Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Fot: GettyImages-PredragImages

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Na podstawie okoliczności występowania bólu obojczyka można domniemywać, co go wywołuje. Warto zwrócić uwagę na towarzyszące mu objawy, takie jak siniaki czy parestezje. Przykładowo ból obojczyka i barku po intensywnym treningu na siłowni sugeruje silne przeciążenia i liczne mikrouszkodzenia w jego obrębie.

Obojczyk – ból i inne objawy

Ból obojczyka, czyli kości długiej w kształcie litery S, może mieć wiele przyczyn, zwykle jednak wiąże się z bezpośrednim urazem kośćca. Obojczyk łączy kończynę górną i łopatkę z klatką piersiową poprzez staw mostkowo-obojczykowy oraz barkowo-obojczykowy. Zapewnia tym samym elewację i depresję ramienia oraz ruchy w przód i w tył, a także rotacyjne w stawie barkowym. Ponadto stanowi miejsce przyczepu wielu mięśni i więzadeł, a także pełni funkcje ochronne pęczka naczyniowo-nerwowego i innych struktur ramienno-szyjno-piersiowych. Ze względu na prostą budowę anatomiczną, ale złożoną funkcjonalność, obojczyk narażony jest na częste kontuzje oraz stanowi miejsce bólu odniesionego, czyli pochodzącego z oddalonych od niego narządów. Ból obojczyka może być zatem skutkiem schorzeń dotykających tkanek miękkich znajdujących się nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale również w miejscach odległych, pośrednio z nim związanych, jak łopatka. Poza bólem można się wówczas spodziewać zmian w budowie i jakości funkcjonowania motorycznego całej kończyny, a także innych objawów, takich jak zasinienia, parestezje, zaburzenia czucia czy uczucie ciężkości.

Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu, dotyku czy zmianie temperatury otoczenia. W zależności od charakteru i okoliczności pojawienia się dyskomfortu można domniemywać, co go wywołuje. Przykładowo ból obojczyka i barku po intensywnym treningu na siłowni sugeruje silne przeciążenie i liczne mikrouszkodzenia w tej części kośćca. Z kolei ból obojczyka i karku wraz z drętwieniem ręki może wskazywać na zespół korzeniowy kręgosłupa szyjnego.

Ból obojczyka lewego przy dotyku

Ból obojczyka podczas dotyku najczęściej powstaje na skutek urazu mechanicznego w okolicach obręczy barkowej, np. stłuczenia czy zwichnięcia barku, złamania lub pęknięcia obojczyka czy innych mechanicznych uszkodzeń mostka i górnych żeber. Wszelkie nieprawidłowe ruchy górnych partii ciała potęgują ryzyko kontuzji obojczyka, wywołującej ból nawet przy oddychaniu. Przemieszczające się odłamy kostne bądź pogłębiające się naciągnięcia torebek stawowych nasilają dolegliwości.

Ból obojczyka prawego podczas oddychania

Poza bezpośrednimi urazami obojczyka ból wywołują różnorodne choroby tkanek miękkich, położonych w jego okolicy. Do najczęściej występujących schorzeń prowokujących dolegliwości w okolicy obojczyka, nasilające się przy oddychaniu oraz podczas leżenia na zajętym boku, należy zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. Schorzenie powstaje na skutek kompresji masą ciała struktur nerwowych i naczyń krwionośnych w obrębie zwężenia górnego otworu klatki piersiowej. Zwęża drożność przepływu krwi, limfy i impulsów elektrycznych.

Jeśli obojczyk boli podczas oddychania, można podejrzewać różnorodne zwyrodnienia i zmiany wytwórcze w obrębie stawu barkowego, zajmujące zwłaszcza połączenie barkowo-obojczykowe. Na ból obojczyka i barku powstały na tym tle narażone są w większym stopniu kobiety w wieku 30–40 lat. Objawy są wypadkową astenicznej (wątłej i smukłej) budowy ciała oraz fizjologicznego obniżenia obręczy kończyny górnej. Do czynników ryzyka zalicza się także: otyłość, duży biust, zabiegi chirurgiczne w okolicy obojczyka, jak mastektomia czy wszczepienie implantów piersi, a w przypadku mężczyzn – rozbudowaną klatkę piersiową.

Co może powodować ból obojczyka? Przetrenowanie

Ból obojczyka powodują nieprawidłowo dobrane ćwiczenia fizyczne i przeciążenia. Niewydolny adaptacyjnie układ ruchu przechodzi mikrourazy włókien mięśniowych w okolicy obojczyka, które prowadzą do tzw. zakwasów. W poważniejszych sytuacjach przetrenowanie prowokuje nie tylko ból obojczyka, karku czy barku (w zależności od zakresu i rodzaju ćwiczeń), ale również sprzyja stanowi zapalnemu w ich okolicy. Wszelkie patologie powstałe w sąsiedztwie obojczyka wpływają na kondycję jego kośćca i okolicznych tkanek miękkich, upośledzają ruchy ramienia.

Ponadto ból obojczyka mogą powodować nerwobóle, powiększające się pobliskie węzły chłonne czy różnorodne anomalie anatomiczne, uciskające splot ramienny i największe naczynia w jego okolicy.

Zobacz film i dowiedz się więcej o budowie układu kostnego:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ kostny? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Augustynowicz-Kopeć E., „Interna Szczeklika”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

2. Duckworth A., „Ortopedia, traumatologia i reumatologia”, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.

3. Gaździk T., „Ortopedia”, PZWL, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 05.03.2021,
Opublikowano: 07.03.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej