Abulia, czyli brak woli i motywacji. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Abulia (zespół amotywacyjny) to zaburzenie psychiczne wyrażające się chorobliwym niedostatkiem lub całkowitym brakiem woli i motywacji. Skutkuje znaczącym obniżeniem aktywności psychoruchowej, spadkiem zainteresowań, problemem w podejmowaniu jakichkolwiek działań czy decyzji. 

Abulia jest stanem obniżenia aktywności, którego stopień plasuje się pomiędzy apatią a mutyzmem akinetycznym. Na apatię składają się zmniejszona wrażliwość na bodźce, obniżona aktywność psychoruchowa, utrata zainteresowań. Z kolei mutyzm akinetyczny to stan, w którym chory jest przytomny, zachowuje zdolność wodzenia oczami i fiksacji wzroku, lecz nie może nawiązać kontaktu z otoczeniem ani wykonywać ruchów dowolnych. Abulia o słabszym stopniu nasilenia to hipobulia.

Abulia, zwłaszcza w przypadku młodzieży w wieku szkolnym, bywa niekiedy mylona z brakiem motywacji, spowodowanym niepożądanym ukierunkowaniem aktywności. Rodzice podejrzewają istnienie zespołu amotywacyjnego u swoich dzieci wówczas, gdy te niechętnie uczęszczają do szkoły, unikają wypełniania swoich obowiązków, spędzają całe dnie przed monitorem komputera. Zachowania takie najczęściej są jedynie sygnałem, że dziecko lokuje zainteresowania w innych obszarach. Wówczas warto je poznać, zamiast zmuszać młodego człowieka do realizacji narzucanych mu planów lub leczyć go z abulii.

Abulia – przyczyny

Badacze nie są zgodni, czy abulię można uznać za samodzielną jednostkę chorobową, czy też jest ona jedynie symptomem innych schorzeń. Zanik woli towarzyszy bowiem często zaburzeniom psychotycznym (m.in. schizofrenii), nerwicom, depresji. Pojawia się również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych – alzheimera i parkinsona. Przyczynami abulii mogą stać się obrażenia mózgu lub choroby ośrodkowego układu nerwowego, np. zespół czołowy, udar mózgu, zapalenie opon mózgowych, guz mózgu, pląsawica Huntingtona. Zespół amotywacyjny bywa symptomem alkoholizmu, narkomanii, toksykomanii, a także uzależnień nowej generacji (np. od internetu).

Rozpatrując abulię jako samodzielną chorobę, wśród jej możliwych przyczyn należy wymienić zaburzenia w procesie uwalniania dopaminy (tzw. hormonu szczęścia). Wskazuje się także na uwarunkowania genetyczne oraz czynniki związane z procesem wychowania i socjalizacji jednostki (np. nadopiekuńczość rodziców w dzieciństwie). Powodem abulii mogą być także silne, traumatyczne przeżycia, np. śmierć bliskiej osoby czy niespodziewana utrata pracy.

Niezależnie od tego, czy abulia jest chorobą czy wyłącznie objawem klinicznym, ma specyficzny przebieg i wymaga leczenia.

Objawy abulii

Osobie dotkniętej abulią trudność sprawia nie tylko pielęgnowanie dotychczasowych zainteresowań, realizacja życiowych celów czy podejmowanie nowych wyzwań, ale nawet wykonywanie najprostszych, codziennych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, mycie się, jedzenie posiłków. Chory zazwyczaj zdaje sobie sprawę ze swojego stanu, a narastające problemy, wynikające z zaniedbywania wielu spraw, wtórnie pogarszają jego samopoczucie.

Do charakterystycznych objawów abulii należą:

  • ograniczenie aktywności ruchowej, mimiki,
  • opóźnione i słabe reakcje emocjonalne,
  • brak inicjatywy i konsekwencji w działaniu,
  • problem z trzymaniem się założonego harmonogramu działań,
  • ograniczona zdolność planowania i podejmowania działań o złożonym celu,
  • zanik motywacji do pracy,
  • utrata zainteresowań,
  • problemy z podejmowaniem decyzji,
  • unikanie relacji interpersonalnych,
  • trudności w komunikacji,
  • brak spontaniczności,
  • pasywność.

Abulia – leczenie

Terapia abulii, która stanowi symptom towarzyszący innemu schorzeniu, wymaga przede wszystkim leczenia podstawowej choroby. Niezależnie jednak od postępów w walce z depresją czy uzależnieniami, można podjąć działania zmierzające do zniwelowania objawów zespołu amotywacyjnego.

Leczenie abulii jest o tyle trudne, że wymaga od chorego motywacji, wiąże się z podjęciem przez niego decyzji o zmianie sposobu życia, co pozostaje w sprzeczności z istotą tego zaburzenia. Ogromną rolę w procesie terapii odgrywają bliscy pacjenta. Nie powinni oni wyręczać go w jego obowiązkach. Przeciwnie – na każdym kroku powinni dawać mu odczuć, że jego obecność i współdziałanie są niezbędne w obszarze ich wspólnego życia. Zadaniem bliskich jest także mobilizowanie chorego do podejmowania wysiłku i wspieranie w działaniach, które pozwolą mu powrócić do aktywności. Wskazane jest jej stopniowe zwiększanie, np. od krótkich spacerów, po wizyty u wspólnych przyjaciół.

Objawy abulii można redukować za pomocą farmakoterapii. Najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz preparaty wpływające na zwiększenie motywacji chorego (należą do nich agoniści dopaminy oraz inhibitory cholinesterazy). 

Zobacz film: Dysmorfofobia - leczenie zaburzeń postrzegania własnego ciała. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.01.2018,
Opublikowano: 10.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej