Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie

Fot. SIphotography / Getty Images

Bakteryjne zapalenie spojówek to częste schorzenie, które w niektórych przypadkach może być łatwo przenoszone na inne osoby. Zastosowanie domowych sposobów może przyspieszyć wyleczenie, ale główną formę terapii powinna stanowić antybiotykoterapia.

Bakteryjne zapalenie spojówek to choroba, która najczęściej trwa tylko kilka dni. Nie można jej jednak lekceważyć, gdyż niedoleczona może nawracać i w dłuższej perspektywie (albo przy zakażeniu określonymi szczepami bakterii) stać się przyczyną poważnych powikłań.

Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek

Spojówka pokrywa wnętrze powiek i przednią powierzchnię oka (z wyjątkiem rogówki). Spełnia rolę bariery, która wychwytuje i niszczy drobnoustroje, chroniąc w ten sposób oko. Dobre unaczynienie spojówki sprawia, że łatwy dostęp do zgromadzonych na powierzchni bakterii mają przeciwciała i komórki układu odpornościowego (białe krwinki) przenoszone z krwią. Objawy zapalenia przemijają, gdy czynnik chorobotwórczy zostanie ostatecznie usunięty.

Nazwa „bakteryjne zapalenie spojówek” wskazuje, że przyczyną tego schorzenia jest zainfekowanie oka bakteriami. Najczęstszymi szczepami powodującymi tę chorobę są:

  • paciorkowce (m.in. dwoinki zapalenia płuc),
  • gronkowce (w tym bardzo niebezpieczny gronkowiec złocisty),
  • rzadziej – inne bakterie, takie jak Moraxella, Haemophilus albo Corynebacterium.

Historycznie częste były okołoporodowe infekcje spojówek dwoinką rzeżączki, co spowodowało powszechne stosowanie zabiegu Credego – zakraplania roztworu azotanu srebra do worka spojówkowego. W dzisiejszych czasach, gdy opieka medyczna nad ciężarną pozwala na zdiagnozowanie i wyleczenie rzeżączki we wczesnej fazie ciąży, ryzyko zakażenia przez matkę jest minimalne.

Systematyka mikrobiologiczna zalicza do bakterii chlamydie, które również powodują zapalenia spojówek. W regionach o bardzo niskim poziomie higieny są one przyczyną jaglicy – niebezpiecznej choroby, która nieleczona prowadzi do ślepoty i jest (w miejscach występowania) najczęstszą przyczyną utraty wzroku. W polskich warunkach chlamydie mogą wywołać tzw. wtrętowe zapalenie spojówek.

Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek zwykle zaczyna się w jednym oku. W ciągu kilku dni przenosi się do drugiego, chyba że leczenie jest włączone bardzo wcześnie. Chory odczuwa dyskomfort, pieczenie albo ból w oku, zaostrzający się przy mruganiu. Powstaje znaczna ilości wydzieliny ropnej, która może zlepiać powieki albo gromadzić się w kąciku przyśrodkowym oka. Najłatwiej zaobserwować ją rano, gdyż w ciągu dnia, w okresie aktywności, mruganie powoduje wypłukiwanie ropy przez łzy i odprowadzanie jej przez kanaliki nosowo-łzowe do jamy nosowej. Przy przewlekających się zapaleniach zasychająca wydzielina może tworzyć na brzegach powiek drobne, odpadające łuseczki.

Spojówka może być obrzęknięta, znacznie zaczerwieniona. Jej naczynia są widocznie rozszerzone. Często zauważa się z zewnątrz pogrubienie powiek i zwężenie szpary powiekowej. Dodatkowymi, uciążliwymi objawami mogą być łzawienie albo światłowstręt.

Chlamydiowe zapalenie spojówek najczęściej pojawia się rzutami i nawraca mimo stosowanego leczenia. Obejmuje zwykle jedno oko. Odczyn zapalny spojówki po pewnym czasie trwania choroby przyjmuje charakterystyczny grudkowy charakter. Węzły chłonne szyi są zwykle powiększone i bolesne. Infekcja może występować równolegle w drogach moczowych, powodując zapalenie pęcherza lub cewki moczowej.

Czy bakteryjne zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Bakteryjne zapalenie spojówek może przenosić się z jednej osoby na drugą. Sprzyja temu niedostateczny poziom higieny. Do infekcji (szczególnie u dzieci) dochodzi często wskutek zatarcia spojówki brudną ręką, odzieżą, zabawką.

W przypadku zapaleń chlamydiowych można mówić o zdecydowanie większej zakaźności. Do przekazania bakterii może dojść przez tarcie oka ręką, którą chory podawał osobie już zakażonej, przytulanie się, całowanie itp. Chlamydie mogą znajdować się w wodzie, co sprawia, że w określonych warunkach miejscem gromadnych zakażeń może być basen lub inny zbiornik wodny. Ze względu na zdolność zakażania dróg moczowych chlamydie przenoszą się też przy kontaktach płciowych oraz (rzadziej) przez korzystanie ze wspólnej toalety lub pościeli.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek może mieć łagodny przebieg i w ciągu kilku dni ulec samowyleczeniu. Jednak w przypadkach o gwałtowniejszym, bardziej nasilonym charakterze niezbędne jest wdrożenie leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii. Pozwala to na skuteczne zwalczenie choroby, uniknięcie przekształcenia się zapalenia ostrego w przewlekłe i zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, takich jak zapalenie i owrzodzenie rogówki.

Przebieg choroby można łagodzić domowymi sposobami – przemywając oko i wypłukując ropę z worka spojówkowego. Najlepiej jest w tym celu stosować jałowy, fizjologiczny (0,9%) roztwór soli, ale dobrze sprawdzają się też zwykła, przegotowana woda i rozcieńczone napary ziołowe albo bardzo słaba czarna herbata. Zabieg wykonuje się przynajmniej pół godziny po zakropleniu do worka spojówkowego leków przepisanych przez okulistę, by ich nie rozcieńczyć i nie zmniejszyć skuteczności ich działania.

Należy pamiętać o tym, że do przemywania oka najlepiej stosować jałowe gaziki, które można kupić w aptece. Nie wolno tym samym gazikiem lub płatkiem kosmetycznym przecierać obu oczu ze względu na możliwość przenoszenia drobnoustrojów.

Na obrzęknięte, spuchnięte powieki można zastosować wysychające okłady z wyżej wymienionych płynów. Przyłożenie na kilkanaście minut do zamkniętego oka dobrze nawilżonego gazika będzie miało efekt przeciwobrzękowy i chłodzący, spowoduje zmniejszenie nasilenia objawów. Jeśli dolegliwości są bardzo uciążliwe, można okłady powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. 

Zobacz film: Czy niebieskie światło telefonu naprawdę uszkadza wzrok? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 27.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej