Aloes na trądzik i nie tylko – zastosowanie i działanie aloesu na twarz

Fot. MarsBars / Getty Images

Aloes na trądzik cieszy się bardzo dużą popularnością. Stanowi składnik gotowych do użycia preparatów. Można go wykorzystać do przygotowania domowych maseczek. Ponadto jest niezastąpiony w łagodzeniu zmarszczek i spowalnia proces starzenia się skóry. Współczesna kosmetologia mocno docenia ten roślinny surowiec.

Aloes na trądzik, oparzenia, rany czy zmarszczki to od dawna stosowane rozwiązanie. Wskazany jest przy wszelkich podrażnieniach skórnych, opuchliznach i ukąszeniach owadów. Używa się go do pielęgnacji cery tłustej i skłonnej do wyprysków. Aloes wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające i łagodzące, poprawia ukrwienie skóry, łagodzi swędzenie oraz spowalnia rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Podnosi elastyczność skóry, zmiękcza ją i koi. Aloes ma naturalne właściwości peelingujące.

Aloes do twarzy – zastosowanie i skład

Spośród niespełna 400 gatunków aloesu w kosmetologii zastosowanie znalazł głównie aloes zwyczajny, który jest składnikiem wielu środków do pielęgnacji skóry, w tym maseczek, żeli, toników, mleczek, balsamów, mydeł, emulsji po opalaniu, płynów do kąpieli i peelingów. Jednak największą popularnością cieszy się krem z aloesem do twarzy. Roślinę wykorzystuje się też w preparatach służących do leczenia ran, oparzeń, łuszczycy, egzemy i trądziku oraz na ugryzienia owadów.

Aloes znany był w starożytności i już wtedy wykorzystywano jego wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Powszechnie występuje w Afryce, na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze. Stamtąd został rozpowszechniony na wiele innych rejonów świata. Aloes posiada liczne właściwości lecznicze, które zawdzięcza swojemu składowi. W miąższu aloesowym występują m.in. minerały (wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan), witaminy (A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12), aminokwasy, polisacharydy (główne składniki substancji śluzowych żelu aloesowego), polipeptydy, kwas salicylowy i kwasy organiczne (cytrynowy, winowy, jabłkowy, cynamonowy, oksycynamonowy, bursztynowy). Ponadto zawiera cenne enzymy, a do najważniejszych zalicza się dysmutazę ponadtlenkową i karboksypeptydazy, które hamują przepuszczalność błon komórkowych i hydrolizują bradykininę – mediatora stanu zapalnego i odczynu alergicznego. Ponadto aloes zwyczajny zawiera enzymy, takie jak: katalaza, lipaza, celulaza, amylaza i zasadowa fosfataza.

Jak działa aloes i kto powinien po niego sięgać? odpowiedz znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Aloes na każdy dzień roku. Dzień Dobry TVN

Jak działa aloes do twarzy?

Działanie aloesu na skórę jest wszechstronne. Roślina nadaje się do każdego typu cery. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, nawilżające, keratolityczne, kojące, regenerujące, odżywcze i oczyszczające. Ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Aloes posiada unikalne właściwości odmładzające, które powodują zwiększenie produkcji fibroblastów i wspomagają tworzenie kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona, wygładzona i rozświetlona. Zwalcza wolne rodniki powodujące uszkodzenia DNA komórek skóry i przyspieszające procesy jej starzenia. Pobudza tworzenie nowych i usuwanie martwych komórek z powierzchni i porów skóry. Ponadto aloes do twarzy poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu składniki bioaktywne zawarte w środkach do pielęgnacji wnikają w głębokie warstwy skóry.

Aloes, dzięki zawartości antyprostaglandyn, hamuje procesy zapalne skóry. Koryguje i stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową skóry. Przyspiesza gojenie się ran, rozszerza naczynka krwionośne, działa przeciwświądowo i liftingująco oraz ogranicza wydzielanie sebum. Smarowanie twarzy aloesem zmniejsza przebarwienia, rozjaśnia blizny potrądzikowe i niweluje podrażnienia. Wyciąg z liści aloesu ma właściwości światłochronne, wpływa na proces melanogenezy i rozjaśnia skórę. Aloes to także naturalny sposób na trądzik, leczenie oparzeń i odmrożeń. Wspomaga układ odpornościowy i oczyszcza organizm z toksyn, co korzystnie wpływa na terapię trądzikową.

A trądzik to problem nie tylko wieku młodzieńczego. Więcej informacji na filmie:

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Aloes, ze względu na właściwości przeciwalergiczne, wykorzystywany jest w leczeniu łuszczycy. Wspomaga usuwanie pęcherzy i ukąszeń owadów. Hamuje namnażanie się bakterii i grzybów na skórze. Aloes jest naturalnym filtrem UVA i UVB, ponieważ zawiera związki antrachinonowe, które sprawiają, że roślina pochłania część ultrafioletowego promieniowania słonecznego.

Jak wykonać peeling, żel i domową maseczkę z aloesu?

Aloes to cenny składnik nie tylko gotowych do użycia preparatów. Można z niego przygotować domową maseczkę. W tym celu należy połączyć 3 łyżki sody oczyszczonej i 3 łyżki żelu z aloesu. Otrzymaną pastę nakłada się na oczyszczoną skórę i pozostawia na około 25 minut, po czym spłukuje się ją letnią wodą. Zapewnia skórze uczucie świeżości i czystości, a jednocześnie jej nie wysusza. Innym pomysłem na maseczkę z aloesu jest:

  • połączenie miąższu wyciśniętego z 3 świeżo ściętych liści aloesu i ¾ szklanki przegotowanej wody,
  • połączenie łyżki cukru, pół łyżki mleka i żelu wyciśniętego z łodygi aloesu,
  • połączenie zmiksowanej połowy ogórka z żelem z 2 łodyg aloesu,
  • połączenie łyżeczki aloesu z łyżeczką miodu,
  • połączenie ubitego na sztywno białka jajka z łyżeczką żelu aloesowego – maseczka wskazana zwłaszcza dla cery tłustej.

Aloes stanowi także składnik naturalnego peelingu, do przygotowania którego potrzebne są: 15 g aloesu, 1 łyżka oliwy z oliwek i 1/4 szklanki ciemnego cukru (około 50 g). Po zmieszaniu ze sobą wszystkich składników na oczyszczoną uprzednio i zwilżoną skórę nakłada się peeling i wykonuje się delikatny masaż okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Następnie myje się twarz letnią wodą i osusza ją delikatnie ręcznikiem. Zabieg należy wykonywać 1–2 razy w tygodniu.

Doskonałe działanie na trądzik wykazuje żel aloesowy. Wystarczy przekroić łodygę co najmniej 4-letniego aloesu i wybrać z niej miąższ. Można wzbogacić go różnymi dodatkami, a zwłaszcza sproszkowaną witaminą C i E.

Bibliografia:

1. Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń. J, Magnuszewska M., Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia”, 2016, 1(1), s. 6-27.

2. Czerwonka W., Aloes w kosmetologii i dermatologii, „Kosmetologia Estetyczna”, 2016, 3, s. 263-268.

3. Jambor J., Horoszkiewicz-Hassan M., Krawczyk A., Znaczenie aloesu w dermatologii i kosmetyce, „Postępy Fitoterapii”, 2002, 3-4, s. 50-52.

4. Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii”, 2015, 2, s. 117-124.

Data aktualizacji: 25.09.2019,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Paula 08.11.2019r.

Po cześci się zgodze. Nie wiem.. ja bym dodała jeszcze do nagietka, lukrecji jeszcze fiołek trójbarwny, drożdże i może wyciagi z kory i liści? Czytałam ostatnio że też dają one dużo na to by zatrzymać trądzik.

magdalena 29.06.2019r.

teraz znalezc dobry aloes to srednio a moje wlasne bardzo wolno rosna. srednio bo widze co sie dzieje za szal na aloes ktory ma np 99% w sobie aloesu a tak na prawde nic nie robia a jeszcze uczulaja. takie rzeczy nakladam sobie tylko na wlosy. ostatnio probuje się odnalezc w drozdzach i ziolkach typu nagietek czy bratek z lukrecja,.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej