Białe plamy na skórze ciała, twarzy czy rąk – łupież biały, bielactwo

Fot. Vasko / Getty Images

Białe plamy na skórze twarzy mogą być wynikiem łupieżu białego, do którego przyczyniają się obecność grzyba, a także stres, zaburzenia odporności czy nadmierna ekspozycja słoneczna. Częściej łupież jest kojarzony z owłosioną skórą głowy.

Zaburzenia barwnikowe skóry mogą mieć postać jedynie drobnych plamek, dużych plam bądź powodować uogólnione zmiany na ciele. Kolor skóry uwarunkowany jest obecnością w niej pigmentu wydzielanego przez melanocyty warstwy podstawnej naskórka. W zależności od ich aktywności (a nie ilości) różne jest zabarwienie skóry. W melanocytach dochodzi bowiem do syntezy melaniny, która gromadzi się wokół jądra komórkowego komórek naskórka, chroniąc ich materiał genetyczny przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Proces melanogenezy jest bardzo złożony i podlega wpływowi wielu czynników. Zaburzenia tego procesu powodują powstawanie przebarwień bądź odbarwień skóry, czyli ciemnych lub białych plam na skórze.

Białe plamy na skórze – przyczyny

Powstawanie białych plam na skórze może mieć wiele przyczyn. W zależności od wielkości i objawów dodatkowych można wysunąć wstępne rozpoznanie. Do przyczyn powstawania białych plam na skórze należą:

Wszystkie poza bielactwem to tzw. odbarwienia pozapalne, które powstają na skutek procesu zapalnego na skórze. W wyniku patologicznych zmian w skórze dochodzi do powstania plam, w obrębie których jest mniej melaniny niż w skórze otaczającej. Oczywiście najczęściej mowa o fazach zejściowych tych chorób, ponieważ w fazie ostrej najczęściej są one zaczerwienione. Białe plamy na skórze to obszary zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia słoneczne, szczególnie jeśli powstają w odsłoniętych częściach ciała, czyli na rękach, nogach czy na twarzy.

Kiedy dostrzegamy białą plamkę na ciele, nie zawsze musi oznaczać ona chorobę. Białe plamy, szczególnie w okolicy rąk czy nóg, występują u dzieci w okresie letnim. Mogą powstawać zupełnie przypadkiem, np. na skutek nierównomiernie rozprowadzonego filtru przeciwsłonecznego. Dzieci bardzo często podczas zabawy na słońcu brudzą się. Wówczas ich skóra nierównomiernie się opala. Poza tym skóra rąk i nóg jest u dzieci narażona najbardziej na wszelkiego rodzaju zadrapania, skaleczenia, siniaki czy otarcia. Uszkodzony naskórek potrzebuje kilka dni na regenerację i odbudowę. Powstały w wyniku uszkodzeń strupek odpada po kilku dniach, pozostawiając po sobie białą plamkę, jako że odbudowany naskórek w tym miejscu nie opalił się.

U nastolatków często stosowane są korektory mające zatuszować punktowe niedoskonałości skóry. Mogą one również skutkować białymi plamami na skórze. Zmiany zapalne typu trądzik, szczególnie jeśli dana osoba ma tendencje do „wyciskania” i uszkadzania skóry w miejscach wyprysków, również mogą doprowadzić do odbarwień. Białe plamy na twarzy mogą pojawić się u kobiet malujących się np. na wyjście na plażę.

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Białe plamy a bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to bardzo często występujące zaburzenie pigmentacji skóry. Nie wiadomo dokładnie, jaki jest jego patomechanizm. Uszkodzenie komórek barwnikowych prowadzi do zahamowania syntezy melaniny w skórze. Około 50% przypadków obserwuje pierwsze zmiany przed ukończeniem 20. roku życia. W bielactwie nabytym występują białe plamy na rękach, stopach, szczególnie na nadgarstkach i wyprostnych okolicach stawów. Często też białe plamy pojawiają się w okolicach naturalnych otworów ciała. Zdecydowanie częściej ujawniają się latem, w okresach znacznego nasłonecznienia i stresu. Zmiany mogą być coraz większe, zajmując coraz obszerniejszą powierzchnię skóry.

Białe plamy a łupież biały

Łupież to choroba skóry charakteryzująca się złuszczaniem skóry gładkiej bądź skóry owłosionej głowy. W jego powstawaniu biorą udział grzyb Pityrosporum ovale, a także zaburzenia hormonalne, nadmierna ekspozycja na słońce, niewłaściwa pielęgnacja włosów, stres, zaburzenia immunologiczne, zanieczyszczenie powietrza. Łupież zwykły, określany również białym, obejmuje najczęściej owłosioną skórę głowy. Włosy stają się suche, łamliwe, częściej wypadają. Łupież biały w skórze występuje w postaci białych plam o wyraźnych granicach. Najczęściej lokalizuje się wtedy na twarzy.

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej