Biopsja endometrium – charakterystyka badania, wskazania, przebieg 

Fot: Capifrutta / gettyimages.com

Biopsja endometrium to badanie ginekologiczne, które umożliwia pobranie fragmentu tkanki z jamy trzonu macicy. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. plamienia okołomiesiączkowe lub zaburzenia hormonalne. Zabieg bywa pomocny w ustaleniu przyczyn niepłodności oraz wykluczeniu schorzeń w obrębie śluzówki macicy.

Biopsję endometrium nazywa się niekiedy diagnostycznym wyłyżeczkowaniem jamy macicy. Do jej wykonania nie trzeba specjalnych przygotowań, ale kobieta musi mieć pewność, że nie jest w ciąży. Zabieg należy przeprowadzić w dniu cyklu wskazanym przez lekarza. Po pobraniu materiału pacjentka pozostaje pod fachową opieką przez kilka godzin.

Co to jest biopsja endometrium?

Biopsją endometrium określa się zabieg ginekologiczny, który polega na pobraniu niewielkiego fragmentu błony śluzowej macicy w celu zbadania go pod kątem patologii w obrębie dróg rodnych. Następnie materiał jest oglądany pod mikroskopem, czyli poddany badaniu histopatologicznemu. Przez niektórych lekarzy biopsja jest określana diagnostycznym wyłyżeczkowaniem jamy macicy.

Biopsja endometrium: wskazania

Jednym ze wskazań do biopsji endometrium jest podejrzenie chorób w obrębie błony śluzowej jamy macicy, w tym nowotworów lub stanów zapalnych, lecz nie jest to jedyny powód predysponujący do przeprowadzenia tego zabiegu. Wykonuje się go także, gdy:

  • u pacjentki występują plamienia okołomiesiączkowe lub krwotoczne miesiączki w każdym cyklu,
  • cykle miesiączkowe są bezowulacyjne,
  • kobieta boryka się z zaburzeniami hormonalnymi, których przyczyny nie udało się odnaleźć,
  • w badaniu USG obraz endometrium jest nieprawidłowy,
  • kobieta zmaga się z plamieniami pomenopauzalnymi.

Przeprowadzenie diagnostycznego wyłyżeczkowania macicy sugeruje się też kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Badanie ma im pomóc w ustaleniu przyczyn niepłodności.

Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o groźnej chorobie, jaką jest endometrioza:

Zobacz film: Endometrioza - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Przygotowanie do biopsji endometrium

Do biopsji endometrium nie potrzeba szczególnych przygotowań, ale przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego i wykluczenie ciąży. Zabiegu wyłyżeczkowania nie wolno bowiem przeprowadzać u kobiet ciężarnych. Na dzień przed pobraniem tkanki nie należy stosować tamponów oraz leków dopochwowych. Zabieg przeprowadza się po 20 dniu cyklu. Badanie jest bolesne i warto wykonać je w znieczuleniu.

Przebieg biopsji endometrium

Biopsję endometrium przeprowadza się, gdy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Lekarz umieszcza w jej pochwie wziernik i za pomocą narzędzi chwyta szyjkę macicy, a następnie rozwiera ją, aby umożliwić pobranie fragmentów błony śluzowej z jamy macicy za pomocą specjalnej łyżki. Materiał trafia do badania histopatologicznego. Na wynik biopsji endometrium czeka się kilka tygodni.

Zalecenia po zabiegu biopsji endometrium

Kobieta, która przeszła biopsję endometrium, nie wymaga hospitalizacji. Wystarczy jedynie opieka ambulatoryjna. Powinna jednak pozostać pod opieką lekarza co najmniej kilka godzin od zabiegu. Niektórym paniom zaleca się dodatkową antybiotykoterapię, aby zapobiec ewentualnym infekcjom. Kobiecie nie wolno podejmować współżycia do momentu ustania krwawienia z dróg rodnych.

Biopsja endometrium a powikłania

Biopsja endometrium jak każda inna ingerencja wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do takich zalicza się:

  • przebicie ściany macicy – dochodzi do tego bardzo rzadko, lecz uraz wiąże się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ może doprowadzić do groźnego dla zdrowia krwotoku,
  • skurcze macicy,
  • mdłości,
  • napięcie i bóle w dole brzucha,
  • osłabienie ogólne,
  • plamienia lub niewielkie krwawienia.

Dyskomfort po diagnostycznym wyłyżeczkowaniu macicy może być odczuwalny przez kilka dni i jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, warto się zgłosić do ginekologa, który przeprowadzał zabieg. Zbada i wdroży leczenie, które złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Może też zadecydować o ewentualnej hospitalizacji.

Bibliografia:

1. Z. Słomko, Ginekologia, tom I, PZWL, Warszawa 2008.

Opublikowano: 15.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej