Amniopunkcja - co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?

Fot: gettyimages.com / sot

Amniopunkcja to badanie prenatalne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Jego celem kiedy potwierdzenie lub wykluczenie wad płodu. Jakie są przesłanki do wykonania badania? Jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki amniopunkcji?

Amniopunkcja to badanie inwazyjne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Badanie ma potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady płodu. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala wprowadzić odpowiednie postępowanie, tak, aby na świat przyszło zupełnie zdrowe dziecko.

Amniopunkcja – co to za badanie?

Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, którego wiele kobiet się obawia. Najczęściej wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży w celu wykluczenia lub potwierdzenia wady genetycznej płodu. W czasie badania lekarz przebija powłoki brzuszne i pęcherz płodowy i pobiera 15 ml płynu owodniowego (wód płodowych).

Badanie obywa się aseptycznych warunkach. Lekarz, aby mieć całkowitą pewność, że wykonując wkłucie nie uszkodzi płodu, korzysta z aparatu do badania USG. Zanim specjalista wykona wkłucie podaje znieczulenie miejscowe, a samo miejsce wkłucia dokładnie dezynfekuje. Sama procedura pobrania płynu do dalszego badania trwa zaledwie kilka minut.

W próbce płynu znajdują się komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. W laboratorium komórki są namnażane, następnie wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli tzw. kariotyp. Na wyniki badania czeka się zazwyczaj 2-3 tygodnie.

Badanie pociąga za sobą bardzo niewielkie ryzyko poronienia (szacuje się, że dochodzi do niego w 0,5-1 proc. przypadków). Mimo to wykonywane jest ono tylko u tych kobiet, które spełniają określone kryteria.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Amniopunkcja – wskazania do wykonania badania?

Mimo że amniopunkcja zaliczana jest do badań prenatalnych, które powinna wykonać każda kobieta, to nie jest ona wykonywana u wszystkich przyszłych mam. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. wiek kobiety. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia ryzyko wystąpienia wad u płodu jest znacznie większe, dlatego wszystkie kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo powinny wykonać amniopunkcję. Badanie zalecane jest także tym kobietom, u których w rodzinie (także po stronie męża) występowały choroby genetyczne, urodziły chore dziecko, np. z zespołem Downa lub wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych (m.in. mukowiscydozą).

Wskazaniem do wykonania amniopunkcji jest także wtedy, gdy test potrójny wykrył w surowicy krwi ciężarnej wysokie stężenie alfafetoproteiny (może to oznaczać rozszczep kręgosłupa u dziecka).

Amniopunkcja – dlaczego warto wykonać badanie?

Amniopunkcja to badanie, które budzi wśród przyszłych mam ogromne obawy. Jest ono jednak bardzo bezpieczne, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Statystyki pokazują, że u 100 kobiet, u których wykonano badanie aż 96 rodzi całkowicie zdrowe dzieci.

W sytuacji, gdy badanie potwierdzi obawy i okaże się, że dziecko przyjdzie na świat chore, rodzice zyskują czas na oswojenie się z tą informacją, a także podjąć decyzję czy są w stanie udźwignąć taki ciężar i czy gotowi są na tak duże wyzwanie i zmianę planów.

Warto jednak podkreślić, że medycyna rozwija się bardzo szybko. Choroby, które jeszcze wczoraj były nieuleczalne, dzisiaj nie stanowią dla lekarzy wyzwania. Tak samo jest z wadami genetycznymi. Ogromną ich część można leczyć, a nawet operować jeszcze w czasie życia płodowego dziecka, dzięki temu na świat przychodzą całkowicie zdrowe dzieci.

Data aktualizacji: 11.10.2019,
Opublikowano: 07.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej