Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną 

Fot: triocean / fotolia.com

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, powszechnie stosowanym w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Krem czy maść z alantoiną działa m.in. złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie uszkodzeń.

Alantoina występuje naturalnie w przyrodzie, w korzeniach wielu roślin żyjących w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, przede wszystkim żywokostu lekarskiego, fasoli, soi czy kasztanowca.

W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystywana jest alantoina syntetyczna, otrzymywana na drodze syntezy chemicznej z mocznika, substancji chemicznej powstającej naturalnie w organizmie jako produkt uboczny przemian metabolicznych białek i innych związków azotowych. W 1828 r. został on wyizolowany laboratoryjnie przez niemieckiego naukowca Friedricha Wöhlera, poprzez ogrzewanie cyjanianu amonu. Dziś syntetyczny mocznik jest produkowany na skalę masową, a jedną z jego najpopularniejszych pochodnych jest właśnie alantoina.

Alantoina – działanie

Działanie alantoiny jest bardzo szerokie, ceni się ją m.in. za właściwości przyspieszające proliferację, czyli namnażanie i odbudowę komórek nabłonka. To sprawia, że skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz skutecznie odtwarza ochronny płaszcz hydrolipidowy, zabezpieczający przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, w tym szkodliwymi drobnoustrojami, promieniowaniem ultrafioletowym, wahaniami temperatury czy innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki zawartości alantoiny produkty kosmetyczne i farmaceutyczne pozwalają ograniczyć subiektywne objawy towarzyszące suchości skóry, zwłaszcza napięcie i pieczenie.

Alantoina wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych skóry, przebiegających z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, łuszczyca i inne choroby skóry). Poprzez stymulowanie podziałów komórkowych i epitelizacji przyspiesza odnowę uszkodzonego procesem zapalnym naskórka, a w efekcie ułatwia gojenie się ran i blizn.

Alantoina potrafi skutecznie łagodzić podrażnienia błony śluzowej nosa, a także przyspiesza jej regenerację. To sprawia, że jest powszechnie stosowana przez producentów preparatów zalecanych w przypadku nieżytu nosa, uczuleń albo nadmiernego wysuszenia śluzówki, do którego często dochodzi w konsekwencji długotrwałego przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach.

Alantoina w kosmetyce

We współczesnej kosmetyce alantoina jest stosowana powszechnie. Można ją znaleźć w składzie wielu preparatów przeznaczonych dla skóry suchej, trądzikowej lub alergicznej. Tę substancję wykorzystują producenci kremów po opalaniu, dezodorantów, szamponów czy płynów do kąpieli. Alantoina jest też w kosmetykach męskich, przede wszystkich przeznaczonych do pielęgnacji podrażnionej skóry po goleniu, działających nawilżająco i łagodząco, zachowujących również prawidłowe pH.

Alantoinę uznaje się za bezpieczny składnik preparatów kosmetycznych, choć zdarzają się przypadki uczulenia na ten związek. Jeśli w następstwie używania produktu wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości (zaczerwienienie czy uczucie swędzenia), należy przerwać stosowanie i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Także kobieta w ciąży czy karmiąca piersią powinna zasięgnąć porady specjalisty przed sięgnięciem po preparaty z alantoiną, choć brak jest danych na temat ewentualnej ich szkodliwości.

Kremy z alantoiną

Kremy i maści z alantoiną przyspieszają proces złuszczania się martwych komórek naskórka, sprawiając, że skóra staje się gładsza. Poprawiają również jej nawilżenie oraz wspomagają leczenie ran przez pobudzenie wzrostu nowej tkanki. Alantoina stosowana regularnie w przypadku nadmiernego rogowacenia skóry zapobiega odkładaniu się keratyny, czyli nierozpuszczalnego w wodzie białka wytwarzanego w komórkach nabłonkowych. Białko nadaje skórze dużą elastyczność i wytrzymałość, jednak w nadmiarze powoduje problemy.

Krem z alantoiną często jest wzbogacany innymi związkami czynnymi, np. dekspantenolem – organicznym związkiem chemicznym z grupy alkoholi wielowodorotlenowych. Głęboko wnika on w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy, potrzebny w przypadku uszkodzeń i różnych chorób skóry.

Wskazaniami do stosowania tego typu preparatów są m.in. pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej, leczenie różnego rodzaju ran (otarć, niewielkich skaleczeń czy pęknięć skóry), oparzeń słonecznych oraz oparzeń po radioterapii i fototerapii, a także zapobieganie odparzeniom u niemowląt i nadmiernemu rogowaceniu skóry dłoni i stóp. 

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.04.2018,
Opublikowano: 05.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej