Badanie refrakcji oka – skiaskopia i refraktometria automatyczna

Fot: Visivasnc / gettyimages.com

Skiaskopia należy do badań pozwalających na ocenę wady wzroku, a konkretnie wad refrakcji oka. Badanie wad refrakcji może zostać wykonane automatycznie za pomocą specjalnego refraktometru wykorzystującego komputer.

Wada refrakcji, inaczej niemiarowość gałki ocznej, to określenie wad wzroku, w których dochodzi do zaburzenia układu optycznego oka. Nie ogniskuje on prawidłowo docierającej do gałki ocznej wiązki światła. Do wad refrakcji zalicza się nadwzroczność, krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Właściwie przeprowadzone badanie refrakcji warunkuje właściwą ocenę ostrości wzroku chorego i doboru właściwej metody korekcji poprzez zastosowanie soczewek kontaktowych czy okularów.

Jak wygląda badanie refrakcji wzroku?

Badanie refrakcji wzroku wykonuje się kilkoma sposobami. Podstawową metodą jest metoda Dondersa. Badany zakłada specjalne oprawki okularowe, w których kolejno są umieszczane szkła korekcyjne różnej mocy, i próbuje czytać litery ze specjalnie do tego przeznaczonej tablicy. Soczewki nakładane są do momentu uzyskania najostrzejszego obrazu. Najsłabsza soczewka rozpraszająca (moc ujemna) dobierana jest w krótkowzroczności. W dalekowzroczności wybiera się najmocniejszą soczewkę skupiającą (moc dodatnia). Przy silnej akomodacji oka czy w tzw. skurczu akomodacji ta metoda jest niemożliwa.

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6.

Zdecydowanie bardziej obiektywnym badanie wad refrakcji jest skiaskopia. Skiaskopia jest badaniem polegającym na rzutowaniu wiązki światła na dno oka, a następnie obserwuje się zachowanie uzyskanego odblasku. Aby wykonać to badanie, konieczne jest porażeni akomodacji, czyli uniemożliwienie mięśniowi rzęskowego skurczu i zwężenia źrenicy.

Refraktometria automatyczna

W praktyce okulistycznej wykorzystuje się do badania tzw. autorefraktometrię. Polega ona na komputerowym badaniu refrakcji. Zasada badania nie różni się od skiaskopii, jedynie badanie wykonuje komputer. Wynik badania zawiera wartość wady refrakcji oraz ocenę niezborności (astygmatyzmu).

Kiedy wykonuje się badanie wady refrakcji?

Badanie wady refrakcji może być przeprowadzone w każdej grupie wiekowej, z wyłączeniem maleńkich dzieci, które nie są w stanie współpracować. Badanie refrakcji stanowi część standardowego badania okulistycznego, jak również stanowi jedno z badań wykonywanych przy kwalifikowaniu pacjenta do zabiegów korekcji wad wzroku, czy też diagnostyce, np. zeza.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Przygotowanie do badania refrakcji

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, choć chwilę wcześniej konieczne jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Jeśli lekarz chce uzyskać obiektywny wynik badania w refraktometrze, musi podać leki porażające akomodację. U dzieci przygotowanie często wymaga kilkukrotnego stosowania tego typu leków. W tej grupie pacjentów stosuje się krótkotrwale działające leki, jak tropikamid, które jednak nie porażają akomodacji całkowicie.

U dorosłych stosuje się atropinę, która poraża akomodację na dłuższy czas. Jeśli lekarz planuje obiektywnie zbadać wadę refrakcji i podać atropinę dla porażenia akomodacji, pacjent nie powinien przyjechać na badanie samochodem, ponieważ bezpośrednio po badaniu nie może prowadzić. Najlepiej również mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, ponieważ poszerzone źrenice powodują nadwrażliwość na światło.

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Badanie subiektywne nie ma żadnych przeciwwskazań poza tym, że wymaga od badanego współpracy. Przeciwwskazania do badania pojawiają się, kiedy następuje konieczność stosowania atropiny. Należą tu choroby wzroku z tzw. wąskim kątem przesączania, w których atropina może spowodować atak jaskry. Pojawiają się wtedy objawy w postaci silnego bólu oka i głowy, zaczerwienienia oka, znacznego pogorszenia widzenia. Podanie atropiny wiąże się z niewielkim ryzykiem przedawkowania. Objawy obejmują:

  • uczucie niepokoju,
  • suchość skóry i błon śluzowych,
  • zmniejszenie ilości wydzielanego potu,

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 15.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej