Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach

Fot: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Białe plamy na skórze powstają w wyniku zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w skórze. Mogą pojawiać się w wyniku m.in. poparzeń słonecznych, infekcji grzybiczych, bielactwa bądź chorób autoimmunologicznych. W większości przypadków są zmianami odwracalnymi. 

Melanina to barwnik wytwarzany przez melanocyty. Jeśli z jakiś przyczyn ich produkcja zostanie przerwana, powstają na skórze przebarwienia, które mogą mieć postać białych plam. Tego typu przypadłość dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej jednak można się jej pozbyć, stosując terapię farmakologiczną, zmieniając nawyki żywieniowe bądź dzięki terapii światłem ultrafioletowym.

Białe plamy na skórze (ciele) – na rękach, nogach, plecach

Białe plamy na skórze u dziecka i dorosłego mogą mieć różną przyczynę powstawania. Aby dowiedzieć się, co może być ich przyczyną, należy udać się do specjalisty. Podczas wywiadu klinicznego i badania fizykalnego lekarz oceni lokalizację, rozległość i charakter przebarwień. Uwzględni także czas trwania i utrzymywania się na ciele białych plam.

Przyczynami występowania białych plam na skórze może być:

  • infekcja grzybicza – łupież pstry, łupież biały,
  • bielactwo,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zakażenia,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • stosowanie leków,
  • poparzenia słoneczne,
  • nadmierne opalanie,
  • zaburzenia hormonalne (także wynikające z ciąży lub menopauzy),
  • alergie i nietolerancje,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • czynniki chemiczne,
  • stres.

Białe plamy na ciele (na rękach, plecach, nogach itp.) w większości przypadków są zmianami odwracalnymi. Zastosowanie odpowiedniej suplementacji (np. błonnik, algi, żywe kultury bakterii), terapii farmakologicznej bądź zastosowanie produktów, takich jak kremy, mogą usunąć przebarwienia ze skóry. Tylko niektóre przypadki będą dotyczyły postępujących, nieodwracalnych zmian skórnych.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Czemu pojawiają się białe plamy na skórze po opalaniu?

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych naraża ją na powstawanie przebarwień, w tym białych plam na ciele. Tego typu zmiany mogą być skutkiem nie tylko poparzenia słonecznego, ale również infekcji grzybiczej. Nierzadko pojawiają się także u kobiet stosujących leki antykoncepcyjne, a także w okresie menopauzy i w trakcie ciąży. Białe ślady na skórze są wynikiem hipopigmentacji, czyli zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w naskórku. Jeśli białe plamy powstają po opalaniu, wynika to z oparzenia słonecznego. W jego trakcie zostały zniszczone melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, co zablokowało produkcję barwnika. Plamy te znikają po ok. miesiącu – w tym czasie następuje regeneracja naskórka.

Białe plamy a niedobór składników odżywczych

Nierzadko białe plamy powstają w wyniku nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Zła dieta może skutkować niedoborem witamin i minerałów, a co za tym idzie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Białe plamy mogą powstawać w wyniku niedoborów wapnia, a także witaminy E w organizmie. Dlatego też warto wzbogacić dietę o produkty, takie jak: nabiał, szpinak, orzechy, pietruszka, nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, papryka, czarne jagody. Niedobory są łatwe do uzupełnienia i z reguły można im szybko przeciwdziałać. Jeśli jednak białe plamy pojawią się na ciele (rękach, nogach, plecach itd.), to jest to sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Mimo iż białe plamy można również usunąć poprzez zastosowanie środków z zewnątrz (kosmetyki, maści itp.), to warto także pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych, które zlikwidują przyczynę ich powstawania, a nie tylko skutek. Takie postępowanie jest długofalowe, w którym istnieje mniejsze ryzyko nawrotu.

Białe plamy na skórze dziecka – dlaczego występują?

