Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy. Jakie leczenie jest skuteczne?

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Bakteryjne zapalenie pochwy jest zakażeniem wywołanym przez różne bakterie. Zmieniają one pH pochwy i ułatwiają rozwój innych infekcji. Objawy pozwalają odróżnić, czy jest to zakażenie bakteryjne czy grzybica.

Bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej waginoza bakteryjna, to najczęstsza przyczyna nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u kobiet. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym niż u starszych. Może pojawić się również u kobiet w ciąży, stanowiąc poważne zagrożenie dla dziecka. Częściej chorują kobiety stosujące wkładki wewnątrzmaciczne jako środek antykoncepcyjny, a także kobiety palące papierosy.

Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny

Bakteryjne zapalenie pochwy to schorzenie wywołane przez bakterie beztlenowe, m.in. Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis, które niszczą obecne fizjologicznie w pochwie pałeczki kwasu mlekowego i zmieniają pH pochwy z kwasowego na zasadowy. Zmiana pH pochwy stanowi poniekąd wrota dla innych zakażeń. W ciąży fizjologicznie pH ulega podwyższeniu, stąd większa tendencja do infekcji układu rodnego.

Zapalenie bakteryjne pochwy nie jest ściśle związane z aktywnością seksualną. Oczywiście, jak większość zapalnych narządów płciowych, może być związane z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, jednak podobną zapadalność odnotowuje się w grupie kobiet niepodejmujących współżycia.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Podstawowym objawem waginozy bakteryjnej są intensywne upławy z dróg rodnych kobiety o nieprzyjemnym zapachu. Jest to dość charakterystyczny rybi zapach. Bardzo często kobiety nie zgłaszają żadnych objawów. A praktycznie nigdy poza upławami nie pojawiają się świąd, pieczenie, bolesność czy inne objawy podrażnienia. Podczas badania lekarz może stwierdzić białą, o jednolitym kolorze, dość rzadką wydzielinę, która pokrywa ściany pochwy.

Grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy?

Jedną z cech odróżniających grzybicze zapalenie pochwy od bakteryjnego jest świąd. Świąd, podrażnienie i inne tego typu dolegliwości towarzyszą grzybiczemu zapaleniu pochwy. Wtedy też upławy przybierają dość gęstą, serowatą strukturę. Upławy w bakteryjnym zapaleniu są wodniste, a co najważniejsze, nie ma objawów towarzyszących.

Zapalenie bakteryjne pochwy – leczenie

Absolutnie przeciwwskazane w tym przypadku jest wykonywanie irygacji pochwy, czyli płukania pochwy różnymi środkami farmakologicznymi bądź antyseptycznymi. Leczeniu poddaje się kobiety, u których występują objawy zakażenia. Ponadto leczy się kobiety ciężarne i mające zaplanowane jakiekolwiek operacje chirurgiczne.

Do stosowanych leków zalicza się metronidazol doustnie lub w żelu dopochwowym, albo też klindamycynę w kremie lub doustnie. Podczas leczenia kobiety powinny wykazać wstrzemięźliwość seksualną, a co najważniejsze – unikać alkoholu, który może wejść w interakcję z przyjmowanymi lekami. Wstrzemięźliwość seksualna powinna więc trwać co najmniej 7 dni od rozpoczęcia leczenia. Unikanie alkoholu troszkę dłużej.

Konsekwencje zakażenia waginozą bakteryjną

Nieleczone bakteryjne zakażenie pochwy może skutkować groźnymi konsekwencjami. Może doprowadzić do niepłodności, może szerzyć się przez ciągłość na sąsiadujące tkanki, a drogą wstępującą atakować drogi moczowe. W ciąży grozić może poronieniem, przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, zakażenia wód płodowych, a tym samym – pogorszeniem dobrostanu płodu.

Domowe leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy

Jak już wcześniej wspomniano, bakteryjne zakażenie pochwy o nieznanym czynniku etiologicznym nie leczy się na własną rękę. Kiedy pojawiają się objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Oczywiście istnieją domowe sposoby, które mogą wspomagać leczenie. Należą do nich:

  • stosowanie środków przeznaczonych do higieny intymnej, które wspomagają rozwój fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, czyli pałeczek kwasu mlekowego. Aby złagodzić świąd, można sięgnąć po środki o bardziej kwasowym odczynie;
  • używanie osobnych ręczników i bielizny;
  • unikanie gąbek czy myjek, które są siedliskiem grzybów i bakterii;
  • używanie wyłącznie suchych ręczników. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i namnażaniu się bakterii;
  • stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w produkty probiotyczne. Wspiera się w ten sposób naturalną florę organizmu, a tym samym wspomaga układ odpornościowy;
  • picie odpowiedniej ilości wody stanowi profilaktykę wstecznych zakażeń układu moczowego;
  • kąpiele z dodatkiem nagietka lekarskiego mają właściwości bakteriobójcze.

Nie stwierdzono zależności pomiędzy wzmożoną aktywnością seksualną a ryzykiem wystąpienia bakteryjnego zapalenia pochwy. Jednak celem profilaktyki jakichkolwiek zakażeń warto pamiętać o tym, że każde przygodne zbliżenia bez barier ochronnych w postaci prezerwatyw stwarzają ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych i zakaźnych.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej