Asystolia – rytm nie do defibrylacji. Jakie leczenie się stosuje?

Fot. doomu / Getty Images

Asystolia ukazuje się w EKG jako brak czynności elektrycznej serca. Często na filmach ukazany jest zapis EKG w postaci poziomej linii i defibrylacja. Jest to oczywiście błędem, ponieważ asystolii się nie defibryluje.

Asystolia oznacza brak czynności elektrycznej serca. Jeśli podłączony jest wtedy elektrokardiogram (EKG), można zauważyć zapis w postaci linii izoelektrycznej, czyli poziomej, bez żadnych załamków. Asystolia to inaczej całkowity brak jakiejkolwiek czynności skurczowej serca. Może się pojawić u niektórych ludzi jako chwilowe, przemijające zjawisko. Objawia się wtedy zawrotem głowy, a nawet utratą przytomności. Jeśli do nagłego zatrzymania krążenia dojdzie w mechanizmie asystolii, rokowania pacjenta są złe.

Asystolia a nagłe zatrzymanie krążenia

Nagłe zatrzymanie krążenia to znaczne upośledzenie mechanicznej czynności serca, które objawia się brakiem jakiejkolwiek reakcji chorego na bodźce zewnętrzne, brakiem tętna i zanikiem oddechu. Jest to mechanizm nagłej śmierci sercowej, co jak na razie stanowi największy odsetek zgonów. Do nagłego zatrzymania krążenia może dojść w mechanizmie częstoskurczu komorowego, asystolii, a także czynności elektrycznej bez tętna. Ta ostatnia oznacza, że czynność mechaniczna serca jest zachowana, rejestruje ją nawet EKG, jednak brak jest wyczuwalnego tętna na obwodzie. Asystolia polega na całkowitym zaniku czynności elektrycznej serca. Oba te mechanizmy są zjawiskiem wtórnym do innych przyczyn, często odwracalnych.

Pierwsza pomoc i leczenie asystolii

Kiedy ktoś traci przytomność na ulicy, póki nie podłączy się zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego (AED – automated external defibrillator) lub nie przyjedzie pogotowie, nikt – poza lekarzem i ratownikiem medycznym – nie jest w stanie określić, w jakim mechanizmie doszło do zatrzymania krążenia. Podstawowy schemat pierwszej pomocy jest wobec tego zawsze taki sam:

  1. Zapewnić sobie i poszkodowanemu bezpieczeństwo.
  2. Ocenić przytomność – chwycić chorego za ramiona, lekko potrząsnąć i krzyknąć: „Halo, słyszy mnie pan/pani?!”.
  3. Jeśli chory jest nieprzytomny, zawołać pomoc.
  4. Udrożnić drogi oddechowe przez odgięcie głowy chorego, uniesienie lub wysunięcie żuchwy.
  5. Ocenić oddech przez 10 s. Jeśli oddech jest zachowany, ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli chory nie oddycha, natychmiast zlecić pomagającej osobie wezwanie wykwalifikowanej pomocy pod numerem 112 lub 999 (jeśli jeszcze tego nie zrobiła), jeśli udziela się pomocy samemu, samodzielnie trzeba wezwać pogotowie.
  6. Prowadzić resuscytację: 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy ratownicze, aż do powrotu samoistnego oddechu lub przybycia wykwalifikowanych ratowników.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN

W czasie, kiedy prowadzi się resuscytację, ktoś powinien spróbować zdobyć AED. Jeśli pogotowie jeszcze nie przyjechało, a tylko jedna osoba udziela pomocy poszkodowanemu, jak najszybciej powinna ona nakleić elektrody (pierwsza poniżej prawego obojczyka tuż przy mostku, druga na lewo od lewej brodawki piersiowej w linii pachowej środkowej). Defibrylator jest bardzo prosty w obsłudze. Po jego włączeniu dokonuje analizy rytmu serca i wydaje polecenia. Jeśli wykryje tzw. rytm wymagający defibrylacji, następuje wyładowanie. Takim rytmem jest migotanie komór. Natomiast asystolia i czynność elektryczna bez tętna nie podlegają defibrylacji.

Specjalistyczne leczenie asystolii polega na wstrzyknięciu adrenaliny dożylnie w dawce 1 mg co 3–5 min, czyli co 2 oceny rytmu serca (ocena rytmu serca powinna zostać wykonana co 2 min).

Asystolia – dalsze postępowanie

W przypadku asystolii, nieodłącznym elementem leczenia jest poszukiwanie odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia i ich usunięcie. Do odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia należą:

  • hipowolemia – najczęściej w wyniku krwotoku,
  • hipoksja – niedotlenienie, może wynikać z niedrożności dróg oddechowych,
  • tamponada serca – płyn w worku osierdziowym, w przebiegu urazu lub chorób osierdzia,
  • odma prężna – powietrze w jamie opłucnej, w wyniku urazu lub choroby płuc,
  • zatorowość płucna,
  • ostry zespół wieńcowy,
  • kwasica,
  • hipotermia,
  • przedawkowanie leków lub inne zatrucia,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • hipoglikemia,
  • uraz wielonarządowy.
Data aktualizacji: 29.05.2018,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej