5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej

Fot. PeopleImages / Getty Images

Jak właściwie zadbać o skórę trądzikową? Problem trądziku pojawia się nie tylko u osób młodych, będących w okresie dojrzewania. Zdarza się, że dotyka także dorosłych. Bywa, że po trądziku pozostają brzydkie blizny, zwłaszcza, gdy źle dbamy o swoją skórę. Jak zatem właściwie pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku?

O skórę ze skłonnością do trądziku trzeba dbać szczególnie. Dlaczego? Chociażby dlatego, że źle leczony trądzik może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny. Wiele zależy także od rodzaju trądziku. Najpopularniejszą jego odmianą jest trądzik wieku młodzieńczego, za który w dużej mierze odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Oczywiście to nie jedyny czynnik odpowiedzialny za powstawanie trądziku, inne to: wysokie zakwaszenie organizmu, podwyższony poziom cukru i czynniki genetyczne, a nawet psychiczne, związane ze stresem.

Fot: Cetaphil

Trądzik młodzieńczy to tylko jedna z odmian schorzenia. Występuje także trądzik ropowiczy, skupiony, bliznowaty i piorunujący. Trądzik może być związany z przyjmowaniem leków i stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Choroba związana jest z nadczynnością gruczołów łojowych. 

Co cechuje trądzik? Przede wszystkim obecność zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Jak dbać o cerę trądzikową? Oto 5 prostych porad, które nie podrażnią skóry i nie sprawią, że na naszej twarzy pojawi się jeszcze więcej wykwitów:

  1. Oczyszczanie. Skórę twarzy powinno się oczyszczać preparatami myjącymi, które nie zawierają alkoholu, np. Cetaphil PRO OIL CONTROL (znanej do tej pory pod nazwą Dermacontrol). Skuteczne i jednocześnie łagodne dla skóry oczyszczanie jest możliwe w tym przypadku dzięki zastosowaniu nowej generacji kompleksów cynku. Dzięki temu skóra zostanie dokładnie oczyszczona z nadmiaru sebum i resztek makijażu. Oczyszczanie skóry z bakterii, kurzu oraz łoju jest bardzo ważne - ich nagromadzenie powoduje powstawanie zmian, ale z myciem również nie można przesadzać. Częste oczyszczanie twarzy wzmaga produkcję łoju, podobnie jak stosowanie zwykłego mydła (które dodatkowo nadaje skórze odczyn zasadowy, co sprzyja rozwojowi bakterii).
  2. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian. Oznacza to w praktyce, że nie powinno się wyciskać pryszczy i zaskórników, aby nie podrażniać skóry i nie powodować powstawania blizn. Na pojedyncze zmiany, w celu ich wysuszenia, dobrze jest stosować specjalne maści (najlepiej z dodatkiem cynku, które polecane są przez specjalistów) lub plasterki wysuszające. 
  3. Peelingi, czyli inaczej złuszczanie. W dbaniu o cerę trądzikową bardzo ważne jest regularne złuszczanie naskórka - można stosować peeling (najlepiej enzymatyczny, ziarniste mogą dodatkowo podrażnić skórę) raz w tygodniu lub maskę oczyszczającą (warunkiem jej zastosowania jest brak zmian ropnych na skórze).
  4. Dieta. Na stan naszej skóry wpływ zdrowa dieta i unikanie używek. Warto zadbać o skórę od środka, czyli wyeliminować z diety alkohol, papierosy i słodycze. Można także rozważyć dodatkową suplementację witamin A, B2, B5 oraz cynku.
  5. Właściwy krem. Na oczyszczoną skórę twarzy należy nanieść krem przeznaczony do skóry trądzikowej. Dobrym rozwiązaniem jest używanie Cetaphil PRO OIL CONTROL SPF30, który chroni przed szczególnie niekorzystnym dla cery trądzikowej wpływem promieniowania UV – ochrona UVA i UVB; zapewnia właściwy poziom nawilżenia i odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry dzięki unikatowym składnikom ochronnym, np. opatentowany Ceramid-5 oraz pozostawia skórę matową dzięki substancjom absorbującym nadmiar sebum i zmniejszającym jego wydzielanie. Krem powinien być stosowany na oczyszczoną skórę twarzy, dwa razy dziennie.

Fot: Cetaphil

Trądzik bardzo często jest problemem utrzymującym się dużo dłużej niż w wieku młodzieńczym. Wszelkie problemy z cerą warto skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie w razie potrzeby. Może bowiem okazać się, że trądzik będzie wymagał antybiotykoterapii lub terapii hormonalnej.

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 03.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej