Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej

Fot: Pixabay / pixabay.com

Alkoholizm to choroba wynikająca z utraty kontroli nad ilością spożywanego alkoholu wskutek przymusu o charakterze psychicznym i somatycznym, co prowadzi do licznych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń w sferze funkcjonowania społecznego.

W kulturze Zachodu picie alkoholu jest powszechnym zwyczajem. Ludzie spożywają go, by uczcić sukces, osłodzić gorycz porażki, odprężyć się po ciężkim dniu, umilić sobie relaks. Granica pomiędzy piciem towarzyskim a nałogiem jest nieostra, a mechanizm powstawania choroby nie został do końca wyjaśniony. Niemniej nadużywanie alkoholu wynikające z potrzeby osiągnięcia dobrego samopoczucia, czy też spowodowane spadkiem nastroju w okresie abstynencji, może prowadzić do uzależnienia.

Objawy alkoholizmu

Początki alkoholizmu trudno odróżnić od okazjonalnego picia, które nie musi przerodzić się w nałóg. Chory sięga po alkohol, by się zrelaksować, zredukować stres czy zapomnieć o przykrych wydarzeniach, a także przed ważnymi spotkaniami – dla rozluźnienia, zyskania większej śmiałości. Szuka okazji do napicia się, pierwszy inicjuje spożywanie alkoholu, może wypić więcej niż inni. W stanie upojenia staje się bardziej pewny siebie, ekstrawertyczny, pozbawiony zahamowań.

Charakterystyczne wczesne oznaki alkoholizmu to picie w samotności, w ukryciu, nierzadko w pracy, chowanie alkoholu przed bliskimi i coraz częstsze kłamstwa związane z jego spożywaniem. Alarmującym objawem jest także konsumpcja od rana. Chory może spożywać alkohol aż do „urwania filmu” a później, choć w trakcie picia zachowuje przytomność, nie pamięta wielu zdarzeń (zjawisko palimpsestu).

Zobacz film: Jak się pije w wyższych sferach? Źródło: Dzień Dobry TVN

O uzależnieniu od alkoholu można mówić, jeśli w ciągu roku wystąpią co najmniej trzy spośród wymienionych objawów:

  • głód alkoholowy – chory odczuwa przymus picia, a wstrzymanie się od konsumpcji powoduje silny dyskomfort, 
  • zespół abstynencyjny – odstawienie alkoholu powoduje zaburzenia ciśnienia i rytmu serca, drżenie kończyn, nudności, wymioty, biegunkę, wzmożoną potliwość, ból głowy, zaburzenia snu, nadwrażliwość na dźwięki, problemy z koncentracją, drażliwość, lęk; spożycie alkoholu przywraca normalne funkcjonowanie, 
  • upośledzenie kontroli picia – po wypiciu pierwszej dawki alkoholu osoba uzależniona nie jest w stanie powstrzymać się od dalszego spożycia i wybrać moment, w którym zakończy konsumpcję, 
  • zwiększona tolerancja na alkohol – chory musi pić coraz większe dawki alkoholu, by odczuć ten sam efekt, co wcześniej, 
  • koncentracja życia wokół alkoholu – cała energia osoby uzależnionej skoncentrowana jest wokół zdobywania alkoholu, spożywania i uwalniania się od następstw jego działania; inne sfery życia (rodzina, przyjaciele, hobby, praca) schodzą na dalszy plan, 
  • picie alkoholu mimo świadomości jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia.

Zobacz film: Jak ograniczyć picie alkoholu? Źródło: 36,6.

W zaawansowanej fazie uzależnienia zapotrzebowanie na alkohol wzrasta (chory często zaczyna sięgać po alkohole niespożywcze) przy jednoczesnym spadku tolerancji. Długotrwałe okresy picia coraz rzadziej przerywane są momentami abstynencji. Do objawów choroby dołączają psychozy alkoholowe. Pogłębiają się problemy ze zdrowiem, z pamięcią. Następuje społeczna i zawodowa degradacja osoby uzależnionej. Niekiedy dochodzi także do rozpadu rodziny.

Zobacz też: Zespół Otella czyli obłęd alkoholowy

Alkoholizm – skutki choroby

Choroba alkoholowa wywołuje negatywne skutki we wszystkich obszarach życia osoby uzależnionej. Prowadzi do ciężkich schorzeń fizycznych (m.in. marskość wątroby, uszkodzenie trzustki, mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, polineuropatie, impotencja) i psychicznych (m.in. depresja, padaczka alkoholowa, psychozy, zespół Wernickego-Korsakowa). Nałóg uniemożliwia pracę lub zmniejsza jej wydajność. Alkoholizm niszczy życie rodzinne, może stać się przyczyną przemocy wobec bliskich. Powoduje także trudności w kontaktach społecznych. Osoby uzależnione zwykle popadają w poważne tarapaty finansowe, nierzadko mają też problemy z prawem.

 Leczenie alkoholizmu

 Leczenie alkoholizmu jest żmudnym, długotrwałym procesem, którego sukces zależy w głównej mierze od determinacji i konsekwencji osoby uzależnionej. Rozpoczyna się je od przerwania picia pod kontrolą medyczną i usunięcia objawów abstynencyjnych. Gdy to nastąpi, chory powinien pozostać bezwzględnie trzeźwy do końca życia.

Zobacz film: Detoks alkoholowy - objawy. Źródło: 36,6.

Alkoholik może skorzystać z pomocy:

  • profesjonalnych ośrodków terapii uzależnień,
  • wspólnoty anonimowych alkoholików,
  • klubów abstynenta.

Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu jest odwyk alkoholowy oraz psychoterapia (głównie poznawczo-behawioralna) oparta o doświadczenia ruchu AA. Farmakoterapię stosuje się pomocniczo, głównie na etapie zwalczania zespołu abstynencyjnego. Kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma uświadomienie sobie przez chorego, że alkohol stanowi problem, nad którym utracił kontrolę. Osoba uzależniona musi zmierzyć się ze szkodami uczynionymi przez nałóg, rozpoznać mechanizmy, które prowadzą do picia, a także nauczyć się radzić sobie w sytuacjach, w których istnieje ryzyko sięgnięcia po alkohol.

Zobacz też: Jak pomóc alkoholikowi?

Zaprzestanie picia nie likwiduje alkoholizmu – mimo zachowania abstynencji, nigdy nie odzyskuje się kontroli nad piciem, skutkiem czego do końca życia nie można spożywać nawet niewielkich ilości alkoholu. Porzucenie nałogu nie rozwiązuje także życiowych problemów alkoholika, ale tylko będąc trzeźwym, jest on w stanie dostrzec i naprawić spustoszenia, jakich dokonał w jego życiu nałóg.

Zobacz film: Cztery stadia choroby alkoholowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

F. Corletti 02.10.2021r.

Tak jak tu w tym artykule powiedziano, że mechanizm powstawania alkoholizmu JEST NIEZNANY tak i w nikotynizmie też powinno się powiedzieć o mechanizmie powstawania i , że jest nieznany. Mechanizm powstawania alkoholizmu czy nikotynizmu jest T E N S A M. Różni je tylko rodzaj związku chemicznego i działanie. Jeśli poznany zostanie mechanizm nikotynizmu to jednocześnie poznany zostanie mechanizm alkoholizmu. Najlepsze możliwości dotarcia do przyczyny powyższych nieprawidłowości są w działaniu wobec nikotynizmu gdyż będąc pod działaniem nikotyny poznanie (umysł) wyostrza się. Stwierdzenie w tym artykule, że jest mechanizm powodujący alkoholizm jest w tej sprawie niezwykle ważne. W artykule o nikotynizmie w ogóle nie ma stwierdzenia, że jest jakiś mechanizm powstawania nikotynizmu. Po prostu uznano uwalnianie dopaminy za przyczynę a jest to nieprawda. Jest mechanizm i to taki sam w obu uzależnieniach ale sytuację poznawczą w obu nieprawidłowościach ratuje to zgodne z prawdą stwierdzenie o nie znanej przyczynie alkoholizmu. Tak jak pod artykułem o nikotynizmie napisałem, że struktura w której obydwa uzależnienia powstają i się toczą została rozpoznana w toku badań psychiki czyli jest znana psychologii ale. . . ale omijana, niedoceniana a przy tym świetnie ukryta i dlatego nawet ci którzy jej odkryciem spowodowali jej byt informacyjny kompletnie nie liczą się z jej obecnością. Z wielkim zdziwieniem przez te lata stwierdzam, że psychologia nadal nic nie wie o tej strukturze. W Europie w ostatnich latach miały miejsce 2 pewne nieprawdopodobne zdarzenia w których ta struktura grała pierwsze skrzypce i które powinny "otworzyć" oczy psychologom ale nie otworzyły.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej