Badania kliniczne - dla kogo są zarezerwowane?

Fot: GettyImages/Hero Images

Liczba wniosków o rozpoczęcie badań klinicznych w Polsce zwiększyła się o 40 procent już w pierwszych miesiącach 2019 r. Czym są badania kliniczne i czy są bezpieczne?

Czym są badania kliniczne?

Badania kliniczne dostarczają naukowcom wiedzę na temat przyszłego leku. Są ściśle kontrolowanym procesem, polegającym na sprawdzeniu czy substancja, która znajdzie się w przyszłym leku jest skuteczna i bezpieczna. Nowy specyfik jednocześnie testuje wielu pacjentów - chorujących na tę samą chorobę. Poprzez porównanie go z dostępnymi na rynku preparatami sprawdza się, czy jego działanie jest lepsze i szybsze od terapii już dostępnych. W badaniach klinicznych testuje się również nowe metody zapobiegania chorobom. 

Jak zakwalifikować się do badan klinicznych?

Celem badań klinicznych jest zapewnienie uczestnikowi badania maksymalnego bezpieczeństwa. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do wzięcia udziału w badaniu klinicznym decyduje lekarz prowadzący. Pacjent podejmujący decyzje o dobrowolnym przystąpieniu do badania klinicznego podpisuje tzw. świadomą zgodę na udział w badaniu klinicznym. Przed badaniem rekrutujący jest zobowiązany do wyjaśnienia uczestnikowi wszystkich aspektów badania, które są dla niego niejasne lub budzą wątpliwości.

Aby dowiedzieć się, jak zakwalifikować się do badań klinicznych w Polsce obejrzyj film:

Zobacz film: Badania kliniczne - Reumatoidalne zapalenie stawów Źródło: 36,6

Czy badania kliniczne są bezpieczne?

Wszystkie badania kliniczne są oparte na wcześniejszych eksperymentach, na różnych gatunkach zwierząt. Bez wstępnych testów komisja bioetyczna nie wyda zgody na przeprowadzenie badań na ludziach.

Przez cały okres trwania badań bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania testowanego leku. Przed podjęciem decyzji należy jednak pamiętać, że pewne ryzyko badań klinicznych zawsze jest. Nie ma leku, który nie powoduje skutków niepożądanych. 

Postęp pozwala lekarzom rozwinąć terapię chorób nieuleczalnych i znacznie przedłużyć życie pacjentów. Nowe leki są źródłem nadziei dla tych, którym medycyna na danym etapie rozwoju nie potrafi już pomóc.

Data aktualizacji: 28.11.2019,
Opublikowano: 28.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej