Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Fot : © Brigitte Smith / gettyimages.com

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Badanie w kierunku jaskry jest jednym z ważniejszych elementów diagnostyki okulistycznych. Ta podstępna choroba często rozwija się bezobjawowo.

Dlaczego należy wykonywać badania w kierunku jaskry?

Badania w kierunku jaskry należą do elementarnego zestawu diagnostyki okulistycznej. Jaskra to jedna z najniebezpieczniejszych chorób oczu, ale jednocześnie schorzenie, które przez bardzo długi czas może się w ogóle nie ujawnić. Dlatego okuliści tak bardzo przypominają o regularnych wizytach. Im później zostanie wykryta jaskra, tym mniejsze są szanse na całkowite uzdrowienie. Nieleczona jaskra może doprowadzić do pełnej ślepoty. Rozwój choroby przyczynia się bowiem do powolnego zaniku nerwów wzrokowych, które stają się słabsze z dnia na dzień. Ważne są zatem regularne badania w kierunku jaskry. Niestety, najczęściej pacjenci dostrzegają sygnały choroby bardzo późno, z reguły, gdy na efektywne leczenie jest już za późno. Badanie na jaskrę pozwala natomiast rozpoznać ją mimo braku symptomów. Choroba na ogół wykrywana jest podczas rutynowej kontroli u okulisty.

Badanie w kierunku jaskry

Określenie możliwości wystąpienia jaskry u danego pacjenta opiera się przede wszystkim na szczegółowej ocenie tarczy nerwu wzrokowego. Diagnostykę przeprowadza się z użyciem lampy szczelinowej i specjalnej soczewki Volka. Badanie na jaskrę powinno należeć do kompletu badań rocznych. Podczas oglądu nerwu specjalista może wykryć potencjalne zmiany jaskrowe. Jeśli tak się stanie, możliwe jest szybkie rozpoczęcie leczenia, od którego zależy szansa na wygraną walkę z chorobą – zablokowanie zmian i dobry wzrok do późnego wieku.

W trakcie badania kontrolnego, także w kierunku jaskry, okulista mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zbyt wysokie należy potraktować jak sygnał ostrzegawczy. Trzeba jednak pamiętać, że ciśnienie w normie nie oznacza, że jaskra nie może się rozwinąć.

Jaskra – badania dodatkowe

W badaniu podstawowym można wykryć jedynie dość zaawansowaną jaskrę. Szczegółowa diagnostyka pozwala zauważyć ją we wcześniejszej fazie. W tym celu należy wykonać następujące badania:

  • tomografię tarczy nerwu wzrokowego (HRT) – pozwala ocenić, ile w nerwie wzrokowym jest właściwej tkanki; wykonuje się je z pomocą oftalmoskopu skaningowego;
  • pomiar grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki (GDx) – skaningowa polarymetria laserowa umożliwia dokonanie analizy warstwy włókien nerwowych pod względem ich grubości, co również może stanowić sygnał zmian jaskrowych;
  • optyczna koherentna tomografia oka (OCT), czyli precyzyjne badaniem struktur oka z uwzględnieniem pomiaru grubości komórek zwojowych siatkówki;
  • GCL/GCC – określa grubość warstwy komórek zwojowych oraz wewnętrznej warstwy splotowatej (powodem ślepoty zachodzącej w wyniku rozwoju jaskry jest zanik tych komórek);
  • tomografia przedniego odcinka gałki ocznej (AS-OCT) – pozwala ocenić głębokość komory przedniej, podstawę tęczówki i szerokość kąta komory przedniej;
  • OCT w kierunku jaskry – ocena wyglądu tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych, wypierana jednak przez dokładniejsze wyniki badań HRT i GDx;
  • FDT-Matrix – perymetria zdwojona częstotliwości – wykrywa ubytki w polu widzenia na bardzo wczesnym etapie;
  • pachymetria – badanie uzupełniające, polegające na pomiarze grubości rogówki.

Badanie OCT jaskrowe kiedyś stanowiło podstawę zaawansowanej diagnostyki jaskry. Współcześnie wyparły je dokładniejsze i bardziej miarodajne metody. Szczególnie cenna jest perymetria, która wykrywa zmiany na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Jaskra – dlaczego podstawowe badanie nie wystarcza?

Badania w kierunku jaskry wykonywane podczas rutynowej diagnostyki okulistycznej pozwalają dostrzec chorobę, kiedy pacjent jest już prawie niewidomy. Jaskra postępuje bardzo powoli, z kolejnymi miesiącami chory przyzwyczaja się do słabnącego wzroku, nie zdając sobie sprawy z zachodzącego procesu. Schorzenie rozpoczyna się od obwodowych części pola widzenia i z czasem postępuje w kierunku centrum. Najczęściej pacjenci orientują się, że coś jest nie tak, dopiero gdy jaskra zaczyna atakować centrum widzenia. Badania tarczy nerwu wzrokowego pozwalają dostrzec zaawansowane zmiany, których w wielu przypadkach nie sposób już zatrzymać – jest za późno na rozpoczęcie skutecznego leczenia oraz na cofnięcie choroby. Badanie jaskry z wykorzystaniem nowoczesnych metod diagnostycznych pozwala zapobiec tak niebezpiecznej sytuacji.

Jak jest zbudowane i jak działa oko?

36,6

Bibliografia

1. Postępowanie w jaskrze. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, https://www.pto.com.pl/storage/guidelines/8/47529700bce94af1523bd3303c77f18d.pdf.

2. Program edukacyjny dla lekarzy praktyków „Kompendium Okulistyki. Jaska”, http://www.okulistyka.com.pl/_okulistyka/edu/39.pdf.

Data aktualizacji: 25.06.2021,
Opublikowano: 25.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej