Badanie nasienia

Fot: koszivu / stock.adobe.com

Seminogram, jako podstawowe badanie diagnostyczne, pozwala poznać ogólne parametry nasienia. W formie rozszerzonej umożliwia ocenę budowy plemników i oznaczenie proporcji między zbudowanymi prawidłowo a uszkodzonymi strukturalnie.

Badanie nasienia weryfikuje płodność mężczyzny i ma szczególne znaczenie na pierwszym etapie diagnostyki. W wyniku zmian środowiskowych, ekspozycji na czynniki toksyczne i promieniowanie, otyłości, siedzącego trybu życia czy chorób (ogólnoustrojowych, ale zwłaszcza narządu moczowo-płciowego) w ostatnich latach zaobserwowano znaczne zmniejszenie się w nasieniu plemników prawidłowo zbudowanych i o pożądanej ruchliwości.

Badanie nasienia – normy

Parametry nasienia są oceniane w odniesieniu do norm ustalanych przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), które zmieniały się na przestrzeni lat w związku z prowadzeniem nowych badań i obserwacji medycznych. Obecnie obowiązują normy wydane w 2010 roku, według których możemy interpretować wyniki badania nasienia. Najważniejsze wskaźniki przedstawiają się następująco:

  • liczebność plemników: ≥ 15 mln/ml lub ≥ 39 mln/ejakulat,
  • żywotność plemników: ≥ 58% żywych plemników,
  • ruchliwość plemników: ≥ 32% plemników o ruchu postępowym,
  • morfologia plemników: ≥ 4% plemników o prawidłowej budowie,
  • pH: ≥ 7,2,
  • objętość ejakulatu: ≥ 1,5 ml.

Wynik wyższy dla danego parametru od przytoczonych wartości jest więc traktowany jako dobry, ale interpretacja całego seminogramu jest dużo bardziej złożona. Obejmuje zależności i oddziaływanie na siebie nawzajem poszczególnych parametrów, w połączeniu z dodatkowymi informacjami zebranymi podczas wywiadu z pacjentem, takich jak częstotliwość współżycia seksualnego czy czas wstrzemięźliwości płciowej. Złożona ocena jest konieczna, zwłaszcza kiedy wyniki poszczególnych parametrów są niższe niż w przedstawionych normach. Dlatego w celu właściwej interpretacji wyniku należy skonsultować się z andrologiem bądź urologiem, który może zlecić dodatkowe badania, aby odpowiednio dobrać sposób leczenia.

Seminogram – uwagi do interpretacji wyników

Ważne, aby pamiętać, że dobre wyniki nie oznaczają 100% pewności, że mężczyzna jest płodny. Istnieją parametry, których nie sposób zbadać w badaniu podstawowym i niezbędne są dokładniejsze pomiary. Podobnie wyniki poniżej normy również nie są jednoznaczne z niepłodnością. Znane są przypadki, że u tego typu pacjentów poczęcie dziecka drogą naturalną było możliwe, ale wymagało dłuższego czasu. Istotne też, aby wiedzieć, że parametry nasienia nie są stałe – nasienie podlega zmianom fizjologicznym, a dodatkowo na jego jakość wpływają zmiany w trybie życia i różne czynniki zewnętrzne, np. stres, choroby, dieta, używki, mała aktywność fizyczna, czynniki szkodliwe itp. Oznacza to, że wcześniej płodny mężczyzna po kilku latach może mieć problem z jakością nasienia i odwrotnie.

Badanie nasienia, jak się przygotować?

Seminogramu nie należy wykonywać w trakcie infekcji przebiegających z gorączką. Lekarz musi zostać poinformowany o wszelkich chorobach i lekach przyjmowanych na 3 miesiące przed badaniem – umożliwi to właściwą interpretację wyniku. Trzy do pięciu dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego i wyłączyć z diety alkohol. Przed oddaniem próbki należy również dokładnie umyć żołądź członka.

Badany oddaje nasienie do sterylnego pojemnika. Istnieje możliwość oddania nasienia w domu, ale wówczas należy pamiętać, że pojemnik z próbką musi być dostarczony do badania (przychodni, laboratorium) nie później niż 30–40 minut od oddania i przetransportowany w temperaturze ciała (czyli w około 37 stopniach Celsjusza).

Warunki przechowywania nasienia mają duże znaczenie ze względu na jakość próbki, która trafi do laboratorium, a potem na wynik. Stąd też zaleca się oddawanie nasienia bezpośrednio w klinice.

Badanie nasienia – wskazania

Badanie nasienia powinno być wykonane w każdym przypadku, jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku, mimo regularnego współżycia 2-3 razy w tygodniu bez stosowania metod antykoncepcji. Wczesna diagnostyka oznacza dodatkowo szanse na wyeliminowanie czynników powodujących bądź pogłębiających niepłodność. Poza tym diagnostyka niepłodności kobiet jest dużo bardziej skomplikowana, wymaga inwazyjnych zabiegów i oznacza znacznie wyższe koszty, stąd warto zacząć od zbadania spermy mężczyzny.

Dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia badania nasienia są także:

  • stany w obrębie układu rozrodczego sprzed zabiegów chirurgicznych i po nich,
  • planowana terapia przeciwnowotworowa, która jest wskazaniem do zamrożenia nasienia,
  • stany po leczeniu wnętrostwa lub skrętu jądra, przebytych w dzieciństwie,
  • stany po leczeniu steroidami (w tym zażywanie anabolików) oraz glikokortykoidami,
  • udział w programie dawców nasienia.

Badanie można przeprowadzić także na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych. Jedna próbka nasienia umożliwia przeprowadzenie zarówno badań podstawowych, jak i dodatkowych, co znacznie podnosi komfort badanej osoby.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej