Antydepresanty w ciąży – czy można je stosować?

Fot: woraput / gettyimages.com

Antydepresanty należą do leków niewskazanych do stosowania przez kobiety w ciąży. Zaleca się w tym stanie inne, niefarmakologiczne, metody walki z depresją, tym bardziej że nieleczona depresja jest stanem zagrażającym dziecku oraz matce.

Depresja jest często rozpoznawaną jednostką chorobową w społeczeństwie, a kobieta w ciąży również jest na nią narażona. W razie wystąpienia choroby w ciąży należy skupić się na psychoterapii i unikać stosowania antydepresantów. Jednak nie zawsze psychoterapia jest wystarczającą formą leczenia i musi być uzupełniona leczeniem farmakologicznym.

Przyczyny depresji w ciąży

Wiele kobiet nie radzi sobie z myślą o macierzyństwie. Dotyczy to zarówno kobiet, u których ciąża nie została zaplanowana i nie do końca jest przez nie akceptowana, jak również tych, które mają ogromne wsparcie w bliskich, jednak nie radzą sobie z wewnętrznym niepokojem. Ta pierwsza grupa kobiet najczęściej jest podatna na depresję już na początku, czyli w pierwszym trymestrze. W drugiej grupie lęk najczęściej jest związany ze zbliżającą się datą porodu, a więc występuje głównie pod koniec ciąży.

Czy kobieta w ciąży może mieć depresję? Obejrzyj film i poznaj opinię ekspertów

Zobacz film: Czy kobieta w ciąży może mieć depresję? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Okazuje się, że bardzo duży odsetek kobiet z rozpoznaną przed ciążą chorobą psychiczną wykazuje złagodzenie jej objawów podczas ciąży. Badania wykazały taką zależność m.in. u kobiet z lękiem uogólnionym czy chorobą afektywną dwubiegunową. Depresja częściej rozpoznawana jest u kobiet, u których już przed ciążą wystąpił epizod depresji (leczony antydepresantami bądź nie), a ciąża jest stanem niepożądanym. Na depresję w ciąży podatne są też kobiety w ciężkiej sytuacji socjoekonomicznej. Warunki zatrudnienia i obawa przed utratą pracy często doprowadzają do pojawienia się depresji w ciąży. Nie każda kobieta wymaga jednak stosowania antydepresantów, ponieważ przyczyny te wywołują różnego rodzaju objawy o różnym nasileniu.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Antydepresanty w ciąży – korzyści i wady

Zastosowanie antydepresantów w ciąży zawsze musi być dobrze rozważone względem ryzyka dla płodu. Antydepresanty w ciąży są uzasadnione w stanach ciężkiej bądź zaburzającej funkcjonowanie depresji. Jeśli depresja ma dość łagodny przebieg i nie upośledza codziennych funkcji życiowych, należy przede wszystkim prowadzić psychoterapię. Czasem jednak depresja wymaga zastosowania u kobiety antydepresantów. Jeśli kobieta nie podejmie właściwego leczenia, depresja w ciąży pociąga za sobą następujące konsekwencje:

  • zaburzenia snu i apetytu istotnie wpływające na codzienne funkcjonowanie,
  • zwiększenie ryzyka depresji poporodowej,
  • wzrost częstotliwości samobójstw bądź myśli samobójczych,
  • brak współpracy z położną przy porodzie, jak i po nim,

Dlaczego kobiety w ciąży mają depresję? Co na to eksperci? Obejrzyj nasz film i poznaj odpowiedź

Zobacz film: Skąd się bierze depresja w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ma to oczywiście przełożenie na gorszy rozwój płodu. Statystycznie częściej dzieci matek z nieleczoną depresją w ciąży mają mniejszą masę urodzeniową i niższą punktację w skali Apgar (podstawowej skali oceniającej dobrostan płodu po porodzie).

Możliwości włączenia antydepresantów w ciąży

Stosowanie antydepresantów w ciąży jest bardzo ograniczone. Należy więc w miarę możliwości ograniczyć podawanie leków na rzecz terapii mniej szkodliwej dla płodu. Dostępne są różne opcje psychoterapii, ale również np. elektrowstrząsy, które są wskazane w leczeniu ciężkich stanów depresyjnych ze zwiększoną tendencją do popełnienia samobójstwa.

Stosowanie antydepresantów w ciąży łączy się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Jednak należy mieć na względzie, że sporo kobiet przyjmuje antydepresanty jeszcze zanim zorientuje się, że jest w ciąży. Warto więc, by kobiety przyjmujące leki z tej grupy świadomie planowały ciążę.

Zobacz film: Depresja, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ze względu na niewielką ilość, a właściwie brak badań obejmujących kobiety w ciąży stosujące antydepresanty, trudno jednoznacznie określić, które leki, w jakim stopniu i w którym trymestrze stanowią ryzyko dla dziecka. Bezsprzecznie jednak wszystkie leki tej grupy przechodzą przez łożysko, w związku z czym istnieje ryzyko działania na płód. Istotne, by stosować wyłącznie jeden preparat, a nie kilka na raz. Najczęściej w ciąży zalecane są selektywne i nieselektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Zobacz film i dowiedz się, jak leczyć depresję u kobiet w ciąży

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji u kobiet w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.


Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej