Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań
South_agency GettyImages
E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.
Wyniki niepokojących badań, dotyczące wpływu palenia e-papierosów na serce, opublikowało czasopismo medyczne „American Journal of Physiology”.
Aromaty w e-papierosach – które są najbardziej szkodliwe?
Naukowcy z University of South Florida testowali toksyczność aerozolu zawierającego popularne aromaty – owocowy, cynamonowy lub waniliowy na wyhodowane w laboratorium komórki serca myszy. Wszystkie aerozole wykazały działanie toksyczne, przy czym najsilniej działał aromat waniliowy.
Następnie komórki serca wyhodowane z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych poddano działaniu aerozolu bez aromatu i nikotyny, aerozolu z nikotyną oraz aerozolu zawierającego nikotynę i aromat waniliowy. Pierwszy aerozol zaburzał aktywność elektryczną komórek, drugi dodatkowo powodował działanie toksyczne, a trzeci (z aromatem waniliowym) jeszcze bardziej nasilał to szkodliwe działanie.
Jak wpływa palenie e-papierosów na serce?
Naukowcy kontynuowali badania na myszach, które przez 10 tygodni poddawano regularnej ekspozycji na aerozol o aromacie waniliowym. Okazało się, że aerozol negatywnie wpłynął na zmienność rytmu zatokowego serca i zwiększył podatność na częstoskurcz komorowy (zaburzenie rytmu serca).
- Elektroniczne inhalatory nikotyny, kuszące różnymi aromatami i popularne zwłaszcza wśród młodych osób, nie są bezpieczne dla zdrowia. Te badania wskazują, że wdychany aerozol wpływa na pracę serca i może prowadzić do zaburzeń jego rytmu – komentuje autor analizy dr Sami Noujaim.
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.
Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca.
Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.
Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!
Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.
Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak 8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.
Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę.