Badania na obecność genu BRCA. Kto powinien się przebadać?

Fot.: oleandra / stock.adobe.com

Panie z wykrytym genem BRCA znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na nowotwory. Warto takie badanie wykonać, ale pamiętajmy, że jeśli zmutowane geny BRCA1 i BRCA2 nie zostaną u nas wykryte, nie oznacza to, że nie zachorujemy na nowotwór!

Badanie BRCA jest badaniem genetycznym wykonywanym z krwi. Pozwala ono określić czy geny BRCA1 (zlokalizowany na chromosomie 17) i BRCA2 (zlokalizowany na chromosomie 14) mutują, czyli zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany. Wadliwe geny można odziedziczyć zarówno po stronie matki, jak i ojca, który pośredniczy w przekazywaniu wadliwego materiału genetycznego, mimo że sam nie zachoruje na raka piersi.

Każda kobieta, w której rodzinie były przypadki zachorowań na raka piersi, raka jajników, czerniaka, raka prostaty i jelita grubego powinna wykonać badanie. Jego koszt to około 300 zł, a w przypadku kobiet spełniających kryteria (zachorowania w rodzinie) jest refundowany przez NFZ.

Ryzyko zachorowania na raka kobiet z jedną z mutacji genu BRCA wynosi nawet 80 procent w przypadku raka piersi, w przypadku raka jajnika do 40 procent, a na raka jajowodów i otrzewnej około 10 procent. Jednak statystyki mówią, że 75 procent pacjentek, które nie miały wadliwego genu BRCA i tak zachorowały na nowotwór! Dlatego brak mutacji nie może uśpić kobiecej czujności.

Zobacz film: Czym jest gen BRCA? Jaka jest rola genu BRCA w diagnozowaniu nowotworów? Źródło: 36,6

Co zrobić, żeby nie zachorować?

Zdania lekarzy są podzielone - nie każda pacjentka z wykrytym wadliwym genem BRCA zachoruje na nowotwór piersi. Jednak ryzyko jest bardzo duże. Onkolodzy, jak prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, przekonują, że warto poddać się zabiegowi usunięcia zdrowych piersi i jajników.

W Polsce nie są to praktyki refundowane (usuwanie zdrowych jajników jest prawnie zabronione). Na początku 2018 roku po raz kolejny apelowano do NFZ o refundacje tzw. profilaktycznej mastektomii. Nie jest ona refundowana i nosicielki genu BRCA 1, póki nie dojdzie do zmian nowotworowych, muszą za taki zabieg płacić z własnej kieszeni. 

W jaki sposób można zatem uchronić się przed nowotworem, jeśli wiemy, że jesteśmy nosicielami genów BRCA1 i BRCA2? Przede wszystkim ważne są częste badania. W przypadku raka jajników rokowania zależą od stadium jego wykrycia. Podobnie jest w przypadku nowotworów piersi (ale i wszystkich innych). Regularne badania, zwłaszcza jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań, to podstawa.

Warto przypomnieć o tym, że Angelina Jolie poddała się zabiegowi mastektomii z rekonstrukcją piersi oraz usunięciu jajników, ponieważ wadliwe geny odziedziczyła po mamie.

Zobacz: Zabieg mastektomii z rekonstrukcją piersi

Jakie badania należy wykonywać?

Przede wszystkim należy samemu badać piersi. Raz do roku, podczas obowiązkowej wizyty u ginekologa lekarz ma obowiązek przebadać kobiece piersi. Również raz do roku warto zrobić USG piersi i jajników, a po 40 roku życia raz na dwa lata zalecana jest mammografia. Po 50 roku życia mammografię należy wykonywać raz do roku.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że mutacje w genach BRCA1 i BRCA 2 nie są jedynymi czynnikami ryzyka. Dlatego profilaktyczna mammografia i badanie piersi są konieczne nawet u osób, u których nie ma obciążenia genetycznego.

Zobacz film: Amputacja piersi jako profilaktyka raka piersi. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.06.2018,
Opublikowano: 12.11.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bara 12.06.2018r.

Bzddura,ze zabieg nie ejst refundowany....Jest refundowny tylko lekare o tym nie chcą głośno mówić na to wygląda.
Zabiegowi się można poddać w Gryficahc np

krystyna 05.02.2018r.

Pamiętajcie, że nawet jeśli badanie wykluczy mutację, to nie oznacza, że nigdy nie zachorujecie na raka. Wciąż duża przewaga zachorowań na chociażby raka piersi, to kobiety, które nie miały podobnych przypadków w rodzinie. Trzeba pilnować regularnych badań, pamiętać o samobadaniu w domu. Tylko rak wcześnie wykryty daje szanse na pełne zdrowie.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej