Ból gardła u dziecka – najlepsze domowe sposoby

Fot. sefa ozel / Getty Images

Ból gardła u dziecka to typowy objaw stanu zapalnego gardła, najczęściej wywołanego przez wirusy. Warto wtedy wykorzystywać nie tylko specjalistyczne rozwiązania, ale także wspomagać się domowymi sposobami. Doskonale sprawdzają się naturalne syropy.

Ból gardła u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich. Jego główną przyczyną jest stan zapalny o podłożu infekcyjnym, za który w 70–85% przypadków odpowiadają czynniki wirusowe. Domowe sposoby na ból gardła u dzieci cieszą się dużą popularnością. Są bardzo tanie, skuteczne, oparte na naturalnych składnikach, a przede wszystkim bezpieczne. Najbardziej atrakcyjną dla dziecka propozycją na ból gardła są specjalne lizaki.

Przyczyny bólu gardła u dziecka

Za ból gardła u dziecka odpowiada przede wszystkim stan zapalny o podłożu infekcyjnym, który w 70–85% przypadków wywołują czynniki wirusowe, takie jak rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, koksakiwirus, wirusy Epsteina‑Barra, wirusy grypy i paragrypy. Rzadziej stan ten ma podłoże bakteryjne. Największy udział mają wtedy paciorkowce beta‑hemolizujące grupy A, głównie Streptococcus pyogenes. Na zachorowania szczególnie podatne są dzieci w wieku 4–6 lat. Inne przyczyny bólu gardła u dziecka stanowią m.in.: alergie, refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie zatok przynosowych.

Co podać na ból gardła u dziecka?

Na ból gardła dla dzieci sprawdzają się środki w postaci lizaków, które przez skojarzenie ze słodyczami są najchętniej przyjmowane przez małych pacjentów. Wykorzystuje się także tabletki do ssania, pastylki, aerozole i roztwory do płukania jamy ustnej, ale producenci zalecają, aby środki te stosować u dzieci powyżej 3 lat. Choremu podaje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz preparaty nawilżające śluzówkę gardła. Te ostatnie opierają się na naturalnych substancjach ziołowych, takich jak wyciąg z korzenia prawoślazu, porostu islandzkiego, aronii i szałwii. Łagodzą one uczucie podrażnienia gardła, zwalczają ból i obrzęk, odkażają i wywierają działanie ochronne na błony śluzowe.

Jeśli za ból gardła u dziecka odpowiada angina paciorkowcowa, leczenie opiera się na antybiotykoterapii, a lekiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, w 90% skutecznie eliminuje paciorkowca.

Jak złagodzić ból gardła u dziecka za pomocą inhalacji?

Oprócz specjalistycznych rozwiązań na ból gardła u dzieci stosuje się także domowe sposoby. Pozytywne efekty przynoszą inhalacje. Warto nabyć specjalne nebulizatory i inhalować dziecko solą fizjologiczną. Można też wdychać parę unoszącą się znad miski z gorącą wodą, do której dodaje się kilka kropli olejków eterycznych, np. lawendowego, sandałowego, rumiankowego lub z drzewa herbacianego. Działają one kojąco, odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Co jest dobre na ból gardła u dziecka? Przepisy na naturalne syropy

Na ból gardła u dzieci doskonale sprawdzają się naturalne syropy. Jednym z najczęściej stosowanych jest syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, obficie zasypać cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny. Innym domowym sposobem pomocnym na ból gardła u dziecka jest syrop z buraków. Szklankę utartych buraków miesza się z łyżką octu jabłkowego. Mieszankę odstawia się na 3 godziny i przecedza. Sok pije się 2 razy dziennie po łyżce stołowej.

Ziołowe płukanki na ból gardła u dziecka

Ból gardła i kaszel u dziecka łagodzą płukanki naparami z ziół, takich jak rumianek, szałwia, tymianek, kora dębu i czarny bez. Do płukania można zastosować roztwór wody z sodą lub solą fizjologiczną. Działają one odkażająco i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę pokojową.

Dieta podczas bólu gardła u dziecka

Dziecko z bólem gardła ma duże trudności z przełykaniem śliny, piciem i jedzeniem. Dolegliwości te są na tyle uciążliwe, że powodują niechęć do przyjmowania pokarmów i płynów. Wówczas rozwiązaniem jest wprowadzenie diety płynnej lub mocno rozdrobnionej. Z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy oraz zimne napoje i lody.

Ważne, aby podawać choremu dziecku dużą ilość płynów. Najlepiej nawadniać je przegotowaną lub niegazowaną wodą mineralną lub niesłodzonymi, świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw. Zaleca się picie ziołowych herbat. Doskonale sprawdza się herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód i spożywa po szklance, rano i wieczorem. Dobrym rozwiązaniem jest herbata z kwiatu lipy lub zwykła herbata z sokiem malinowym. Zaleca się picie mleka z miodem i cytryną.

Odpowiednie warunki mieszkaniowe sposobem na ból gardła u dziecka

Sposobem na ból gardła u dziecka jest unikanie czynników, które mogą podrażniać błonę śluzową gardła, takich jak kurz, dym tytoniowy, pyły i gwałtowne zmiany temperatury otoczenia. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Odpowiednie nawilżenie powietrza jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Na grzejniku można położyć mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są specjalne nawilżacze powietrza. Można raz na jakiś czas rozpylić wokół dziecka mgiełkę z wody morskiej.

Zobacz film: Czy można stosować antybiotyki przy chorobach wywołanych wirusami? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

2. Gruchała K., Postępowanie w bólu gardła występującym w przeziębieniu i zapaleniu gardła, „Lek w Polsce”, 2014, 9(24), s. 6-11.

3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

4. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

Data aktualizacji: 27.05.2018,
Opublikowano: 27.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Klara 26.02.2021r.

Uważam, że domowe sposoby można o kant kuli rozbić - pomagają tylko na chwilę albo wcale. Ja za to zawsze stosuję Octenisept i jeszcze nigdy nie zawiódł. Szybko działa i na długo.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej