Badanie moczu a okres. Czy wynik będzie wiarygodny?

Fot. Natali_Mis/ Getty Images

Czasami konieczne jest wykonanie badania moczu w trakcie okresu. Konieczne jest wtedy restrykcyjne przestrzeganie zasad pobierania materiału do badania. Warto jednak skontrolować wynik po ustąpieniu krwawienia

Badanie ogólne moczu to podstawowe badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób układu moczowego. Nie powinno się wykonywać badania na kilka dni przed miesiączką, a także w jej trakcie, ponieważ wynik nie do końca będzie wówczas wiarygodny. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, należy rygorystycznie przestrzegać zasad pobierania materiału do badania.

Badanie moczu a okres – interpretacja wyniku

Już na kilka dni przed miesiączką mocz może zostać zanieczyszczony wydzieliną dróg rodnych, co istotnie wpływa na wiarygodność wyniku badania. Oczywiście zdarza się, że istnieje konieczność wykonania badania ogólnego moczu w trakcie okresu, jednak należy wtedy przestrzegać rygorystycznych zasad higieny i pobierania materiału do badania. Wynik badania ogólnego moczu wykonywanego w trakcie okresu może wykazać obecność tzw. krwiomoczu (czyli obecności krwi w moczu). Nie jest to jednak wtedy informacja, którą należy brać pod uwagę w interpretacji wyniku. Okres nie wpływa jednak na obecność bakterii w moczu, choć oczywiście zanieczyszczenie moczu wydzielinami z dróg rodnych może sprzyjać szybszemu namnażaniu się bakterii w próbce. Omawiając z lekarzem wynik badania, należy zwrócić uwagę, że mocz był oddawany w trakcie okresu. Należy spodziewać się, że zostanie zlecone badanie kontrolne po ustaniu krwawienia z dróg rodnych.

Znasz budowę i funkcje układu moczowego? O wszystkich szczegółach dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Badanie moczu a okres – jak pobierać materiał?

Zawsze przystępując do pobierania moczu na badanie ogólne, trzeba przestrzegać podstawowych zasad, by uniknąć wyników fałszywie dodatnich. Mocz należy pobierać do jałowego pojemnika, który można zakupić w aptece. Do badania należy oddać mocz ze środkowego strumienia, czyli kilka mililitrów porannego moczu oddać do toalety, następnie około 20 ml do pojemniczka, a resztę moczu znów do toalety. Ważne, by był to mocz poranny. Wcześniej należy dokładnie obmyć okolice ujścia cewki moczowej, ponieważ w tej okolicy gromadzi się mnóstwo bakterii, które mogą zanieczyścić próbkę moczu. Szczególnie dotyczy to czasu krwawienia miesiączkowego, kiedy wydzielina z pochwy stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.

Mocz po pobraniu należy natychmiast dostarczyć do laboratorium (najlepiej w ciągu godziny). Jeśli nie ma możliwości tak szybkiego przekazania próbki, należy przechowywać pojemniczek z moczem w lodówce. W temperaturze pokojowej bowiem bakterie rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Kiedy konieczne jest wykonanie badania moczu w czasie okresu?

Optymalnie jest wstrzymać się z badaniem moczu, by wykonać je po miesiączce. Zazwyczaj badanie można przesunąć. Przede wszystkim kobieta musi powiedzieć lekarzowi zlecającemu badanie, że jest w trakcie krwawienia miesiączkowego. Wtedy też on podejmie decyzję o konieczności pilnego badania czy możliwości przesunięcia pobrania materiału o kilka dni. W przypadku np. istotnych objawów zakażenia pęcherza moczowego czy innych części układu moczowego, lekarz może zlecić leczenie antybiotykiem na podstawie objawów klinicznych. Wtedy badanie kontrolne moczu wykonuje się po zakończeniu antybiotykoterapii, czyli już po miesiączce. Czasami jednak lekarz chce zweryfikować objawy, kiedy musi różnicować bóle podbrzusza wynikające z zakażenia pęcherza moczowego z bólami związanymi z menstruacją. Miesiączka bowiem nie wpływa na obecność bakterii w moczu, jeśli materiał jest pobrany prawidłowo, dlatego też wykazanie w badaniu ogólnym moczu obecności licznych bakterii wskazuje na zakażenie dróg moczowych.

Wskazań do badania ogólnego moczu jest wiele. Jednak w przypadku większości z nich nie ma przeciwwskazań do przesunięcia badania o kilka dni. Unikanie pobierania moczu do badania w trakcie miesiączki pozwala zapobiec uzyskaniu wyników fałszywie dodatnich. Ponadto można również przeoczyć istotne patologie, tłumacząc obecność niektórych nieprawidłowości w badaniu laboratoryjnym obecnością zanieczyszczenia miesiączkowego.

Data aktualizacji: 07.11.2018,
Opublikowano: 06.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej