Autoerotyzm – definicja, historia, korzyści i zagrożenia

Fot. b-d-s / Getty Images

Autoerotyzm to zachowania seksualne realizowane w pojedynkę (bez obecności partnera lub z jego udziałem wyłącznie w roli obserwatora). Najczęściej polegają one na stymulacji narządów płciowych (masturbacji). Służą przyjemności, rozładowaniu seksualnego napięcia.

Przez wieki autoerotyzm uchodził za zjawisko niemoralne, szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Współcześnie seksuologowie uznają je za zupełnie naturalne, a nawet korzystne.

Czym jest autoerotyzm?

Autoerotyka to pojęcie odnoszące się do wszelkich zachowań seksualnych skierowanych na własną osobę. Mogą to być dające erotyczną przyjemność pieszczoty, które nie prowadzą do orgazmu. Najczęstszym jednak przejawem autoerotyzmu jest masturbacja, czyli stymulowanie dłońmi lub różnego rodzaju przedmiotami (mogą to być erotyczne gadżety lub rzeczy o zupełnie innym przeznaczeniu) własnych narządów płciowych. Jej celem jest przeżycie seksualnej rozkoszy lub zredukowanie napięcia, jakie powstało pod wpływem innych bodźców. Masturbacji towarzyszą zwykle marzenia erotyczne.

Zobacz film i przekonaj się jak wzmocnić doznania erotyczne:

Zobacz film: "Zastrzyk orgazmu" - na czym polega zabieg? Źródło: Klinika urody.

Autoerotyzm u mężczyzn i kobiet

Autoerotyzm stanowi naturalny element ludzkiej seksualności. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Występuje na każdym etapie ich życia – od dzieciństwa po podeszły wiek. Z najnowszych badań wynika, że masturbuje się 80–90% ludzi. Autoerotyzm kobiecy okazał się mniej powszechny niż męski, ale może to wynikać z faktu, że kobiety mają większy opór przed przyznaniem się do takich praktyk.

Zachowania autoerotyczne pojawiają się już u dzieci w wieku 2–3 lat. Służą poznawaniu własnego ciała, są źródłem przyjemności. Zainteresowanie seksualnością często wygasa w wieku wczesnoszkolnym, by powrócić w okresie pokwitania. Wówczas masturbacja stanowi podstawową formę rozładowania napięcia seksualnego.

U dorosłych autoerotyzm może mieć charakter zastępczy lub stanowić uzupełnienie aktywności seksualnej w relacjach partnerskich. Nie stwierdzono korelacji pomiędzy zachowaniami autoerotycznymi a jakością czy częstotliwością stosunków płciowych. Masturbują się zarówno osoby samotne lub nieosiągające satysfakcji w relacjach intymnych, jak i ludzie, którzy wiodą udane życie seksualne.

Ewolucja poglądów na temat autoerotyki

W starożytności masturbacja uchodziła za niepożądaną ze względów zdrowotnych – najprawdopodobniej w związku z obserwacją, że mężczyźni czują się fizycznie wyczerpani po każdym akcie seksualnym. Sądzono, że zachowania seksualne należy ograniczać do niezbędnego minimum.

Pogląd o szkodliwości masturbacji utrwaliły religie, uznając za zasługującą na potępienie dewiację wszystkie przejawy seksualności, których celem nie była prokreacja. Zakorzenione w teologii myślenie lekarzy czy pedagogów sprawiło, że w XVIII wieku przypisywano masturbacji winę za wszelkie dolegliwości (w tym choroby psychiczne), których ówczesna medycyna nie potrafiła wyjaśnić w inny sposób.

Podejście takie zaczęło zanikać z końcem XIX wieku pod wpływem rzetelnych badań naukowych. Nie znaleziono bowiem żadnych związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy masturbacją a jakimikolwiek schorzeniami. Co więcej, publikacja rewolucyjnego Raportu Kinseya w połowie XX w. przyczyniła się do uznania zachowań autoerotycznych za normalne wobec faktu, że dotyczą one większości populacji.

Choć autoerotyzmu nie uważa się już za źródło chorób i coraz rzadziej bywa społecznie stygmatyzowany, przez wiele organizacji wyznaniowych nadal uznawany jest za niedojrzały sposób przeżywania seksualności i wykroczenie przeciw wartościom etycznym.

Autoerotyzm – korzyści i zagrożenia

Współcześnie seksuologowie i lekarze są zdania, że praktyki autoerotyczne mają wiele zalet. Masturbacja, zwłaszcza zakończona orgazmem:

  • wpływa korzystnie na ciśnienie krwi i pracę serca,
  • dotlenia organizm,
  • wzmacnia mięśnie dna miednicy,
  • stymuluje produkcję leukocytów (wspomaga układ odpornościowy),
  • obniża poziom kortyzolu (zmniejsza napięcia nerwowe),
  • podnosi poziom endorfin (poprawia nastrój, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych),
  • relaksuje, ułatwia zasypianie,
  • u mężczyzn ogranicza ryzyko zachorowania na raka prostaty, wpływa pozytywnie na jakość nasienia, może służyć leczeniu przedwczesnego wytrysku,
  • u kobiet zapobiega infekcjom szyjki macicy i zakażeniom układu moczowego, pozwala lepiej poznać własne ciało, co ułatwia osiąganie orgazmu podczas stosunku,
  • w przypadku braku stałego partnera jest lepszym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego niż, ryzykowny z wielu względów, przygodny seks.

Specjaliści twierdzą, że zachowania autoerotyczne powinny budzić niepokój wówczas, gdy:

  • stają się uzależnieniem (np. objawem erotomanii) lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej, w związku z czym dana osoba nie znajduje przyjemności w stosunkach płciowych,
  • mają charakter kompulsji (tzw. autoerotyzm anankastyczny), czyli czynności przymusowej wykonywanej bez potrzeby seksualnej, a jedynie w celu rozładowania stresu (masturbację traktuje się wtedy jako objaw, a nie przyczynę zaburzenia).

Takie przypadki zwykle wymagają psychoterapii. Z oczywistych względów należy także unikać zachowań autoerotycznych połączonych z praktykami, które zagrażają zdrowiu lub życiu (używaniem ostrych przedmiotów, podduszaniem się itp.).

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej