Atropina - wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne leku

Fot: GettyImages-Morsa Images

Atropina wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń to dokładniej Atropinum sulfuricum (siarczan atropiny) i jest rozpuszczalną w wodzie solą naturalnego alkaloidu (atropiny). Atropina wykazuje działanie na układ nerwowy, drogi oddechowe, przewód pokarmowy czy na narząd wzroku. W jakich przypadkach można stosować atropinę oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.

Czym jest atropina i jak działa?

Atropina wykorzystywana w lekach występuje zazwyczaj w formie siarczanu, czyli soli tego naturalnego alkaloidu. Naturalnie w środowisku można ją znaleźć w wielu roślinach z rodziny psiankowatych, np. w bieluniu dziędzierzawie. Atropina jest lekiem parasympatykolitycznym, co oznacza, że wykazuje działanie antagonistyczne do acetylocholiny. Atropina blokuje receptory muskarynowe, czyli receptory zlokalizowane w błonach komórkowych, które są pobudzane przez acetylocholinę, która z kolei aktywuje białka.

Atropina blokuje receptory umiejscowione w mięśniu sercowym, w ośrodkowym układzie nerwowym, w gruczołach ślinowych i mięśniach gładkich różnych układów. Atropina powoduje tachykardię, czyli przyspieszenie rytmu pracy serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Do działań tej substancji należy również zmniejszenie wydzielania śliny, potu oraz śluzowatych substancji w oskrzelach, a także wydzieliny z sona, łez i kwasu solnego w żołądku. Poza tym, zmniejsza perystaltykę jelit oraz wstrzymuje oddawanie moczu. Ponad to, atropina działa lekko znieczulająco, rozszerza oskrzeli oraz ma działanie przeciwwymiotne.

Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i łatwo pokonuje barierę krew – mózg. Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany wraz z moczem w około 50% w niezmienionej formie.

Atropina – wskazania do stosowania

Atropinę wykorzystuje się w przypadkach:

  • Resuscytacji krążeniowo – oddechowej,
  • Bradykardii zatokowej,
  • Arytmii,
  • Premedykacji (zmniejszenie napięcia),
  • Zatrucia substancjami fosforoorganicznymi, grzybami zawierającymi muskarynę oraz lakami cholinomimetycznymi,
  • W stanach spastycznych mięśniówki gładkiej jamy brzusznej,
  • Długotrwałego rozszerzenia źrenicy i porażenia akomodacji oka, np. w celu przeprowadzenia badania wady wzroku,
  • Leczenia zapalenia tęczówki i ciała rzęskowatego.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania atropiny jest uczulenie na siarczan atropiny lub inne substancje o takim samym działaniu zwane cholinolitykami. Leku nie należy stosować również przy jaskrze, zaburzeniach drożności dróg moczowych i przewodu pokarmowego oraz ciąża. 

Artopina – skutki uboczne leku

Przy zastosowaniu mniejszych dawek może nastąpić zmniejszone wydzielanie śliny, potu i wydzieliny oskrzelowej, ponad to może wystąpić bradykardia (rytm serca spada poniżej 60 uderzeń na minutę).

Przy stosowaniu większej dawki mogą pojawić się takie skutki uboczne jak rozszerzenie źrenic, zaburzenie akomodacji oka, zahamowanie zwiększonej stymulacji nerwu błędnego i w następstwie pojawienie się tachykardii z możliwością wystąpienia migotania i trzepotania przedsionków, a także dodatkowych skurczów komorowych. Mogą wystąpić również omamy, bóle i zawroty głowy, zaburzenia smaku, nerwowość, senność i zmęczenie, nudności, wymioty, wzdęcia oraz zatrzymanie moczu.

Przy zastosowaniu atropiny na oczy może wystąpić zaburzenie widzenia, zapale nie spojówek, swędzenie, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło, miejscowe podrażnienie, przemijające pieczenie, wysypka skórna.

Atropina – interakcje

Działanie atropiny wzrasta pod wpływem:

  • Leków przeciwdepresyjnych z grupy trójpierścieniowych,
  • Leków neuroleptycznych pochodnych fenotiazyny,
  • Leków przeciwhistaminowych (przeciwalergiczne),
  • Benzodiazepin (leki przeciwlękowe, uspokajające, nasenne),
  • Inhibitorów MAO (blokują rozpad neuroprzekaźników w mózgu).
Atropina działa antagonistycznie wobec:
  • • Metoklopramidu (lek o działaniu przeciwwymiotnym, pobudzający perystaltykę jelit),
  • • Inhibitorów cholinoestazy,
  • • Glikozydów nasercowych.

W przypadku jednoczesnego stosowania atropiny i fizostygminy, neostygminy lub pilokarpiny (leki stosowane w leczeniu jaskry) następuje wzajemnie znoszenie działania leków.

Zobacz czy antybiotyki mają wpływ na płodność:

Zobacz film: Czy antybiotyki mają wpływ na płodność? Źródło: Co nas truje

Opublikowano: 28.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej