Biopsję endometrium nazywa się niekiedy diagnostycznym wyłyżeczkowaniem jamy macicy. Do jej wykonania nie trzeba specjalnych przygotowań, ale kobieta musi mieć pewność, że nie jest w ciąży. Zabieg należy przeprowadzić w dniu cyklu wskazanym przez lekarza. Po pobraniu materiału pacjentka pozostaje pod fachową opieką przez kilka godzin.
Co to jest biopsja endometrium?
Biopsją endometrium określa się zabieg ginekologiczny, który polega na pobraniu niewielkiego fragmentu błony śluzowej macicy w celu zbadania go pod kątem patologii w obrębie dróg rodnych. Następnie materiał jest oglądany pod mikroskopem, czyli poddany badaniu histopatologicznemu. Przez niektórych lekarzy biopsja jest określana diagnostycznym wyłyżeczkowaniem jamy macicy.
Biopsja endometrium: wskazania
Jednym ze wskazań do biopsji endometrium jest podejrzenie chorób w obrębie błony śluzowej jamy macicy, w tym nowotworów lub stanów zapalnych, lecz nie jest to jedyny powód predysponujący do przeprowadzenia tego zabiegu. Wykonuje się go także, gdy:
- u pacjentki występują plamienia okołomiesiączkowe lub krwotoczne miesiączki w każdym cyklu,
- cykle miesiączkowe są bezowulacyjne,
- kobieta boryka się z zaburzeniami hormonalnymi, których przyczyny nie udało się odnaleźć,
- w badaniu USG obraz endometrium jest nieprawidłowy,
- kobieta zmaga się z plamieniami pomenopauzalnymi.
Przeprowadzenie diagnostycznego wyłyżeczkowania macicy sugeruje się też kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Badanie ma im pomóc w ustaleniu przyczyn niepłodności.
Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o groźnej chorobie, jaką jest endometrioza:
Przygotowanie do biopsji endometrium
Do biopsji endometrium nie potrzeba szczególnych przygotowań, ale przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego i wykluczenie ciąży. Zabiegu wyłyżeczkowania nie wolno bowiem przeprowadzać u kobiet ciężarnych. Na dzień przed pobraniem tkanki nie należy stosować tamponów oraz leków dopochwowych. Zabieg przeprowadza się po 20 dniu cyklu. Badanie jest bolesne i warto wykonać je w znieczuleniu.
Przebieg biopsji endometrium
Biopsję endometrium przeprowadza się, gdy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Lekarz umieszcza w jej pochwie wziernik i za pomocą narzędzi chwyta szyjkę macicy, a następnie rozwiera ją, aby umożliwić pobranie fragmentów błony śluzowej z jamy macicy za pomocą specjalnej łyżki. Materiał trafia do badania histopatologicznego. Na wynik biopsji endometrium czeka się kilka tygodni.
Zalecenia po zabiegu biopsji endometrium
Kobieta, która przeszła biopsję endometrium, nie wymaga hospitalizacji. Wystarczy jedynie opieka ambulatoryjna. Powinna jednak pozostać pod opieką lekarza co najmniej kilka godzin od zabiegu. Niektórym paniom zaleca się dodatkową antybiotykoterapię, aby zapobiec ewentualnym infekcjom. Kobiecie nie wolno podejmować współżycia do momentu ustania krwawienia z dróg rodnych.
Biopsja endometrium a powikłania
Biopsja endometrium jak każda inna ingerencja wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do takich zalicza się:
- przebicie ściany macicy – dochodzi do tego bardzo rzadko, lecz uraz wiąże się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ może doprowadzić do groźnego dla zdrowia krwotoku,
- skurcze macicy,
- mdłości,
- napięcie i bóle w dole brzucha,
- osłabienie ogólne,
- plamienia lub niewielkie krwawienia.
Dyskomfort po diagnostycznym wyłyżeczkowaniu macicy może być odczuwalny przez kilka dni i jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, warto się zgłosić do ginekologa, który przeprowadzał zabieg. Zbada i wdroży leczenie, które złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Może też zadecydować o ewentualnej hospitalizacji.
Bibliografia:
1. Z. Słomko, Ginekologia, tom I, PZWL, Warszawa 2008.