Skóra dziecka jest delikatna i cienka, dlatego często może ulegać podrażnieniom. Dlatego też mogą występować na niej białe plamy. Przyczyn ich pojawienia się może być wiele. Najczęstszą są infekcje grzybicze wywołujące łupież pstry i łupież biały. Inną przyczyną powstawania białych plam na skórze dziecka jest egzema bądź bielactwo. Warto pamiętać, że białe plamy mogą być także skutkiem niedoborów powstałych w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jako symptom powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Jak leczyć białe plamy na ciele (na rękach, na nogach, na plecach)?

Leczenie białych plam na ciele zależne jest od przyczyny ich występowania. Jeśli np. jest to łupież pstry, to leczenie nie jest skomplikowane i długotrwałe. Podczas terapii wykorzystuje się preparaty przeciwgrzybicze – głównie szampony i kremy. W niektórych przypadkach stosowane są także leki (w formie tabletek) z substancjami czynnymi, takimi jak: mikonazol, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol i preparaty z kwasem salicylowym. Leczenie wspierane jest środkami nawilżającymi i maściami steroidowymi. Inne metody leczenia stosuje się, gdy białe plamy na ciele występują w wyniku bielactwa. W takich przypadkach stosowane są np. leki immunopresyjne, maści i kremy sterydowe oraz suplementowana jest witamina D. Ponadto w niektórych przypadkach stosuje się także terapię światłem ultrafioletowym (UVA/UVB).

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (12)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Susanna 07.11.2022r.

Jakie emulsje? 0_o

Kitka 11.10.2022r.

Coś moze zadziałac, ale po co jak są specjalistyczne i np. raczej nie ogarną skóry na ramionach albo kaltce piersiowej, od tego są emulsje do ciała.

Miszuk 20.09.2022r.

Czy szampon na zwykły łupież zadziała na pstry? Pozdrawiam.

Marianka 29.08.2022r.

Zależy czego szukasz i do czego. Przykładowo przy łuszczycy masz białe plamy i na problemy z nią dobrze jest używać to co ja mam w psorisel czyli np. niacynamid, pantenol, betaina, glinka biała, kwas salicylowy, kwas mlekowy, olej konopny, pirokton olaminy, olej z czarnuszki, mocznik czy bisabolol.

rysia 14.11.2021r.

ale jakies konkretne czy jak bo ja nie rozumiem chyba

sosjerka 06.02.2020r.

Z tego co czytałam to do pielęgnacji są dobre tez produkty z kwasem cytrynowym i witamina e

porcelanowa sosjerka 13.01.2020r.

Przede wszystkim to siarczek selenu, bo on jest mocno przeciwgrzybiczny.

Luna 14.05.2019r.

Z tymi konkretami to nadal jest problem, bo ludzie różnie reagują. Cynk, glinka itp. są dobre, powinny dać radę.

Rafilia 06.11.2018r.

A czy możecie polecić jakiś konkretny szampon na ten łupież pstry? Nie jestem specjalistą i nie wiem, czym się kierować :(

paulinka 23.08.2018r.

Domi27 jak dla mnie powinnaś się udać i skonsultować to z dobrym dermatologiem. Nie czekaj. Nigdy nie wiadomo co to jest.

Domi27 23.08.2018r.

A co jeśli nie znikają? w wieku 10 lat przy pieprzyku pojawiła mi biała otoczka z wiekiem troszkę się powiększyła ale od kilku lat stoi w miejscu. należy to leczyć?

Grażyna, Kraków 16.08.2018r.

Zgadzam się z opisem, że białe plamy na ciele mogą pojawić się po opalaniu i znikają po jakimś czasie. Pewnego lata na moim brzuchu pojawiły się białe plamy, było ich na tyle dużo, że poszłam do dermatologa. Po wszystkich badaniach lekarz powiedział, że to może być po opalaniu i mam poczekać aż zejdą.

Zobacz wszystkie 12 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej