadbają o jego zdrowie. Szczególną skuteczność wykazuje pływanie.

Kłujący ból serca może być związany z uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w pobliżu klatki piersiowej. Zwykle wynika to z przeciążenia (np. podczas uprawiania sportów siłowych), urazów lub stanu zapalnego. Poza tym podobne objawy odczuwa się również po przejedzeniu na skutek ucisku na przeponę. Kłujący ból klatki piersiowej towarzyszy również stresowi oraz może być następstwem bóli mięśniowych.

Ból serca – nerwica

Częstą przyczyną bólu w okolicach klatki piersiowej jest nerwica. Choroba może wiązać się również z zaburzeniami rytmu oraz dusznościami. Charakterystyczne są objawy o podłożu psychicznym, w tym niepokój i lęk. Ze względu na symptomy, chorzy często są przeświadczeni o tym, że właśnie przechodzą zawał mięśnia sercowego. Ataki zwykle nie trwają dłużej niż kilka godzin, jednak odnotowuje się również przypadki przedłużające się do kilku dni. Może do niej prowadzić nadprodukcja kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Chorzy powinni przede wszystkim zmienić swój tryb życia, poszukać sposobu na radzenie sobie z nerwami oraz przeznaczyć więcej czasu na relaks i odprężenie.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Ból serca: przyczyny kardiologiczne

Ból zlokalizowany tuż za mostkiem może mieć podłoże kardiologiczne. Ten, który towarzyszy zawałowi, ma charakter gniotący, w wielu przypadkach promieniuje do lewego barku lub żuchwy. Zwykle obserwuje się także wzmożone pocenie, duszności i nagłe osłabienie. Ostry ból serca, promieniujący do barków, towarzyszy zapaleniu osierdzia – błony surowiczej o kształcie worka, w której znajduje się serce. Zwykle dolegliwości nasilają się w czasie oddychania. Podczas zapalenia mięśnia sercowego utrzymuje się ból zamostkowy, promieniujący do pleców, barków i szyi. Oprócz tego o tej chorobie mogą świadczyć również duszności, kołatanie serca oraz osłabienie. Przewlekłe niedokrwienie mięśnia sercowego zwykle wiąże się z silnym bólem za mostkiem, występującym po wysiłku fizycznym i ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Niewydolność naczyń wieńcowych może prowadzić do dławicy piersiowej. Ból jest zwykle opisywany jako ugniatający i piekący, może promieniować do barku, ramienia i szczęki. Występuje również niepokój, kołatanie serca i duszności. Ataki mogą trwać nawet do kilkudziesięciu minut.

Zobacz film i poznaj niezwykłe właściwości głogu

Zobacz film: Głóg - jak wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej