Ból podbrzusza z lewej i prawej strony u mężczyzn – przyczyny

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból podbrzusza u mężczyzn może być wywołany problemami trawiennymi, zaburzeniami pracy jelit, chorobami układu moczowego, zapaleniem wyrostka robaczkowego, przepukliną pachwinową, a także zapaleniem, rozrostem lub nowotworem prostaty.

Ból podbrzusza jest umiejscowiony w dolnej części jamy brzusznej, poniżej wysokości pępka. Choć dotyczy o wiele częściej kobiet niż mężczyzn, panowie mogą odczuwać dolegliwości związane z bólem w lewym i prawym podbrzuszu w przypadku chorób przewodu pokarmowego, chorób układu moczowego i problemów z układem rozrodczym.

Ból w podbrzuszu u mężczyzn – choroby układu moczowego

Zdaniem lekarzy częstą przyczyną bólu podbrzusza u mężczyzn są choroby układu moczowego, wśród których najczęstszym schorzeniem jest zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej. W takim przypadku mężczyzna uskarża się na ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, a także częste uczucie parcia na pęcherz. W przebiegu zapalenia pęcherza moczowego powodującego bóle podbrzusza u mężczyzn zauważa się zmianę wyglądu i zapachu moczu, w niektórych sytuacjach obserwuje się także krwiomocz. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ból podbrzusza wywołany schorzeniami układu moczowego może także wskazywać na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jest to rodzaj zakażenia układu moczowego. W jego trakcie występuje ból lędźwi, podbrzusza oraz pachwin. Mężczyzna zapadły na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek czuje spory dyskomfort w trakcie oddawania moczu, nierzadko występują u niego także stany podgorączkowe lub wysoka temperatura ciała. Najczęstszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Bóle w lewym lub prawym podbrzuszu u mężczyzn mogą być oznaką kamicy nerkowej lub kolki nerkowej. Charakterystyczne dla obu schorzeń jest występowanie silnego, kłującego bólu tylko po jednej stronie podbrzusza, a także uczucie silnego parcia na mocz i w niektórych sytuacjach także obecność krwi w moczu. W leczeniu kolki nerkowej wywołującej silne bóle podbrzusza stosuje się najczęściej leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroby układu pokarmowego a ból podbrzusza u mężczyzn

Bóle podbrzusza u mężczyzn wynikają w zdecydowanej większości ze schorzeń przewodu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną są zaparcia, które wraz z postępującą długością występowania stają się coraz bardziej uciążliwe. W przebiegu zaparć możliwe jest występowanie bólu w lewym lub prawym podbrzuszu. Mężczyźni narzekający na silny ból podbrzusza z prawej strony mogą cierpieć na ostre zapalenia wyrostka robaczkowego, który najpierw w większości przypadków zaczyna się w okolicach pępka lub nad jamą brzuszną, skąd przechodzi we wspomniane miejsce. Bólowi podbrzusza, który nasila się podczas unoszenia nogi w pozycji leżącej (objaw Jaworskiego) ,często towarzyszą wymioty, biegunka, nudności i gorączka. Wśród pozostałych przyczyn bólu podbrzusza u mężczyzn wynikających z problemów z układem pokarmowym można wyróżnić: zespół jelita drażliwego, zatrucie pokarmowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, skręt przydatków jelit, nietolerancje pokarmowe, nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz zapalenie jelit.

Schorzenia prostaty i przepuklina pachwinowa wywołujące ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu u mężczyzn może być oznaką typowo męskich chorób, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, rozrost prostaty, a w niektórych sytuacjach także nowotwór gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty przybiera zazwyczaj ostrą lub przewlekłą formę, a wśród objawów najczęściej wymienia się ból w podbrzuszu i okolicy krocza. Mężczyźni cierpiący na to schorzenie wskazują także na trudności w oddawaniu moczu, które w skrajnych sytuacjach przybierają postać groźnego zatrzymania moczu. W przebiegu zapalenia prostaty wywołującego ból w podbrzuszu u mężczyzn może także wystąpić stan podgorączkowy lub silna gorączka.

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Łagodny rozrost prostaty jest stosunkowo częstym schorzeniem u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się silnym bólem w podbrzuszu i okolicach krocza. Rozrost gruczołu krokowego wywołuje trudności w oddawaniu moczu, objawiające się najczęściej problemami w rozpoczęciu oddawania moczu lub zwężonym strumieniem moczu. Rak prostaty rozwija się przez długi czas bezobjawowo, co wpływa na późne wykrywanie zmian nowotworowych. Z czasem symptomy uaktywniają się i przybierają postać bólu w podbrzuszu oraz bólu i ucisku na pęcherz w trakcie oddawania moczu.

Przepuklina pachwinowa to kolejna, typowa dla mężczyzn przyczyna bólu w podbrzuszu. Jest stosunkowo częstym schorzeniem, które powstaje w wyniku urazu, wysiłku fizycznego poprzez przeniesienie się elementów jamy brzusznej poza powłoki jamy brzusznej w okolice pachwiny. Bólom w podbrzuszu w czasie wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu towarzyszy uczucie ciężaru, zaparcia a z czasem dostrzegany jest również miękki guzek. W przypadku pojawienia się przepukliny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie przepukliny pachwinowej opiera się wyłącznie na leczeniu operacyjnym.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. R. Porter, J. Kaplan, B. Homeier (red.), The Merck manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Wrocław 2010.

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej