Aerodromofobia – irracjonalny lęk przed lataniem samolotem

Fot. mikkelwilliam / Getty Images

Strach przed lataniem, czyli aerodromofobia, to rodzaj fobii specyficznej – zaburzenia o typie nerwicowym, w którym źródło objawów lękowych stanowi konkretny obiekt. W przypadku aerodromofobii przyczyną irracjonalnego, nieadekwatnego do realnego zagrożenia strachu jest lot samolotem. 

Aerodromofobia (nazywana także aerofobią) to obecnie jedna z najczęstszych fobii. Około 30% pasażerów linii lotniczych boi się latać, a połowa z nich ma przy tym wegetatywne objawy nerwicy lękowej. Na aerodromofobię cierpią także osoby, które nigdy nie leciały samolotem. Lęk przed lataniem jest w pewnym sensie uzasadniony – człowiek wynalazł maszyny latające relatywnie niedawno, a unoszenie się wysoko nad ziemią nie jest stanem naturalnym dla naszego gatunku. Ludzie podejmują wiele innych działań, które były obce ich przodkom, ale niewiele z nich budzi równie silny strach, co latanie samolotem. W dodatku fenomen ten zdaje się przeczyć statystykom. W katastrofach lotniczych ginie rocznie nie więcej niż tysiąc osób, podczas gdy w wypadkach drogowych ponad milion. Mimo to ludzie zdecydowanie częściej boją się wsiąść do samolotu, niż poruszać się samochodem.

Przyczyny strachu przed lataniem samolotem

Strach przed lataniem może mieć związek z negatywnymi doświadczeniami z wcześniejszych lotów – turbulencjami, awaryjnym lądowaniem, złym samopoczuciem w czasie podróży. Współcześnie wiele osób obawia się także ataków terrorystycznych. Zwykle jednak lęk jest nieproporcjonalnie większy od skali zagrożenia lub całkowicie irracjonalny. Symptomów aerodromofobii doświadcza się z powodu braku wiedzy na temat procedur związanych z przebiegiem lotu, nieznajomością zasad działania samolotu i błędnymi wyobrażeniami na ten temat, niedostatecznym zaufaniem do załogi. Lęk przed lataniem pogłębiać mogą zaburzenia o podłożu nerwicowym, np. fobia społeczna (na pokładzie nie sposób uniknąć kontaktu z ludźmi), klaustrofobia (zamknięcie w niewielkiej przestrzeni, bez możliwości wyjścia), lęk wysokości czy strach przed utratą kontroli nad własnym życiem. Za podstawową, nie zawsze uświadomioną przyczynę aerodromofobii (na którą nakładają się inne, na pozór racjonalne powody, prowadząc do pełnoobjawowych ataków paniki w czasie lotu), uznaje się głęboką skłonność do nerwicy lękowej. Jest ona wynikiem emocjonalnych problemów z okresu dzieciństwa, które wpłynęły na ukształtowanie obszarów mózgu odpowiadających za kontrolę nad uczuciami.

Polecamy: Lęk wysokości (Akrofobia) – na czym polega, przyczyny, jak go pokonać?

Czy nieśmiałość to pierwszy objaw fobii społecznej? Jak rozpoznać czy to cecha charakteru, czy już problem?

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Lęk przed lataniem – objawy

Przy fobiach specyficznych objawy lęku pojawiają się w bezpośrednim kontakcie z określonym obiektem (rzadziej na samą myśl o nim). W przypadku aerodromofobii symptomy zwykle występują już przed planowanym lotem, a nawet tylko w obliczu takiej potencjalnej możliwości. Ich nasilenie może być różne, ale najczęściej osoby dotknięte tym problemem odczuwają silny niepokój, rozdrażnienie, mogą cierpieć na zaburzenia snu, odżywiania czy przewlekły ból głowy. Podczas lotu napięcie powoduje u aerodromofobików atak paniki, czyli takie objawy somatyczne, jak: duszność, drżenie kończyn, zawroty głowy, przyspieszone tętno, nadmierne pocenie się, a nawet wymioty czy omdlenie. Symptomy te pogłębia strach przed ich wystąpieniem, czyli tzw. lęk antycypacyjny. Aerodromofobik wstydzi się reakcji własnego ciała, a zarazem boi się, że w zamkniętej przestrzeni samolotu nie otrzyma w porę fachowej pomocy, jeśli np. straci przytomność.

Jak zwalczyć strach przed lataniem?

Każda z fobii obniża komfort życia, więc warto podjąć jej leczenie. W przypadku lęku przed lataniem jest to często niezbędne, ponieważ samolot stanowi środek transportu nieodzowny w pracy czy w celu realizacji życiowych pasji wielu osób. Aerodromofobicy najczęściej szukają leku na lęk przed lataniem. Zgłaszając się do lekarza, mają szansę otrzymać receptę na preparaty o silnym działaniu uspokajającym. Zwykle są to leki z grupy benzodiazepin, znoszące nieprzyjemne, somatyczne objawy lęku, które towarzyszą okresowi przygotowania do lotu i samej podróży. Można ich jednak używać wyłącznie doraźnie – silnie uzależniają, a przede wszystkim nie rozwiązują problemu nawracającego strachu przed lataniem.

Aerodromofobikom poleca się przede wszystkim zajęcia warsztatowe, które służą „oswojeniu” latania. Podczas kursu można pogłębić swoją wiedzę na ten temat – zrozumieć mechanizmy działania samolotu, dowiedzieć się, jakie przygotowanie posiada obsługa linii lotniczych, zaznajomić się ze szczegółami przebiegu podróży lotniczej, by nie odczuwać niepokoju w związku z niejasnymi procedurami, komunikatami czy dźwiękami. Niektóre ośrodki dysponują symulatorami lotu, dzięki czemu można zmierzyć się z budzącymi obawę sytuacjami w bezpiecznych warunkach. Celem szkolenia jest także przybliżenie uczestnikom rzeczywistych, uspokajających danych statystycznych dotyczących podróżowania samolotem.

W warsztaty dla osób zmagających się z aerodromofobią włączane są często elementy psychoterapii (z nurtu poznawczo-behawioralnego). Ten kierunek leczenia warto pogłębić w przypadku wyjątkowo silnego strachu przed lataniem samolotem, połączonego z innymi zaburzeniami lękowymi. Terapia uczy, jak radzić sobie z somatycznymi objawami lęku (można np. opanować techniki relaksacyjne), a przede wszystkim pozwala zmienić nawyki i sposób myślenia, które nakręcają spiralę strachu przed planowaną podróżą.

Data aktualizacji: 05.02.2019,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej