Badanie angiograficzne: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i fluoroangiografia

Fot: roby67foto / stock.adobe.com

Angiografia jest kontrastowym badaniem naczyń krwionośnych. Wykonuje się ją, m.in. przy diagnostyce tętniaka aorty, guza mózgu, zmian miażdżycowych oraz schorzeń okulistycznych. W badaniu tym wykorzystuje się metodę obrazowania, umożliwiającą wgląd do naczyń krwionośnych. Najczęściej wykonuje się angiografię mózgu, kończyn dolnych oraz dna oka.

Badanie angiograficzne po raz pierwszy zostało wykonane w 1927 r. przez Egasa Moniza na pacjentce, zmagającej się z padaczką oraz porażeniem połowicznym. Za wprowadzenie tego badania naukowiec ten był dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla. 

Do najpopularniejszych typów angiografii należy zaliczyć: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz fluoroangiografię

Na czym polega angiografia?

Angiografia jest badaniem, umożliwiającym wgląd do żył i tętnic. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu środka cieniującego, tzw. kontrastu, który najczęściej wstrzykuje się do naczyń krwionośnych. W przypadku angiografii dna oka wykorzystuje się fluoresceinę. 

Natomiast do obrazowania naczyń krwionośnych mózgu i kończyn dolnych częściej używane są związki jonowe. Podawany dożylnie kontrast w połączeniu z promieniami rentgenowskimi umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu naczyń krwionośnych i tym samym zdiagnozowanie wielu schorzeń okulistycznych, neurologicznych oraz chorób, związanych z układem krążenia. Wśród najpopularniejszych metod badania angiograficznego należy wymienić:

  • tomografię komputerową, którą wykorzystuje się, m.in. w diagnostyce niedrożności tętnic, krwotocznych udarów mózgu oraz zmian miażdżycowych;
  • rezonans magnetyczny, który stosuje się w celu rozpoznania takich samych schorzeń, co przy tomografii komputerowej. Jednakże w badaniu tym nie wykorzystuje się środka kontrastującego;
  • fluoroangiografię, nazywaną również angiografią fluoresceinową oraz obrazowaniem dna oka. Jest to badanie okulistyczne, polegające na wykonaniu serii fotografii, dzięki którym można zdiagnozować schorzenia w naczyniach krwionośnych oczu.

Wskazania do angiografii

Zlecanie badań angiograficznych należy do kompetencji lekarzy specjalistów. Skierowanie na tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny może wystawić, m.in. neurolog, hematolog, kardiolog, onkolog oraz angiolog (specjalista od naczyń krwionośnych). Natomiast skierowanie na fluoroangiografię może wystawić wyłącznie okulista. Wśród wskazań do wykonania angiografii mózgowej oraz kończyn dolnych należy zaliczyć:

  •  podejrzenie tętniaka naczyń mózgowych,
  •  podejrzenie zmian miażdżycowych,
  •  podejrzenie guza mózgu,
  •  podejrzenie uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  •  podejrzenie chorób żył i tętnic,
  •  podejrzenie wad rozwojowych naczyń krwionośnych
  •  podejrzenie krwiaka.

Szczególnym typem badania angiograficznego jest fluoroangiografia, która polega na obrazowaniu naczyń krwionośnych na dnie oka. Wskazaniem do wykonania tego badania okulistycznego są przede wszystkim: powikłania cukrzycowe, obrzęki plamek oczu, degeneracje plamki ocznej oraz podejrzenia nowotworów oka. Angiografię fluoresceinową bardzo często wykonuje się również przed planowanymi zabiegami laserowymi oraz fotokoagulacją.

Jak się przygotować do badania angiograficznego?

Proces przygotowania do badania angiograficznego uzależniony jest od jego rodzaju. Przy tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym bardzo ważną kwestią jest zadbanie o nawodnienie organizmu. 

Dzień przed planowanym badaniem warto wypić przynajmniej 1,5 l wody. Ponadto zarówno przed angiografią mózgu i kończyn dolnych kobiety powinny zmyć lakier z paznokci dłoni i stóp. Ważną kwestią jest również zdjęcie zegarka i biżuterii. Osoby, noszące protezy zębowe powinny pamiętać również o tym, żeby przed badaniem ich nie zakładać. Co istotne, angiografię wykonuje się na czczo, dlatego ok. 7-8 przed jej wykonaniem nie można niczego jeść.

Przygotowanie do angiografii fluoresceinowej jest mniej czasochłonne niż w przypadku tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Tuż przed wykonaniem tego badania okulistycznego oczy zakrapia się kroplami o krótkotrwałym działaniu rozszerzającym źrenice. Co istotne, przed fluoroangiografią można zjeść posiłek, ale zaleca się, żeby był on lekkostrawny.

Przeciwskazania do wykonania angiografii

Przed angiografią lekarz specjalista ma obowiązek przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Ma to na celu uzyskanie informacji o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonania badania. 

Angiografii mózgu i kończyn dolnych nie można przeprowadzić wówczas, gdy pacjent: 

  • ma zdiagnozowane wole tarczycy, 
  • zmaga się z wysokim ciśnieniem tętniczym, 
  • skazą krwotoczną, 
  • zaburzeniami krzepnięcia krwi, 
  • niewydolnością nerek. 

Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania jest również ciąża. 

Tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego nie zaleca się również, gdy pacjent ma tendencje do alergii oraz gdy jest uczulony na jod. Przeciwwskazaniem do tego typu badań są również niektóre leki, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach. 

Z kolei angiografii fluoresceinowej nie można wykonywać wówczas, gdy pacjent zmaga się z uczuleniem na fluoresceinę oraz cierpiące na ciężką niewydolność nerek. Podobnie jak w przypadku tomografii i rezonansu, badania dna oka nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej