Badanie słuchowych potencjałów wywołanych (ABR) – nieinwazyjne i obiektywne badanie audiometryczne 

Fot: Fotolia / fotolia.com

Badanie audiometryczne jest progowym badaniem słuchu, które wykorzystuje się w rozpoznaniu wad tego organu. Najczęściej wykonuje się je przy niedosłuchu, zawrotach głowy, szumach usznych oraz zaburzeniach równowagi. Badania audiometryczne można podzielić na obiektywne i subiektywne. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest badanie słuchowych potencjałów wywołanych (ABR). 

Oprócz podziału badań słuchu na obiektywne i subiektywne, w laryngologii stosuje się również odróżnienie na badania progowe i nadprogowe. Celem pierwszych z wymienionych jest wskazanie najsłabiej słyszalnego dźwięku. Z kolei nadprogowe badania słuchu przeprowadzane są w celu określenia dźwięku, znajdującego się nad progiem słyszenia.

Badanie audiometryczne – obiektywne i subiektywne badania słuchu

Badanie audiometryczne jest badaniem słuchu, wykorzystywanym w diagnostyce różnych schorzeń i wad rozwojowych narządu słuchowego. Najczęściej wykonuje się je przy podejrzeniu niedosłuchu, szumach usznych lub zawrotach głowy. Wskazaniem do wykonania badania audiometrycznego są również zaburzenia równowagi.

W ramach badań audiometrycznych wyróżnia się badania subiektywne i obiektywne. Subiektywne badania słuchu charakteryzują się koniecznością angażowania w nie pacjenta. Najprostszą, a zarazem szeroko stosowaną metodą jest ocena słuchu poprzez zróżnicowanie wysokości dźwięków. Niekiedy w badaniu narządu słuchu wykorzystuje się stroiki, które pozwalają, m.in. na ocenienie symetrii słyszenia. Wśród bardziej specjalistycznych subiektywnych badań słuchu można wymienić:

  • audiometrię totalną,
  • audiometrię wysokoczęstotliściową,
  • audiometrię mowy.

Z kolei obiektywne badania audiometryczne, nie wymagają aktywnego udziału pacjenta. Dlatego też są one szczególnie skuteczne przy ocenie słuchu niemowląt i noworodków. Często wykonuje się je również u starszych dzieci. Do najpopularniejszych obiektywnych badań słuchu można zaliczyć: audiometrię impedancyjną, otoemisję akustyczną oraz badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR).

Na czym polega badanie słuchu ABR?

Przy badaniu słuchowym potencjałów wywołanych, zwanym również ABR od akronimu angielskiej nazwy, (ang. Auditory Brainstem Response) wykorzystuje się technikę elektroencefalografii. Polega to na obserwacji aktywności, zarejestrowanej przez ślimak, nerw słuchowy, pień mózgu, ośrodek podkorowy oraz korę mózgową. Aktywność ta wywoływana jest przez stymulację bodźcem akustycznym, czyli najczęściej słuchawkami o dostosowanych do konkretnego pacjenta skokach ciśnienia akustycznego. Rejestrowana w różnych częściach narządu słuchowego i mózgu aktywność na bodźce słuchowe odczytywana jest dzięki umieszczonym na głowie i skroniach pacjenta, elektrodom. Wynik z badania ABR przedstawiany jest w formie wykresu z przetwornika, który podłączony jest do maszyny cyfrowej (najczęściej komputera). Wynik ten w sposób obrazowy przedstawia stopień wrażliwości pacjenta na dźwięki oraz wszelkie nieprawidłowości w budowie organów, odpowiadających za rejestrację bodźców akustycznych. Badanie ABR przebiega w czterech etapach:

  • Przeprowadzenie testu z zastosowaniem dźwięku o natężeniu od 90 do 120 decybeli.
  • Wykrywanie sygnałów dźwiękowych fali V – najsilniejszej ze wszystkich.
  • Przeprowadzenie kolejnych testów o coraz to mniejszym natężeniu dźwięku.
  • Wyznaczenie progu słyszalności.

Badanie ABR zaliczane jest do trudnych pod względem technicznym metod badania audiometrycznego. Zwykle trwa ono od jednej do dwóch godzin. W zależności od placówki cena takiego badania mieści się w zakresie 100-300 zł.

Przeprowadzenie badania ABR u noworodków i osób starszych

Wśród zalet badania audiometrycznego ABR można wymienić, m.in.: powtarzalność, nieinwazyjność oraz niewielki wpływ znieczulenia na wynik. Tego typu badanie słuchu jest obecnie wykorzystywane na całym świecie w ocenie słuchu noworodków i niemowląt. Pozwala ono na precyzyjne określenie wad narządu słuchu oraz zdiagnozowanie jego schorzeń. Możliwość wykonania badania ABR u niemowląt umożliwia również szybkie wdrożenie leczenia na wypadek rozpoznania schorzeń, mogących prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. Dzięki specyfice badania ABR, można je wykonywać także u osób w zawansowanym wieku oraz pacjentów nieprzytomnych.

Jak przygotować dziecko do badania słuchu metodą ABR?

Badanie audiometryczne metodą ABR najczęściej jest przeprowadzane u małych dzieci – niemowląt i noworodków. Przed nim warto wcześniej odpowiednio przygotować do niego dziecko. Zaleca się, aby przez całe badanie pozostało ono w śnie naturalnym, ponieważ minimalizuje to ryzyko wystąpienia zakłóceń pomiarowych. W przypadku, gdy dziecko jest nazbyt ruchliwe stosuje się narkozę. Wówczas należy pamiętać, że ok. 4 godziny przed planowanym badaniem dziecko nie powinno przyjmować żadnych pokarmów, w tym również mleka matki. Z kolei osoba dorosła przed planowanym badaniem audiometrycznym metodą ABR powinna pamiętać o tym, aby wcześniej oczyścić przewód słuchowy z woskowiny.

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej