Badanie na płodność męską – co trzeba wiedzieć?

mat. prasowe

Jeszcze niedawno w społeczeństwie panowało przekonanie, że kłopoty z poczęciem dziecka leżą głównie po stronie kobiet. Potrzeba było wielu lat badań, by stwierdzić, że dziś wśród par 30-60% mężczyzn ma problem z płodnością. Coraz więcej klinik rozszerza swoją ofertę, wdrażając terapie, które pomagają pokonać ten zasadniczy kłopot. Co warto wiedzieć o badaniu na płodność męską?

Mężczyźni nie chcą poddawać się diagnostyce

Większość mężczyzn jest przekonana, że jeśli wykazują się sprawnością seksualną, to problem nie leży po ich stronie. Tymczasem wcale nie jest to prawdą. Wykonując badanie na płodność męską można zaoszczędzić sporo czasu, a przede wszystkim kosztów, które miałyby być przeznaczone na leczenie partnerki.

Co jest przyczyną takiej niechęci męskiej części społeczeństwa? Zrozumiała jest obawa o wynik badania. Potwierdzenie problemu potrafi mocno zranić mężczyznę, który jest odpowiedzialny za przedłużenie ludzkiego gatunku. Wizyta w klinice i rozmowa z personelem medycznym również może być niezwykle stresująca. Mężczyzna czuje się skrępowany także w momencie oddawania próbki – czynność ta zazwyczaj odbywa się na terenie placówki leczniczej.

Jak zadbać o wiarygodny wynik?

Część placówek zajmujących się leczeniem niepłodności dopuszcza dostarczenie próbki do laboratorium. Przed takim badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną – jej czas to 2-7 dni. Nasienie należy pobrać do jałowego pojemnika, zachowując wszelkie zasady higieny.

Gotową próbkę należy dostarczyć do punktu diagnostycznego najpóźniej w ciągu 30 minut. Plemniki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego pojemnik powinien być szczelnie owinięty grubą warstwą materiału; można go też trzymać blisko ciała. Tak dostarczona próbka zapewni wiarygodny rezultat.

Jak wynik decyduje o płodności?

W treści wyniku podawana jest liczba plemników. Czy ich duża ilość świadczy o płodności? Absolutnie nie! W materiale pobranym do badania znajdują się zarówno martwe plemniki, jak i te o nieprawidłowym ruchu czy zlepione w aglutynaty. O tym, czy mężczyzna jest płodny, decyduje liczba plemników ruchliwych. Można zatem wywnioskować, że to nie ilość plemników wpływa na płodność, ale ich jakość.

Jak wykonuje się seminogram?

Badanie na płodność męską - https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/usluga/badanie-plodnosci-u-mezczyzn-seminogram może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest badanie mikroskopowe, które wykonuje diagnosta laboratoryjny. Wynik zależy od doświadczenia osoby przygotowującej wynik. Jeśli zajdzie konieczność powtórzenia badania, najlepiej wykonać je w tej samej placówce.

Nieco dokładniejszą metodą jest badanie CASA. Tu wsparciem dla diagnosty jest system komputerowy, którego głównym zadaniem jest analiza ruchliwości plemników. Dzięki temu można precyzyjnie określić ich liczbę na 1 mililitr, żywotność, barwę, lepkość itd.

Można rozpocząć dyskretniej

Wielu mężczyzn przeraża wizja rozmowy z personelem medycznym i oddanie swojego nasienia na terenie placówki. Alternatywą jest test na płodność, który można zakupić w aptece. Jego wynik będzie podstawą do udania się do kliniki w celu rozpoczęcia dokładniejszej diagnostyki oraz leczenia.

Data aktualizacji: 12.01.2022,
Opublikowano: 11.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej