Bieganie zimą – jak się do niego przygotować? Gdzie i jak biegać?

Fot: Jakob Helbig / gettyimages.com

Bieganie zimą wymaga staranniejszego przygotowania i większego samozaparcia niż trening w cieplejszych porach roku. Pozwala jednak na zachowanie formy, buduje siłę mięśniową i bazę tlenową, uczy utrzymywania równowagi, usprawnia procesy termoregulacji i poprawia samopoczucie w krótkie, zimowe dni.

Zimą, gdy dni są krótkie, ciepłe stroje krępują ruchy, mroźne powietrze utrudnia oddychanie, a mokry, śliski lub ośnieżony grunt nie daje dobrej przyczepności, około połowy biegaczy rezygnuje z treningu w terenie. Część z nich przenosi się pod dachy siłowni czy klubów fitness, niektórzy w ogóle zawieszają regularną aktywność fizyczną. Takie postępowanie wiąże się z utratą wielu płynących z zimowego biegania korzyści i ze spadkiem wypracowanej formy. Warto wdrożyć kilka istotnych zasad dotyczących rozgrzewki, sposobu oddychania czy ubioru i utrzymywać dobry nawyk biegania przez cały rok.

Bieganie zimą – zalety

Bieganie w zimie jest równie efektywne i korzystne dla zdrowia jak trening w cieplejszych porach roku. Przy dobrym przygotowaniu aktywność w trudniejszych warunkach atmosferycznych może przynosić wiele dodatkowych korzyści:

  • umożliwia szybsze budowanie bazy tlenowej (zdolności organizmu do znoszenia intensywnego wysiłku) i siły mięśniowej,
  • polepsza koordynację ruchową i zdolność utrzymywania równowagi w związku z koniecznością poruszania się po nierównej, śliskiej nawierzchni,
  • hartuje organizm i wzmacnia układ odpornościowy,
  • poprawia procesy termoregulacji,
  • pozwala na intensywniejsze spalanie kalorii i zbędnego tłuszczu,
  • dotlenia mózg i pobudza produkcję endorfin w okresie deficytów spowodowanych brakiem słońca czy rzadszym przebywaniem na świeżym powietrzu.

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz od czego zacząć? Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Źródło: 36,6.

W jakich warunkach można biegać zimą?

Zimą najlepiej jest biegać na odśnieżonych terenach lub po ubitym śniegu. W przeciwnym razie naturalnym odruchem jest poruszanie się na ugiętych kolanach, co pozwala na zachowanie poczucia stabilności, ale może prowadzić do przeciążenia stawów. Ponadto na śliskim podłożu łatwiej o kontuzje spowodowane upadkami.

W odpowiednim stroju biegacz czuje się komfortowo nawet przy -10°C. W zimniejsze dni należy osłaniać usta, ponieważ wdychanie mroźnego powietrza jest nie tylko nieprzyjemne, ale szkodliwe dla zdrowia. Graniczną temperaturą dla treningu na dworze jest -20°C.

Rozgrzewka przed zimowym bieganiem

Niezależnie od pory roku przed bieganiem należy odbyć rozgrzewkę. Ze względu na niską temperaturę powietrza nieodpowiednie będą ćwiczenia statyczne (np. rozciąganie się). Trzeba zastąpić je energicznymi skłonami, wymachami kończyn, skrętami tułowia czy podskokami. Ćwiczenia po zakończeniu biegania wykonuje się już w domu.

W jaki sposób biegać zimą?

Zimą trzeba biegać nieco wolniej niż latem, unikając zadyszki. Można za to wydłużyć czas treningu, wplatając elementy, które wzmacniają mięśnie i ogólną wydolność organizmu, np. bieg po nierównym terenie. Niezwykle ważne przy bieganiu w zimne dni jest odpowiednie oddychanie – chroniące drogi oddechowe przed działaniem mroźnego powietrza. Należy utrzymywać takie tempo biegu, by wystarczające były wdechy przez nos. Trening zasadniczy warto przerywać marszem, by uspokoić oddech. Po powrocie do domu dobrze jest wypić rozgrzewający napój (np. herbatę z imbirem), szybko zdjąć przepocone ubrania i wziąć ciepły prysznic.

Bieganie zimą – jak się ubrać?

Podstawą biegania z zimie jest odpowiedni ubiór. Wyjściu z domu powinno towarzyszyć nieznaczne uczucie chłodu, ponieważ w ruchu odczuwalna temperatura wzrasta o 10–15°C. Zbyt ciepły strój może spowodować przegrzanie i szybkie zmęczenie podczas biegu. Nie można także ubrać się za lekko. Rozgrzane pracą mięśnie wychładzają się już po chwili bezczynności, a wówczas łatwo o ich uszkodzenie.

Dobrze dobrane buty to podstawa! Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak wybrać buty do biegania? Źródło: 36,6.

Właściwym rozwiązaniem jest strój „na cebulę” (pomiędzy warstwami może krążyć ogrzane przez ciało powietrze), skomponowany z odzieży technicznej. Bawełna nie odprowadza wilgoci na zewnątrz, co zimą może stać się przyczyną przeziębienia. Pierwszą warstwę ubioru powinna stanowić dobrze dopasowana bielizna termiczna („oddychająca” i odprowadzająca pot). Termoizolację wzmocni lekka bluza polarowa, która dodatkowo odprowadzi nadmiar wilgoci. Na zewnętrzną warstwę ubioru warto wybrać miękką kurtkę z poliestrowym wypełnieniem (przy dużych mrozach lepiej sprawdzi się wypełnienie z puchu lub pierza, choć będzie mniej odporne na wilgoć niż materiał syntetyczny). Taka kurtka skutecznie ochroni przed zimnem i wiatrem.

Zimowe spodnie do biegania powinny być wykonane z ortalionu, który zabezpieczy nogi przed wilgocią i wiatrem. Pod spód należy założyć długie, obcisłe legginsy, najlepiej zaopatrzone z przodu w ocieplającą, wiatrochronną warstwę. Skarpety do biegania zimą muszą być na tyle długie, by zasłaniały ścięgno Achillesa. Aby nie wchłaniały potu, powinny być wykonane ze sztucznych włókien.

Jednym z najistotniejszych elementów stroju biegacza są buty. Zimowe modele mają zwykle sztywniejszą podeszwę, głębszy bieżnik i wodoodporną membranę. Korzystanie z takiego obuwia ma jednak sens przy treningu w terenie, np. na leśnych ścieżkach. Do biegania po asfalcie lepiej sprawdzą się te same wygodne buty, z których korzysta się przez cały rok.

Warto jedynie zaopatrzyć się w antypoślizgowe nakładki z kolcami oraz stuptuty, które ochronią przed wpadającym do obuwia śniegiem czy wodą. Zimą koniecznie należy biegać w czapce, a przynajmniej w szerokiej opasce, która ochroni uszy i zatoki. Przez głowę ucieka bowiem najwięcej ciepła. Wskazane są lekkie, „oddychające” produkty z polaru czy mikrofibry. Istotne jest także osłonięcie szyi. Jeśli szalik okaże się zbyt ciepły, warto założyć komin lub bluzę z golfem. Biegowy strój można uzupełnić o rękawiczki – wystarczą takie, których używa się na co dzień (o ile nie są skórzane). Przed bieganiem twarz trzeba posmarować tłustym kremem, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem mrozu i wiatru.

Jakie korzyści daje bieganie? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie korzyści daje bieganie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 17.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej