Anty-HCV – co oznacza wynik dodatni i ujemny? Cena badania

Fot: yodiyim / gettyimages.com

Badanie przeciwciał anty-HCV jest wykonywane jako proste i nieobciążające pacjenta. Można je przeprowadzić nawet w ciąży. Ujemny wynik pozwala wykluczyć zakażenie przy prawidłowych wynikach badań wskaźników wątrobowych. Wynik dodatni wymaga poszerzenia diagnostyki.

Badanie anty-HCV jest badaniem przesiewowym wykonywanym w diagnostyce dość powszechnej choroby – wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Celem potwierdzenia zakażenia wykonuje się badania na obecność materiału genetycznego wirusa (RNA).

Czemu służy badanie anty-HCV?

Badanie przeciwciał anty-HCV jest testem przesiewowym wykonywanym z krwi żylnej. Dodatnie anty-HCV oznacza, że dana osoba miała kontakt z wirusem, natomiast aby stwierdzić aktywne zakażenie, należy wykonać kolejne badania. Dodatni wynik przeciwciał anty-HCV nie jest wynikiem służącym celom diagnostycznym. Aby potwierdzić aktywne zakażenie, należy stwierdzić, że w organizmie przebiega aktualnie proces replikacji wirusa HCV. W tym celu wykonuje się test reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą (RT-PCR, z ang. reverse transcriptase polymerase chain reaction), czyli badanie molekularne pozwalające na stwierdzenie RNA. Badanie może wykonać każdy. Prywatnie cena wynosi około 30 zł (może się różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie).

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Dodatni wynik przeciwciał anty-HCV o czym świadczy?

Jak wcześniej wspomniano, dodatni wynik HCV oznacza, że chory miał kontakt z wirusem. Taki wynik wymaga dalszej diagnostyki ze względu na to, że nawet 15% osób zakażonych może nie wytworzyć przeciwciał anty-HCV. Ponadto nawet jedna trzecia osób z dodatnim wynikiem przeciwciał anty-HCV mogła wyeliminować wirusa ze swojego organizmu samoistnie. Tym samym dalsze badania pozwolą wykluczyć zakażenie. Przeciwciała anty-HCV mogą utrzymywać się przez długie lata, a nawet do końca życia, również u osób po leczeniu antywirusowym, podczas którego doszło do całkowitego zahamowania replikacji wirusa. U takich osób kolejne wyniki badania poziomu RNA są ujemne. Badania RNA wirusa wykonywane są przede wszystkim przez poradnie chorób zakaźnych i poradnie hepatologiczne, by móc zakwalifikować pacjenta do leczenia.

Dodatni wynik przeciwciał anty-HCV: co dalej?

Dodatni wynik przeciwciał anty-HCV, czyli reaktywny, nie powinien zostać zlekceważony. Nie jest to wynik ostateczny, jednak świadczy o kontakcie z wirusem lub przebytym zakażeniu. Przede wszystkim wynik reaktywny wymaga ponownego oznaczenia, by go zweryfikować. Ponadto należy przy okazji ocenić funkcje wątroby poprzez oznaczenie enzymów wątrobowych i wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Następnie należy oznaczyć RNA HCV celem wykluczenia aktywnego zakażenia.

U kogo wykonuje się badanie przeciwciał anty-HCV?

Jest to proste badanie – polega jedynie na pobraniu krwi żylnej. Rutynowo – w związku z powszechnym narażeniem na czynnik zakaźny – wykonywane jest u kobiet w ciąży. Zakażenie wirusem HCV może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, dlatego w razie podejrzenia zakażenia badanie anty-HCV stanowi pierwszy krok w postępowaniu.

Na wirusowe zapalenie wątroby typu C szczególnie narażone są osoby zawodowo związane ze środowiskiem medycznym. Głównym czynnikiem ryzyka jest kontakt z krwią i wydzielinami chorego. Równie niebezpieczne bywają kontakty seksualne, a nawet zabiegi kosmetyczne czy fryzjerskie nieprawidłowo sterylizowanym sprzętem.

Niereaktywne przeciwciała, czyli ujemny wynik anty-HCV

Jeśli wynik anty-HCV jest ujemny, czyli niereaktywny, można wykluczyć aktywne zakażenie. Należy jednak pamiętać, że niewielki odsetek chorych może nie wytworzyć tych przeciwciał. Tym samym, jeśli podejrzewa się zakażenie, a wyniki badań enzymów wątrobowych są nieprawidłowe, należy poszerzyć diagnostykę o badanie RNA.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 25.06.2018,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej