Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej?

Fot. Voyagerix / Getty Images

Bielizna termoaktywna to doskonały element ubioru przy uprawianiu sportu, szczególnie w temperaturze niższej niż -50C, jak i przekraczającej 200C. Na rynku dostępny jest szeroki wybór odzieży tego typu zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Bielizna termoaktywna jest stosowana nie tylko w sporcie, choć oczywiście przede wszystkim jest dedykowana osobom aktywnym fizycznie. Doskonale sprawdza się o każdej porze roku m.in.: na motocykl, do biegania czy na narty. Nie jest to jednak odzież uniwersalna. Kupując bieliznę termoaktywną, należy wiedzieć, że różni się grubością, rodzajem materiału i funkcjonalnością.

Bielizna termoaktywna – jak działa?

Bielizna termoaktywna to rodzaj odzieży, pełniącej określone funkcje. Pozwala na zachowanie właściwej temperatury ciała i chroni je przed nadmierną wilgocią, odprowadzając aktywnie pot na zewnątrz. Pozwala również na właściwą wentylację skóry. Tym samym izoluje ciepło, czyli pełni jednocześnie funkcje odzieży termicznej.

Bielizna termoaktywna wytwarzana jest ze specjalnych tworzyw różnego pochodzenia (zarówno sztucznego, jak i naturalnego). Tkaniny są wzbogacone różnymi dodatkami, w celu poprawienia komfortu użytkujących je osób. Można spotkać się np. bieliznę termoaktywną z jonami srebra. Jeśli chodzi o podstawowy materiał, to na rynku można znaleźć wiele rodzajów – od poliamidu po wełnę merino.

Polecamy: Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości

Zobaczcie także, jaki wybrać krem na zimę:

Zobacz film: Jaki krem wybrać na zimę? Źródło: X-Bank Gallery

Dla kogo bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna sprawdza się u osób aktywnych fizycznie, zarówno tych ćwiczących na świeżym powietrzu, jak i w halach sportowych. Powinna być tak dobrana, aby spełniała specyficzne potrzeby użytkownika - zachowanie odpowiedniej termiki, właściwa wentylacja skóry, odprowadzanie wilgoci na zewnątrz ciała. Bielizna termoaktywna może być zakładana podczas jazdy na motorze, na nartach, rowerze. Jest idealna do biegania, czy podczas grania w piłkę, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. Bez względu na rodzaj uprawianego sportu, stanowi podstawową warstwę odzieży ochronnej. Jej właściwości sprawiają, że nawet jesienno-zimowy spacer np. nordic walking, stanie się przyjemniejszy.

Dlaczego warto stosować bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna zapewnia utrzymanie ciepła, które organizm sam produkuje. Natomiast nie izoluje zupełnie skóry, dzięki czemu gwarantuje ciągły dostęp powietrza i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Zapobiega bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza w trakcie aktywności fizycznej, zaburzeniom właściwej termiki ciała.

Wiele osób zastanawia się, po co bielizna termoaktywna na lato? Otóż ten specyficzny rodzaj tzw. odzieży technicznej pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, zmniejszając ryzyko zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia organizmu. W związku z tym bielizna termoaktywna powinna być stosowana przez dzieci, jak i dorosłych zarówno tych uprawiających sport, jak i spędzających aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Polecamy: Korzyści z uprawiania sportów zimowych

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Bielizna termoaktywna dzieli się oczywiście na męską, damską i dziecięcą. Ponieważ jest to warstwa bezpośrednio przylegająca do ciała, musi uwzględniać specyfikę np. kobiecych kształtów. Dlatego też należy dokładnie dobrać rozmiar ubrania - zbyt obcisła odzież powoduje dyskomfort i będzie niepotrzebnie krępować ruchy, z kolei zbyt obszerna nie spełni swoich podstawowych funkcji.

Uniwersalna bielizna termoaktywna o średniej grubości doskonale nadaje się do umiarkowanej aktywności fizycznej. Jednak w przypadku sportów zimowych najlepiej zdecydować się na bieliznę o dwuwarstwowej konstrukcji. Intensywność sportu ma ogromny wpływ na wybór odzieży technicznej, gdyż np. przy bardzo intensywnym wysiłku, uniwersalna bielizna będzie niewystarczająca. Na zimę konieczne jest zastosowanie grubej bielizny (lub dwóch jej warstw - cieńszej pod spód i grubszej na wierzch). Należy zawsze dobrać ją indywidualnie do przeznaczenia i własnych potrzeb.

Polecamy: Ubierz się na stok – poradnik początkującego narciarza

Czym jest bielizna termoaktywna dwuwarstwowa?

Bielizna termoaktywna dwuwarstwowa to odzież najnowszej generacji, która posiada dodatkowo np. jony srebra. Dzięki nim ubranie nie przesiąka nieprzyjemnym zapachem potu. Jej struktura pozwala na aktywne usuwanie wilgoci na zewnątrz, przez co skóra pozostaje sucha. Materiał składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie odprowadzać pot od skóry i przekazywać całą wilgoć do warstwy drugiej - hydrofobowej. W ten sposób bielizna zapewnia odpowiedni komfort termiczny, nawet podczas bardzo intensywnych treningów. 

Data aktualizacji: 19.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej