Ból pięty przy chodzeniu – domowe sposoby leczenia

Fot: DragonImages / stock.adobe.com

Przewlekły i dotkliwy ból pięty może znacznie ograniczać normalne poruszanie się i funkcjonowanie. Ostroga piętowa jest jedną z częściej diagnozowanych przyczyn bólu. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są kobiety oraz osoby otyłe.

Pojawienie się bólu jest zazwyczaj sygnałem, że jedna z części aparatu ruchu stopy nie funkcjonuje prawidłowo. Ból może być odczuwalny z przodu, z tyłu lub z boku pięty i ma zazwyczaj tendencję do nasilania się w trakcie chodzenia. Dokuczliwa dolegliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ból pięty przy chodzeniu – ostroga piętowa

Ból pięty może pojawić się bez określonej przyczyny (nerwobóle – neuralgie), ale najczęściej jest wynikiem stłuczenia lub urazu, do którego doszło podczas wysiłku fizycznego. Powodem jest często niewłaściwy sposób chodzenia. Bardzo duże znaczenie ma sposób stawiania stopy, która dźwiga masę naszego ciała. Jeśli zbyt mocno wyginamy stopę w łuk, dochodzi do nieprawidłowego nacisku i nadwyrężania ścięgien i wiązadeł kości piętowej. Przyczyną bólu może być wówczas zapalenie rozcięgna podeszwowego, które powstaje w wyniku obecności tzw. ostrogi piętowej (zmian zwyrodnieniowych przyczepów ścięgien guza piętowego). Stan zapalny może być wynikiem przeciążenia (np. na skutek wysiłku fizycznego lub noszenia nieodpowiedniego, zbyt małego obuwia), a często urazu związanego z nadwagą. Mocne spłaszczenie podłużnego łuku stopy przy dużym ciężarze ciała oznacza zbyt silne naciąganie rozcięgna piętowego. W miejscu przyczepu na skutek stanu zapalnego zaczynają się odkładać wapienne złogi. Ich nagromadzenie powoduje, że na kości piętowej od strony podeszwy powstaje narośl zwana ostrogą piętową. Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają ból zlokalizowany zazwyczaj pośrodku pięty.

W początkowym stadium ostroga piętowa dokucza jedynie przy chodzeniu, jednak z czasem narośl staje się większa i dyskomfort odczuwalny jest również w pozycji siedzącej i leżącej.

Ostroga piętowa jest schorzeniem charakterystycznym dla niektórych dyscyplin sportowych. Jest przypadłością tenisistów, siatkarzy i biegaczy.

Zobacz film: Czy chodzenie w szpilkach jest bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Ból pięty z tyłu – ostroga Haglunda

Ostroga Haglunda tworzy się podobnie jak ostroga piętowa, ale związana jest z nieprawidłowym kształtem kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Jest to jałowa martwica guza piętowego, z którą zazwyczaj się rodzimy (np. zaburzenie wzrostu kości piętowej), ale jest też wynikiem przeciążeń stopy w trakcie wysiłku fizycznego lub efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Silny ból jest odczuwalny nie tylko przy chodzeniu, ale również przy ucisku – ból często opisywany jest jako pulsujący. Do tego dochodzi obrzęk i zniekształcenie zmienionej okolicy, a także pęcherze i zgrubienie skóry. Ból jest na tyle silny, że uniemożliwia stawianie stopy na podłodze. Utrudnia też zakładanie butów. Przewlekły stan zapalny bez zażywania odpowiednich leków może doprowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa lub kaletki.

Bolące pięty – domowe sposoby leczenia

W przypadku bólu pięty niezbędna jest dokładna diagnoza wspomagana badaniem RTG. Leczenie, jeśli nie doszło do urazu mechanicznego, w większości przypadków polega na eliminacji bólu i podawaniu leków przeciwzapalnych, aby zapobiec dalszym powikłaniom. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także dostępne bez recepty maści. Należy jednak pamiętać, że pięta ma sporą warstwę tkanki tłuszczowej i stosowanie maści może nie dać pożądanych rezultatów, ponieważ nie są one w stanie wniknąć dostatecznie głęboko.

W stanach bardziej nasilonych stosuje się zastrzyki sterydowe. Dobre efekty daje również rehabilitacja, zwłaszcza fizykoterapia z zastosowaniem fali uderzeniowej, ultradźwięków, lasera, jonoforezy czy krioterapii.

Leczenie farmakologiczne i fizjoterapię można wspomóc domowymi sposobami uśmierzania bólu, takimi jak:

  • noszenie wygodnego obuwia (najważniejsze, aby nie było za ciasne), najlepiej z wkładką amortyzującą w okolicach pięty (podpiętki wskazane są w ostrych stanach stanu zapalnego, przy długim stosowaniu mogą doprowadzić do obkurczenia ścięgna Achillesa);
  • stosowanie wkładek ortopedycznych dobranych indywidualnie do stopy (wkładka musi odciążać piętę); w aptekach dostępne są również wkładki dopasowujące się do stopy, które układają się tak, aby nie naciskać miejsca zwyrodnienia;
  • masaż kostką lodu w miejscu odczuwania bólu (należy pamiętać, że lodu nie należy przykładać bezpośrednio na skórę);
  • ćwiczenia i masaże rozciągające i uelastyczniające ścięgno Achillesa;
  • zachowanie odpowiedniej masy ciała.

W zaostrzonych przypadkach choroby może być konieczny zabieg operacyjny i wycięcie guza piętowego, jednak przeprowadza się go w ostateczności, ponieważ wymaga również usunięcia kaletki ścięgna i jego odbarczenia, przez co dochodzi do wielu powikłań.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej